مهر 20, 1399 12:08 Asia/Tehran [Updated: آبان 08, 1399 22:29 Asia/Tehran]

شیراز- ایران‌پرس: مجموعه تخت جمشید که یکی از مهمترین آثار باستانی ایران محسوب می‌شود، نماد زیبایی و مظهر فرهنگ ایرانیان در عصر هخامنشیان است.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، مجموعه تخت جمشید در 10 کیلومتری شمال شهر مرودشت و  57 کیلومتری شهر شیراز، مرکز استان فارس در جنوب ایران قرار گرفته است.
مجموعه باستانی تخت جمشید در  سال 1979 در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسید و یکی از جاذبه‌های مهم گردشگری استان فارس  است.
تخت جمشید که با نام پرسپولیس هم شناخته می‌شود، گوشه‌ای از تاریخ و فرهنگ کهن ایران است که به دستور داریوش بزرگ در سال 518 قبل از میلاد ساخته شد.
مجموعه باستانی تخت جمشید با حدود 125000 مترمربع وسعت، یکی از شاهکارهای بی‌‎نظیر معماری عصر هخامنشیان در سطح جهان است. 
تخت جمشید نشانه خلاقیت هنرمندان ایرانی در به‌کارگیری فرهنگ مردم مختلفی چون مصری‌ها، بابلیان، یونانی‌ها، مادها و ارمنی‌هاست که تحت فرمان هخامنشیان بودند.
یکی از زیباترین کاخ‌های مجموعه تخت جمشید، کاخ آپاداناست که ستون‌ها و پلکان شگفت و بی‌نظیر آن هنوز پابرجاست. ساخت کاخ آپادانا زمان داریوش بزرگ آغاز شد و پس از 30 سال و در دوره فرمانروایی خشایارشا به پایان رسید.
ساختمان موزه هخامنشی در مجموعه تخت جمشید هم یکی از قدیمی‌ترین بناهای ایران است که پس از بازسازی، به موزه اختصاص یافت. برخی از آثار به دست آمده از بررسی‌ها و کاوش‌های تخت جمشید در این موزه به نمایش درآمده است. رنگ‌هایی که بر دیواره‌های موزه دیده می‌شود، طبق گفته مورخان، برگرفته از رنگ زرد و قرمز به کار رفته در مجموعه تخت جمشید بوده است. 
با هدف حفظ این آثار ارزشمند باستانی، پروژه بین‌المللی حفاظت بناهای میراث جهانی تخت جمشید سال 2019 با هدف مرمت و باز سازی بخش‌هایی از دو بنای مهم تخت جمشید شروع شده است. 112

بیشتر بخوانید: 

گزارش: موزه تخت جمشید، گذری در تاریخ ایران

مسجد نصیر الملک شیراز؛ شاهکار رنگ و معماری ایرانی

 

کلیدواژه

کامنت