مهر 28, 1399 07:03 Asia/Tehran [Updated: مهر 30, 1399 23:32 Asia/Tehran]

تهران- ایران پرس: وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح کشورمان با اشاره به اینکه فشار و تحریم‌هایی که آمریکایی‌ها طی سالیان متمادی اعمال کردند، موجب پیشرفت ایران در حوزه دفاعی شد، گفت: جمهوری اسلامی ایران امروز می‌تواند 90 درصد نیازهای دفاعی خود را در داخل کشور تولید و تأمین کند.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، امیر سرتیپ «امیر حاتمی» شامگاه یکشنبه در برنامه تلویزیونی «تیتر امشب» شبکه خبر با اشاره به پایان خودکار تحریم های تسلیحاتی جمهوری اسلامی ایران، ‌افزود: رسیدن به یک چنین توانمندی برای آمریکایی‌ها بسیار سخت است؛ آنان تاکنون به دروغ به دنیا گفته اند که کشوری بدون پشتیبانی آمریکا نمی‌تواند کاری کند.

وزیر دفاع، اهمیت بیشتر لغو تحریم تسلیحاتی ایران را از نگاه دشمنان جمهوری اسلامی ایران دانست و خاطرنشان کرد: دشمنان به ویژه آمریکایی‌ها در یک سال گذشته تلاش خود را انجام دادند که یا این محدودیت‌ها برداشته نشود یا محدودیت های جدید اعمال شود به نحوی که همه حیثیت خود را روی این کار گذاشتند؛ اما حیثیت آنان از بین رفت و اتفاقی برای آمریکا افتاد که برای هیچ کشوری در شورای امنیت نیفتاده است.

امیر حاتمی درباره تلاش آمریکایی‌ها در مرداد امسال برای تمدید تحریم تسلیحاتی ایران و کسب دو رأی مثبت و اقدام مجدد آنها، اظهار کرد: این موضوع به نظرم دلایل متعددی دارد؛ بخشی به دلایل داخلی آمریکا و بحث انتخابات در این کشور است؛ آنان نیازمند یک سری خوراک برای ارائه موفقیت‌ در عرصه بین المللی و داخلی بودند.

زمینه های تبادلات تسلیحاتی ایران فراهم شده است

وی همچنین درباره اظهارات «مایک پمپئو» وزیر امور خارجه آمریکا مبنی بر اینکه هیچ کشوری حق داد و ستد تسلیحاتی با جمهوری اسلامی ایران را ندارد، گفت: با برخی از کشورها مذاکره شده است و زمینه ها برای تبادلات هم برای فروش و هم تامین یک سری نیازمندی ها کاملا فراهم است.

وزیر دفاع با اشاره به اینکه سلسله شکست‌های آمریکا با اتفاقی که در شورای امنیت افتاد در حال کامل شدن است، اظهار داشت: آمریکایی ها شکست های مختلفی در سال‌های اخیر داشتند به خصوص دولت کنونی این کشور که یک بی اعتمادی جهانی را درباره حاکمان آمریکا رقم زد و منجر به چنین افتضاحی در شورای امنیت شد که غیر قابل باور بود.

امیر حاتمی با تاکید مجدد بر ظرفیت خوداتکایی درباره توان موشکی ایران گفت: یکی از موضوعاتی که حتی دشمنان  بر آن اذعان دارند این است که امروز جمهوری اسلامی ایران یک قدرت موشکی قابل اعتنا در دنیا است.

وی افزود: در حوزه هوایی جزو قدرت‌های به نام دنیا هستیم؛ در حوزه پهپادی شناورها و تندروها را می‌سازیم و تسطیحی که روی موشک‌ها و تیربارها انجام می‌دهیم در سطح قدرت‌های به نام جهان هستیم. رادارها، بی سیم ها و انواع تجهیزاتی که امروز حوزه پدافند غیرعامل استفاده می‌شود را با بالاترین برد در همه سطوح پایین، متوسط و بالا امتحان کردیم و یک دامنه گسترده‌ای از تسلیحات و تجهیزات را امروز در اختیار داریم.

وزیر دفاع، با بیان اینکه سوء استفاده نکردن از تسلیحات علیه دیگران از جمله مقرراتی است که جمهوری اسلامی به آن پایبند است، تاکید کرد: برخی کشورها برای پول همه کار را انجام می‌دهند مثلا از شورای امنیت مجوز گرفتند و عربستان و امارات را به جان مردم یمن انداختند تا تسلیحات خود را بفروشند. 

ایران جزو 6 قدرت اول پهپادی جهان است

امیر حاتمی با بیان اینکه بدون اغراق ایران جزو 6 قدرت اول پهپادی جهان است، گفت: تجهیزات ایرانی از کیفیت و قیمت بسیار خوبی برخوردار است.

وی در رابطه با حوزه راداری هم گفت: ایران در حال حاضر در حوزه راداری هم به یک خودکفایی رسیده است که نیاز به خرید از دیگران نداشته باشد.

وزیر دفاع درباره اینکه دکترین دفاعی جمهوری اسلامی در منطقه چه تاثیری می تواند داشته باشد؟ اظهار کرد: سیاست دفاعی جمهوری اسلامی ایران یک سیاست روشن است و اینکه صلح و ثبات و امنیت را برای منطقه و جهان می‌خواهد.

امیر حاتمی دلیل هزینه نظامی بالای دنیا را به دلیل وضعیت حاکم بر جهان و به ویژه یکجانبه گرایی آمریکا در سه چهار سال گذشته برشمرد و اضافه کرد: شاید یکی از علت‌هایی که آمریکایی ها می‌خواستند جمهوری اسلامی ایران وارد این عرصه نشود یا با تاخیر وارد شود هم همین باشد.

وی با بیان اینکه  یکی از مولفه‌های ما توانمندی دفاعی است و ما توانمندتر خواهیم شد و محصولات خود را اینگونه به فروش خواهیم رساند، درباره هزینه‌های نظامی دنیا اذعان کرد: بیش از 2 تریلیون دلار در سال در دنیا صرف هزینه نظامی می شود که 67 میلیارد دلار فقط عربستان در منطقه ما هزینه کرد. حتی کشورهایی مانند آلمان و ژاپن که دنبال نظامی گری نیستند هم هر کدام حدود 48 میلیارد دلار درسال هزینه نظامی می کنند.

روز یکشنبه محدودیت‌های تسلیحاتی ایران در پنجمین سالگرد حصول برجام به صورت خودکار پایان یافت و از این به بعد محدودیت صادرات و واردات اقلام تسلیحاتی از مبدا و به مقصد ایران لغو و محدودیت سفر 23 شخص حقوقی موضوع فهرست قطعنامه 2231 خاتمه یافت.

117

بیشتر بخوانید:

سخنگوی سازمان انرژی اتمی: شکست آمریکا در تمدید تحریم تسلیحاتی ایران، نقطه آغاز مقابله با یکجانبه‌گرایی است

لغو تحریم‌های تسلیحاتی؛ فراهم شدن زمینه ارزآوری برای کشور

پایان محدودیت تسلیحاتی ایران؛ پیام‌ها و پیامدها

تحریم تسلیحاتی ایران امروز پایان یافت

کلیدواژه

کامنت