آبان 21, 1399 16:31 Asia/Tehran [Updated: فروردین 25, 1400 14:34 Asia/Tehran]
  • برگزاری مراسم سالگرد تولد علامه «اقبال لاهوری» در پاکستان با حضور ظریف

مراسم گرامیداشت یکصد و چهل و سومین سالگرد تولد علامه «اقبال لاهوری» شاعر بزرگ پارسی گوی با حضور وزیر امور خارجه ایران و پاکستان در اسلام آباد برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، در مراسمی که روز چهارشنبه با حضور «محمدجواد ظریف» و «شاه محمود قریشی» وزرای خارجه ایران و پاکستان برگزار شد، یکصد و چهل و سومین سالگرد تولد شاعر بزرگ پارسی گوی علامه «اقبال لاهوری» گرامی داشته شد.

رئیس دستگاه دیپلماسی ایران پیشتر و در آستانه سفر به پاکستان در توئیتی با انتشار عکس علامه اقبال لاهوری، نوشت: دغدغه‌ای که او در خصوص اتحاد بین مسلمانان داشت در حاضر یکی از معضلاتی است که جهان اسلام با آن روبرو است.

ظریف: درد «علامه اقبال» برای وحدت مسلمانان، نگرانی امروز جهان اسلام است

9 نوامبر زادروز محمد اقبال لاهوری، شاعر ملی و متفکر مسلمان پاکستانی، به نام روز اقبال نامگذاری شده است.

«محمد اقبال لاهوری» شاعر و متفکر بزرگ پاکستان در سال 1877 به دنیا آمد و در سال 1938 درگذشت؛ تشویق اقبال لاهوری به بازگشت اسلام به صحنهٔ سیاست، مورد توجه و استقبال گروه‌هایی از اندیشمندان قرار گرفت.

بیشتر آثار علامه اقبال لاهوری، به زبان فارسی سروده شده و فقط سه منظومه از اشعار او به زبان اردو است.

«زبور عجم»، «جاوید نامه»، «اسرار خودی» و «اسرار و رموز»، «ارمغان حجاز» و از جمله آثار برجسته علامه اقبال به زبان فارسی است.

گفتنی است، ظریف شامگاه سه‌شنبه در صدر هیاتی سیاسی و اقتصادی برای رایزنی با مقام‌های بلندپایه پاکستان وارد «اسلام‌آباد» پایتخت این کشور شد.

117

بیشتر بخوانید:

عشق به زبان فارسی و اسلام؛‌ شاعرانگی اقبال لاهوری

تلاش مشترک ایران و پاکستان برای برقراری صلح در منطقه

فرمانده ارتش پاکستان: همکاری با ایران برای صلح منطقه مهم است

کلیدواژه