مهر 14, 1399 21:28 Asia/Tehran [Updated: مهر 14, 1399 21:29 Asia/Tehran]
  • افزایش اصابت خمپاره طرف‌های درگیر در قره‌باغ به مناطق مرزی ایران

فرماندار شهرستان «خدا آفرین» با اشاره به شدت گرفتن مجدد تبادل آتش بین نیروهای ارمنستان و جمهوری آذربایجان گفت، تعداد خمپاره‌های برخورد کرده به مناطق مرزی شمال غرب ایران افزایش یافته است.

به گزارش خبرگزاری ایران‌پرس، «علی امیری‌ راد» فرماندار شهرستان «خدا آفرین» روز دوشنبه در گفتگو با ایرنا تصریح کرد، عصر امروز بیش از 10 گلوله خمپاره دیگر به اطراف روستاهای این شهرستان در استان آذربایجان شرقی اصابت کرد.

فرماندار شهرستان «خدا آفرین» با اعلام اینکه این خمپاره‌ها به علت برخورد با مناطق غیر مسکونی خساراتی در پی نداشت، بر ضرورت محفوظ ماندن جان غیرنظامیان و اماکن غیرنظامی در درگیری‌ها و تبادل آتش میان ایروان و باکو تاکید کرد.

«عبدالرضا رحمانی‌ فضلی» وزیر کشور نیز روز دوشنبه درباره درگیری جمهوری آذربایجان و ارمنستان در منطقه قره باغ و تاثیرات آن بر مناطق مرزی ایران ابراز امیدواری کرد: باکو و ایروان با رعایت قوانین و مقررات بین‌المللی و احترام به حاکمیت کشورها، این مساله را حل کنند.

جمهوری آذربایجان و ارمنستان درباره منطقه قره باغ با یکدیگر اختلاف دارند؛ مناقشه این دو کشور بر سر منطقه قره باغ سال 1988 آغاز شد. دور جدید این درگیری‌ها از یکشنبه هفته گذشته آغاز شد و تاکنون شماری از نیروهای دو طرف کشته و یا زخمی شدند.

پیش از این «سعید خطیب‌زاده» سخنگوی وزارت امور خارجه درخصوص برخی تعرضات انجام شده به خاک ایران در جریان درگیری‌های اخیر بین جمهوری آذربایجان و ارمنستان با هشدار به طرف‌های درگیر، تاکید کرد: هرگونه تعرض از سوی هر یک از طرف‌ها به خاک ایران غیرقابل تحمل است.

در روزهای اخیر، درگیری‌ها میان جمهوری آذربایجان و ارمنستان منجر به اصابت تعدادی راکت و خمپاره طرفین منازعه به تعدادی از روستاها و مناطق همجوار با مرز این دو کشور در ایران و مجروح شدن یک کودک پنج ساله ایرانی شده است./115

 

کلیدواژه