مهر 01, 1399 21:06 Asia/Tehran [Updated: آبان 04, 1399 15:28 Asia/Tehran]

رئیس جمهور در سخنان خود در هفتاد و پنجمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل رئیس جمهوری ایران با تاکید بر اینکه "زندگی با تحریم سخت است، اما سخت‌تر از آن زندگی بدون استقلال است"، گفت آمریکا نه می‌تواند مذاکره را بر ما تحمیل کند و نه جنگ را.

به گزارش روز سه شنبه خبرگزاری ایران پرس، هفتاد و پنجمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل تحت تاثیر ویروس کرونا قرار گرفته و برای نخستین بار رهبران کشورها در مقر این نهاد در نیویورک حاضر نمی‌شوند و سخنرانی‌های از پیش ضبط شده پخش می‌شود. 

حسن روحانی که سخنان وی به صورت ویدئو کنفرانس در هفتاد و پنجمین نشست سالیانه مجمع عمومی سازمان ملل متحد پخش شد، با انتقاد از یکجانبه‌گرایی و زورگویی‌های آشکار آمریکا در نظام بین‌الملل، گفت دوران سلطه و هژمونی به سر آمده است و ملت‌ها و فرزندان ما سزاوار دنیایی بهتر، امن‌تر و قانون‌ مدارترند. امروز زمان تصمیمِ صحیح و درست و زمان "نه" گفتن به زورگویی و قلدرمآبی است.

روحانی با انتقاد از فشار حداکثری آمریکا علیه ایران که معیشت، سلامت و حتی حق حیات همه ایرانیان را هدف گرفته‌، خاطرنشان کرد ملتِ دلاور ایران دهه‌هاست که این‌گونه بهای آزادی‌خواهی و رهایی از سلطه و استبداد را پرداخت کرده است. 

روحانی با اشاره به اینکه "عزت و آسایش ملت‌مان با دیپلماسی متکی بر اراده ملی و همراه با مقاومت به دست می‌آید"، عنوان کرد ما ابزار چانه‌زنی داخلی و انتخاباتی آمریکا نیستیم و هر دولتی که در آمریکا انتخاب شود، به ناچار تسلیم تاب‌آوری ملت بزرگ ایران خواهد شد.

رئیس جمهور با برشمردن بخش‌هایی از کارنامه درخشان ایران اسلامی به عنوان محورِ صلح و ثبات، مبارزه با اشغال و افراط، و منادی گفتگو و رواداری پایدار، اظهار داشت: چنین ملتی شایسته تحریم نیست. جواب صلح، جنگ نیست. پاداش مبارزه با افراط‌‌گری، ترور نیست. پاسخ رای ملت‌ها در ایران، در عراق و در لبنان، تحمیل آشوب‌های خیابانی و حمایت از روندهای غیر دموکراتیک نیست.

رئیس جمهور با تاکید بر اینکه "ادعا‌ها ملاک نیست و تنها عمل ملاک است"، گفت: ادعا کردند که برای مبارزه با صدام به منطقه آمده‌اند، درحالی‌که خود، این هیولا را در جنگ تحمیلی علیه ایران تنومند ساختند و او را با سلاح شیمیایی و مدرنترین جنگ افزارها، تسلیح کردند. از مبارزه با تروریسم و داعشی دم می‌زنند در حالی که خود آن را ایجاد کرده‌اند و برای این جنایت خود از ملتهای منطقه طلبکار هم هستند.

روحانی افزود: به دروغ ما را متهم به تلاش برای ساخت سلاح هسته‌ای می‌کنند و به بهانه اشاعه، این یا آن را تحریم می‌کنند، در حالی‌که جرمِ استفاده از سلاح هسته‌ای در تاریخ بشریت‌ را، تنها به نام خود ثبت کرده‌اند و تنها رژیم دارنده سلاح هسته‌ای در منطقه غرب آسیا، بازیگر خیمه شب‌بازی آنهاست.

روحانی با اشاره به فروش صدها میلیارد دلار سلاح به منطقه و تبدیل آن به انبار باروت، گفت: اینها بر خلاف همه قواعد حقوقی و اجماع جهانی، بیهوده می‌کوشند تا ایران را از حداقل نیازهای دفاعی محروم ساخته و محدودیت‌های تسلیحاتی ایران را به رغم نص صریح قطعنامه 2231، تمدید کنند.

رئیس جمهور با اشاره به شکست تلاش‌های ضد ایرانی آمریکا در شورای امنیت، تصریح کرد دو بار "نه" قاطع شورای امنیت به استفاده ابزاری و غیرقانونی آمریکا، یک پیروزی نه برای ایران که برای دورانِ گذار نظام بین‌الملل در جهان پساغربی است.

روحانی همچنین با اشاره به نقض حقوق بشر در داخل آمریکا به خصوص نژادپرستی سیستماتیک علیه شهروندان سیاه‌پوست این کشور، گفت: تصویری که از برخورد پلیس ایالات متحده آمریکا با یک شهروندِ معترض به سراسر جهان مخابره شد، برای ما، آشنا و تکراری بود. این پایی که بر گلو نهاده شد به عنوان پای استکبار بر گلوی ملت‌های مستقل را، ما به خوبی می‌شناسیم.//114

بیشتر بخوانید:

آغاز هفتاد و پنجمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل زیر سایه کرونا و انتقاد از یکجانبه‌گرایی آمریکا

کلیدواژه

کامنت