آبان 06, 1399 16:29 Asia/Tehran [Updated: آذر 10, 1399 14:55 Asia/Tehran]

تهران- ایران پرس: سخنگوی دولت با اشاره به اعتراف مشاور امنیت ملی آمریکا مبنی برخالی شدن سبد تحریمی این کشور علیه ایران گفت: این مسئله تنها اعترافی آشکار به ناکارآمدی تحریم‌هاست.

«علی ربیعی» روز سه شنبه در نشست خبری هفتگی خود در پاسخ به سوال خبرگزاری ایران پرس درباره تحریم وزارت نفت ایران تصریح کرد، اظهارات «رابرت برایان» مشاور امنیت ملی آمریکا حاکی از اعتراف به شکست فشار حداکثری این کشور برای به زانو درآوردن ایران است.

سخنگوی دولت تصریح کرد، سران کشورهای اروپایی و همچنین برخی از مقامات ایالت آمریکا اشاره کرده‌اند که ارزیابی واشنگتن در تحریم‌ها علیه ایران اشتباه است. 

ربیعی گفت، دولت آمریکا برای بزرگ‌نمایی توان خودش در تحریم ایران و همچنین در دست کم گرفتن مقاومت، توان، نظر مردم و اراده و استواری ایران اشتباه ارزیابی کرده است.

وی افزود، آمریکا هر نیت شیطانی که می‌توانست در تحریم‌ها علیه ایران انجام داد و نتیجه‌ای نگرفت و از این به بعد هر اقدام خود را مورد ارزیابی قرار می‌دهد.

سخنگوی دولت اظهار داشت، دولت آمریکا باید لجاجت و تکبر را کنار بگذارد و خطاهای گذشته خود را جبران کند، زیرا فشارهای حداکثری به ایران هیچ نتیجه‌ای نداشته است.

علی ربیعی تاکید کرد، ایران دارای تمدن غنی است و تاکنون درس‌های زیادی گرفته و زورگویی های زیادی را تا الآن متحمل و نسبت به گذشته کارآزموده تر شده است؛ البته ایران از هر فرصت بین‌المللی برای بهبود وضع کشور استفاده خواهد کرد.

جنگ اقتصادی آمریکا، سلامت مردم ایران را تهدید می‌کند

وی در ادامه با بیان این که «آمریکا با جنگ اقتصادی بر علیه ایران، سلامت مردم ایران را مورد تهدید قرار داده است» اظهار داشت، سکوت در این زمینه نوعی بی اعتنایی به رنج شهروندان است. 

سخنگوی دولت تاکید کرد، باید علاوه براینکه مقاومت اجتماعی را افزایش می دهیم چهره کریه جنگ اقتصادی آمریکا را هم برای مردم بیان کنیم.

ربیعی با انتقاد از سکوت برخی از افراد درباره آثار و تبعات جنگ اقتصاد آمریکا بر علیه ایران گفت، این افراد به نوعی جنایت آمریکا را تبرئه می‌کنند، باید درباره جنایات آمریکا حرف بزنیم.

آمریکا درباره عدم تحریم دارویی ایران، دروغ می‌گوید

وی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه آمریکا درباره عدم تاثیر تحریم‌ها بر واردات دارو به ایران دروغ می‌گوید، تصریح کرد: دولت واشنگتن با عملیات روانی، افکارعمومی را فریب می دهد و اجازه نمی دهند برای واردات دارو، پول انتقال دهیم.

سخنگوی دولت گفت: کمبود دارو و تاخیر در واردات دارو بر سلامت مردم ایران تاثیر دارد، تلاش کرده ایم این کمبود را به روش‌هایی جبران کنیم ولی آنها حتی برای واردات برخی تجهیزات پزشکی هم خلل ایجاد کرده‌اند.  

ربیعی تصریح کرد: برای واردات مواد غذایی ونهاده‌های کشاوزی امکان انتقال پول نداشتیم و برخی از نابسامانی‌های پیش آمده در افزایش قیمت‌ها مانند مرغ در بازار، ناشی از همین عدم انتقال پول است.

وی تاکید کرد: آمریکا با تحریم‌های ظالمانه مدام تامین غذا و سلامت مردم ایران را تهدید می‌کند؛ نه فقط در ایران، بلکه از منظر جامعه جهانی و دادگاه معتبر بین‌المللی این اقدام آنها محکوم شده است.

ربیعی همچنین درباره تاثیرات تحریم‌ها در واردات دارو و مواضع جامع جهانی و اروپایی‌ها گفت: اروپایی‌ها در موضوع قطع‌نامه‌ها موضع اصولی گرفتند وامیدواریم که این مواضع را ادامه دهند.

وی گفت: البته در زمینه ایستادن اروپایی‌ها در برابر آمریکایی‌ها و عمل به تعهدات در برجام هنوز از آنها گلایه داریم، آنها وظایف بیش از این در مقابل ملت ایران دارند و باید به این تعهدات و وظایف عمل کنند. 

سخنگوی دولت، تحریم‌های آمریکا را جنایت علیه ملت ایران دانست و گفت: اروپایی‌ها نباید مجری دستورات واشنگتن باشند، البته آنها در تصمیمات در سطح شورای امنیت سازمان ملل و تصمیم‌گیری‌های بین المللی دیگر استقلال خود را نشان دادند و امیدواریم این روند در سایر سطوح و مسایل دیگر تداوم داشته باشد.

از هر ابتکاری برای توقف درگیری‌ها در قره باغ حمایت می‌کنیم

ربیعی همچنین در نشست خبری خود درباره مناقشه قره باغ بیان کرد: ایران از هر گونه ابتکاری که موجب توقف جنگ میان جمهوری آذربایجان و ارمنستان، برقراری آتش بس و جلوگیری از کشته شدن انسان‌ها شود، حمایت می کنیم.

سخنگوی دولت تصریح کرد: ایران یکی از معدود کنشگرانی است که با همه طرفین و کنشگران این موضوع اعم از دو طرف درگیر و طرف‌های دیگر منطقه‌ای روابط خوبی دارد. براین اساس سعی کردیم به شکل دوجانبه با هر دو پایتخت در ارتباط مستمر باشیم. دسترسی یکسانی به خاطر سیاست‌های درست قبلی وجود دارد و هم با کنشگران منطقه‌ای در ارتباط هستیم.

ربیعی افزود: ما از توقف خصومت‌ها در منطقه ناگورنو- قره باغ به عنوان قدمی در راستای صلح استقبال می‌کنیم و از همسایگان خود می خواهیم که بر اساس احترام به حقوق بین الملل و تمامیت ارضی، در گفت وگوهای جدی مشارکت کنند و از هرگونه اقدامی که آتش بس و نخستین گام‌ها به سوی دیپلماسی و صلح را متزلزل کند، پرهیز کنند.

روزانه 10 هزار تست به تعداد تست‌های تشخیص کرونا اضافه می‌شود

وی درباره وضعیت شیوع ویروس کرونا در کشور نیز گفت: مقرر شده است وزارت بهداشت با افزایش سریع کمیت و کیفیت غربال‌گری با اضافه شدن 10 هزار تست در روز نسبت به روزهای گذشته جهت شناسایی مبتلایان تسریع بخشد.

سخنگوی دولت در خصوص رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی در بخش‌های مختلف گفت: نانوایی‌ها و رستوران ها بیشترین اخطار بهداشتی دریافت کرده اند و متاسفانه رعایت پروتکل بهداشتی در سطح کشور به 42 درصد و در تهران به 32 درصد رسیده است.

ربیعی با بیان اینکه «استفاده از ماسک در سطح کشور کاملا کاهش یافته است» گفت: در این مدت 6 هزار و 728 مدرسه به دلیل عدم امکان رعایت پروتکل های بهداشتی از حضوری به غیرحضوری تبدیل شده است.

وی افزود: در جلسه ستاد ملی مطرح شد که علت بالا بودن آمار جان باختن افراد در مدت اخیر، دیر مراجعه کردن به مراکز درمانی و پیشرفته شدن بیماری بوده است و یک بررسی دیگر هم نشان می‌دهد ابتلای خانوادگی شدت گرفته است و این نشان از عدم رعایت مسائل بهداشتی در سطح خانواده‌ها است.

117

بیشتر بخوانید:

ربیعی: رفع محدودیت‌های تسلیحاتی دستاوردی مهم برای ایران است

ربیعی: اروپا در اجرای تعهدات خود در چارچوب برجام ناتوان بوده است

کلیدواژه

کامنت