آبان 03, 1399 19:38 Asia/Tehran [Updated: آذر 08, 1399 14:59 Asia/Tehran]
  •  درخشش عکاسان ایرانی در صحنه‌های بین المللی

با اعلام برندگان جایزه عکاسی «2020 Siena» و نمایشگاه عکس کرونا در مونیخ آلمان نام عکاسان ایرانی در بین منتخبان می درخشد.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، فهرست برگزیدگان رقابت بین‌المللی عکاسی «سیِنا 2020" (Siena) در شاخه‌های مختلف اعلام شد که در این بین نام عکاسان ایرانی در فهرست برگزیدگان شاخه‌های مختلف این رقابت به چشم می‌خورد.

عنوان برترین عکاس این رقابت در شاخه «سفر و ماجراجویی» به «امیرمهدی نجفلو شهپر» برای عکسی تحت عنوان "نیایش" اختصاص یافت.

این اثر اقامه نماز عیدفطر در همدان، را به تصویر کشیده است.

«نیایش» عکسی از امیرمهدی نجفلو شهپر

عکسی از «پل خواجو» و «زاینده رود» اصفهان که توسط «مجید حجتی» به ثبت رسیده نیز به عنوان اثر تحسین‌شده این شاخه از رقابت عکاسی سینا معرفی شده است.

عکس مجید حجتی از زاینده رود

همچنین «فتاح ذی نوری» در شاخه «چهره‌ها و شخصیت‌های جذاب» عنوان دومین عکاس برتر این شاخه را کسب کرد.

اثری از «پیمان نادری» دیگر عکاس ایرانی نیز در همین شاخه به عنوان آثار تمجیدشده معرفی شد.

در سال 2020، حدود 48 هزار تصویر ارسالی از عکاسان آماتور و حرفه‌ای کشورهای مختلف در رقابت بین‌المللی عکاسی سیِنا شرکت‌ داده شدند.

موفقیت عکاسان ایرانی در نمایشگاه کرونا در مونیخ آلمان

با شیوع ویروس کرونا و همه‌گیر شدن آن در سراسر دنیا، عکاسان مستند در کشورهای مختلف مانند هر رویداد دیگری تصمیم به ثبت آثار و تغییر و تحولات شهر، مردم و آداب و معاشرت‌ها گرفتند.

از این رو کشور آلمان تصمیم گرفت با برگزاری رقابتی در میان کشورهای دنیا، مجموع آثار عکاسان از این رویداد فراگیر را وارد رقابت کند و وجه هنری به آن دهد.

در این رقابت عکاسانی از 37 کشور در دنیا شرکت کردند و آثار خود را به رقابت جهانی کشاندند؛ در نهایت طی داوری‌های صورت گرفته از تیم هفت نفره داوری متشکل از عکاسان مطرح بین‌المللی، 9 شهر وارد رقابت شدند که مجموعه آثار 12 فریمی «علی حدادی‌اصل» و «زهره سلیمی» از ایران رتبه نخست را کسب کرد.

آثار راه یافته از 9 کشور که در مجموع 70 عکس از شهرهای کیف، تهران، قاهره، بمبئی، رم، نیویورک، لندن و شهرهایی در آلمان و اتریش، در سه بخش مکانها، انسان‌ها و علام بحران، از 21 اکتبر در گالری مرکز فرهنگی pasinger Fabrik در مونیخ به نمایش گذاشته شده و تا 29 نوامبر این نمایشگاه دایر خواهد بود.

117

بیشتر بخوانید:

تصاویر: مسابقه عکاسی هواشناسی در سال 2019

تصاویر: مسابقه عکاسی از پرندگان در سال 2019

تصاویر: مسابقه عکاسی از پرندگان در سال 2019

کلیدواژه

کامنت