مهر 16, 1399 12:35 Asia/Tehran [Updated: دی 30, 1399 14:53 Asia/Tehran]

رئیس دفتر رئیس جمهور با بیان اینکه ایران نمی‌تواند نسبت به وقوع جنگ در کنار مرز‌های خود بی تفاوت باشد، گفت: جمهوری اسلامی ایران برای پایان جنگ بین جمهوری آذربایجان و ارمنستان در منطقه قره باغ ایده‌هایی دارد.

«محمود واعظی» روز چهارشنبه در حاشیه جلسه هیات دولت در پاسخ به سوال خبرنگار ایران پرس در خصوص ایده ایران برای پایان جنگ قره باغ تصریح کرد: این مناقشه از طریق جنگ حل نمی‌شود و ما باید به اصولی پایبند باشیم.

رئیس دفتر رئیس جمهور موضع جمهوری اسلامی ایران در مواجهه با این جنگ را روشن خواند و افزود: ما معتقدیم اصل باید بر مذاکره و تفاهم باشد و همچنین تمامیت ارضی کشور‌ها نیز باید به رسمیت شناخته شود، تا زمانی که اشغال وجود دارد، اختلاف نیز وجود خواهد داشت لذا این اشغال باید پایان پذیرد و مرز‌های بین المللی اساس کار قرار گیرد.

واعظی گفت: «حسن روحانی» رئیس جمهور با رئیس جمهور آذربایجان و نخست وزیر ارمنستان گفتگویی داشت و بسیار روشن در خصوص این موضع صحبت کردند و امروز نیز قرار بر این است که ایشان بعد از جلسه هیئت دولت، با «ولادیمیر پوتین» رئیس جمهور روسیه در خصوص این جنگ تلفنی گفتگو کند.

وی خاطر نشان کرد: ما به عنوان کشوری که با هر دو طرف درگیر مرز مشترک داریم، نمی‌توانیم نسبت به جنگ در جوار مرزهای خود بی تفاوت باشیم لذا تمام تلاش خود را خواهیم کرد تا این آتش از طریق مذاکره و بر اساس چارچوب مرز‌های بین المللی خاموش شود.

117

کلیدواژه