آذر 04, 1399 16:14 Asia/Tehran [Updated: دی 22, 1399 19:54 Asia/Tehran]

تهران- ایران پرس: وزیر امور خارجه کشورمان با بیان اینکه رویکرد نظامی برای ایجاد صلح در افغانستان شکست خورده است، گفت: خروج مسئولانه نیروهای خارجی از این کشور گامی در جهت صلح پایدار خواهد بود. 

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، «محمدجواد ظریف» روز سه شنبه در کنفرانس مجازی افغانستان 2020 ژنو، صحبت کردن از جنگ در افغانستان 20 سال بعد از کنفرانس بُن آلمان را یک تراژدی بزرگ عنوان کرد و گفت: برای بیش از 40 سال، مردم افغانستان متحمل خونریزی‌هایی بوده‌اند که عمدتا از خارج نشأت گرفته است.

وزیر امور خارجه با بیان اینکه رویکرد نظامی برای ایجاد صلح در افغانستان شکست خورده و حضور نیروهای خارجی به معضلی دیرپا بدل شده است، گفت: خروج مسئولانه نیروهای خارجی از این کشور، همراه با انتقال روان و مؤثر وظایف آن‌ها به نیروهای امنیتی افغانستان، گامی در جهت صلح پایدار خواهد بود.

حمایت ایران از گفت وگوهای صلح افغانستان

ظریف خاطرنشان کرد: ایران همواره از گفت‌وگوهای بین‌الاافغانی که تحت اختیار و رهبری خود افغان‌ها انجام شود، حمایت کرده است. این گفت‌وگوها باید طالبان را نیز شامل شده و ضمنا دستاوردهای پس از 2001، قانون اساسی دموکراتیک، حق مردم برای تعیین سرنوشت خود، حقوق اقلیت‌های قومی و مذهبی، حقوق زنان و مبارزه با تروریسم را حفظ کند.

وی تاکید کرد: سازمان ملل متحد باید در تسهیل گفت‌وگوهای بین‌الاافغانی نقشی محوری داشته باشد و ایران برای همکاری آمادگی دارد.

رییس دستگاه دیپلماسی تاکید کرد: همه ما می‌دانیم که فقر و بیکاری زمینی حاصلخیز برای افراط‌گرایی، تروریسم و قاچاق مواد مخدر مهیا کرده است و مادامی که افغان‌ها برای ادامه حیات خود با دشواری روبرو باشند، صلح پایدار نخواهد ماند.

ظریف تصریح کرد: ما به نوبه خود با وجود جنگ اقتصادی ایالات متحده علیه مردم‌مان، از بیش از سه میلیون افغان میزبانی کرده‌ایم و آن‌ها از اقلام غذایی، حمل و نقل و خدمات درمانی یارانه‌ای برخوردار هستند، 470 هزار دانش‌آموز افغان در مدارس ما درس می‌خوانند و 22 هزار دانشجوی افغان در دانشگاه‌های ما مشغول تحصیل هستند.

 تروریسم اقتصادی آمریکا مردم ایران و افغانستان را هدف قرار داده است

وی در ادامه از افتتاح راه‌آهن خواف - هرات در روزهای آتی خبر داد و گفت: ما از طریق بندر چابهار، افغانستان را به جهان خارج متصل می‌کنیم. نیروگاه‌های ما برای مردم افغانستان برق تأمین می‌کنند و ما قادریم در زمینه انرژی اقدامات بسیار بیشتری انجام دهیم؛ اما ایالات متحده به جای تسهیل این امر، با تروریسم اقتصادی‌ای که هم ایرانی‌ها و هم افغان‌ها را هدف قرار داده است، برای چنین همکاری‌هایی مانع‌تراشی می‌کند.

وزیر امور خارجه گفت: اهداکنندگان کمک‌های بین‌المللی هم رویکردی معیوب دارند که بازخورد ساده آن در ترتیب سخنرانان این جلسه نمایان است، که همسایگان را در نوبت آخر قرار داده است؛ جهان باید مردم افغانستان را بالاتر از ملاحظات دیگر قرار دهد.

کنفرانس های ژنو برای افغانستان هر چهارسال یکبار تشکیل می شود و محور اصلی مباحث این کنفرانس تعهد کشورها برای برقراری صلح و ثبات و توسعه در افغانستان است.

کنفرانس امسال با حضور 66 کشور و 32 سازمان بین المللی به جهت محدودیت‌های ناشی از کرونا به صورت مجازی برگزار شد.

117

بیشتر بخوانید:

حضور ظریف در کنفرانس مجازی افغانستان 2020 در ژنو

تاکید رئیس مجلس شورای اسلامی بر حمایت ایران از امنیت و صلح در افغانستان

کلیدواژه