شهریور 30, 1399 11:29 Asia/Tehran [Updated: مهر 30, 1399 22:31 Asia/Tehran]

تهران- ایران پرس: سخنگوی وزارت خارجه گفت: پیام تهران به واشنگتن روشن است؛ آمریکا اگر دست از یاغی گری و سرکشی بردارد، جامعه جهانی این کشور را خواهد پذیرفت.

«سعید خطیب‌زاده» روز یکشنبه در نشست‌خبری هفتگی با خبرنگاران در پاسخ به سوال خبرگزاری ایران‌پرس درباره ادعای وزیر خارجه آمریکا در زمینه بازگشت همه تحریم‌های ایران اظهار کرد، جهان خیالی «مایک پمپئو» امن‌تر نخواهد شد، از روزی که تصمیم گرفت در فضای پر مکرر و دروغ وارد شود، دنیای ذهنی خود را ناامن کرد.

سخنگوی وزارت خارجه تصریح کرد، دنیا با اقدامات آمریکا جز جنگ و خشونت و ناامنی به خود ندیده است، میراث شوم سال‌ها حضور آمریکا در مناطق مختلف دنیا به ویژه منطقه غرب آسیا از افغانستان تا فلسطین مظلوم جز این میراث شکست خورده و خانمان برانداز برای مردم منطقه نبوده است.

خطیب‌زاده افزود، آنچه پمپئو دنبال آن است یک گردن‌کشی دیگر است، برای آمریکا تصور می‌کنم تلخ‌ترین روزها و ساعات رقم می‌خورد. انتخاب آمریکا این بوده در طرف اشتباه تاریخ بایستد و وظایف خود را فراموش کرده است.

وی همچنین با اشاره به انزوای آمریکا در شورای امنیت سازمان ملل اظهار کرد، اینکه آمریکا در مرکز ادعایی قدرت خود، اینچنین منزوی شود، نشان می دهد چقدر قدرت ایالات متحده پوشالی است.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی با بیان اینکه آمریکا باید این پیام را گرفته باشد که جهان در حال تغییر است، افزود: به دلیل سیاست های کوته بینانه «دونالد ترامپ» و شرکایش، اولین قربانی خود ایالات متحده خواهد بود.

آمریکا باید بداند دوران راهزنی‌ها تمام شده است

خطیب زاده با تاکید بر اینکه که دوران راهزنی‌ها تمام شده است و آمریکا باید دست از راهزنی هوایی، دریایی و زمینی بردارد گفت: هر اقدامی که ناقض حاکمیت جمهوری اسلامی ایران و ناقض قوانین و مقررات بین المللی باشد با جدیت و بدون لحظه ای تردید پاسخ داده می شود.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی اضافه کرد: هم مبتنی بر منشور ملل متحد و دکترین دفاعی ایران، هر اقدام که ناقض حاکمیت ایران و تعهدات مقررات جهانی باشد، با جدیت و بدون لحظه‌ای تردید پاسخ داده می‌شود. پیام‌های لازم در ادوار مختلف به آمریکا داده می‌شود و این بار هم داده می‌شود دست از راهزنی زمینی، هوایی و دریایی بردارند که دوران راهزنی تمام شده است.  

ایران مبتنی بر دکترین دفاعی خود هر اقدامی که ناقض حاکمیتش باشد پاسخ می دهد

خطیب زاده در بخش دیگری از سخنان خود اضافه کرد: جمهوری اسلامی ایران مبتنی بر منشور ملل متحد و دکترین دفاعی خود، هر اقدام که ناقض حاکمیت ایران و تعهدات مقررات جهانی باشد، با جدیت و بدون لحظه‌ای تردید پاسخ خواهد داد. 

وی همچنین درباره میانجیگری میان ایران و آمریکا از سوی مقامات روسیه تصریح کرد: به نیات دوستان و شرکای خود شک نداریم؛ آنچه به آن تردید نداشته و یقین داریم، اقدامات سرکشانه آمریکا بین دولت و ملت ایران است. 

سخنگوی وزارت خارجه درباره نقش سازمان ملل در حمایت از برجام خاطرنشان کرد: دو موضوع را باید از هم جدا کرد؛ یکی برجام و یکی اقدامات غیرقانونی و یکجانبه آمریکاست.

خطیب زاده تصریح کرد: در موضوع برجام، تعهدات طرف مقابل به ویژه اروپایی‌ها از روزی که ترامپ تصمیم گرفت از برجام خارج شود، به صورت فزاینده‌ای انجام نشده است. در این باره شفاف و صریح بودیم و مکانیزم حل اختلاف را چندین بار فعال کرده و اقدامات متناسب خود را در چارچوب بندهای برجام انجام دادیم. طرف‌های اروپایی هم تلاش‌هایی کردند که بیشتر آن ناکام بوده است که آخرین آن، اینستکس بود.  

وی با بیان اینکه در موضوع اقدامات یکجانبه دولت آمریکا که برخی انتخاباتی و برخی برای فشار روانی بوده است، طرف مقابل متعهد عمل کرده است، ابراز داشت: نمایندگان دولت چین، روسیه و تروییکای اروپایی و اعضای غیردائم در این باره شفاف عمل کردند. لازم است یکجا و یک صدا و واحد این نه گفته شود تا دولت ترامپ از رویکرد عهدشکنانه خود دست بردارد.

117

بیشتر بخوانید:

خطیب زاده: توئیت‌های پمپئو، عکس‌العمل‌های روانپریشانه از سر ناامیدی است

توصیه خطیب زاده به پمپئو: برای تغییر روش هیچ گاه دیر نیست

کلیدواژه

کامنت