مهر 29, 1399 21:20 Asia/Tehran [Updated: آبان 04, 1399 15:28 Asia/Tehran]
  • وزیر امور خارجه: امنیت وارداتی و توهمات هژمونیک عواقب ناگواری برای غرب آسیا داشت

وزیر امور خارجه کشورمان در نشست شورای امنیت درباره خلیج فارس گفت تجویزهای غلطی چون خرید امنیت از دیگران، بدست آوردن امنیت در ازای ناامنی همسایگان و کسب هژمونی منطقه‌ای عواقب ناگواری برای منطقه غرب آسیا داشته است.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، محمد جواد ظریف در نشست امروز سه شنبه شورای امنیت که به ریاست سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه و با حضور وزیرخارجه چین و تعداد دیگری از وزرا برگزار شد، با اشاره به پویش «صلح هرمز» اظهار داشت: این ابتکار متکی به مسئولیت هر کشور در منطقه برای تضمین صلح، ثبات و رفاه همسایگان و انتفاع همگان از آن است.

دکتر ظریف همچنین افزود: شاید کسی بتواند با پول پیچیده‌ترین تسلیحات را بخرد، اما حقیقت این است که امنیت و ثبات خریدنی نیست.

وزیر امور خارجه تصریح کرد حضور غیر مشروع آمریکا با  ۷۶۰۰ مایل فاصله از سواحلش، دستاوری جز ترور بزدلانه شهید سپهبد قاسم سلیمانی، دشمن شماره ۱ داعش توسط رئیس جمهور آمریکا نداشته است.

دکتر ظریف همچنین با تاکید بر اینکه ایرانیان هرگز ۸ سال جنگ تحمیلی را که در آن متجاوز بطور کامل توسط همسایگان و قدرت‌های جهانی حمایت مالی می‌شد، فراموش نمی‌کنند، همکاری جمعی توسط کشور‌های منطقه برای ایجاد گفتگوی فراگیر، ایجاد امنیت شبکه‌ای در منطقه و کنار گذاشتن توهمات هژمونیک توسط یک قدرت منطقه‌ای یا جهانی را راه حل کاهش هرج و مرج و افزایش امنیت در غرب آسیا عنوان کرد. 

نشست مجازی شورای امنیت سازمان ملل به پیشنهاد روسیه به عنوان رئیس دوره‌ای شورا و برای بررسی وضعیت در خلیج فارس برگزار شد. این نشست با سخنرانی آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل آغاز شد که در ابتدا به مساله یمن پرداخت و سپس همه کشورهای حاشیه خلیج فارس را به اقدامات اعتماد ساز و دوری از ایجاد تنش دعوت کرد.//114

بیشتر بخوانید: 

 نشست مجازی شورای امنیت درباره خلیج فارس با حضور ظریف

 

کلیدواژه

کامنت