آذر 12, 1399 10:51 Asia/Tehran [Updated: دی 22, 1399 19:54 Asia/Tehran]

تهران- ایران پرس: رئیس جمهور با رد گمانه زنی های برخی رسانه ها درباره دلایل عدم حضور خود در جلسه امروز مجلس شورای اسلامی گفت: دولت با مصوبه «طرح اقدام راهبردی برای لغو تحریم ها» مجلس موافق نیست و آن را برای فعالیت‌های دیپلماتیک مضر می‌داند.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، «حسن روحانی» روز چهارشنبه در جلسه هیات دولت با ابراز خرسندی از تقدیم لایحه بودجه سال 1400 کل کشور در موعد مقرر به مجلس شورای اسلامی، برخی گمانه زنی های رسانه ای درباره دلیل حضور رئیس جمهور در مجلس هنگام تقدیم لایحه بودجه را رد کرد و گفت که عدم حضور در مجلس شورای اسلامی صرفا به دلیل مصوبات ستاد ملی کروناست و همه موظفیم دستورات ستاد ملی برای سلامت جامعه را به عنوان وظیفه قانونی و حتی وظیفه شرعی اجرا و پیاده کنیم.

رئیس جمهور با بیان اینکه گمانه‌زنی‌هایی که ممکن است در رسانه‌ها مطرح شود که عدم حضور امروز من در مجلس شورای اسلامی به خاطر مصوبه دیروز مجلس شورای اسلامی است، تصریح کرد: البته دولت با آن مصوبه موافق نیست و آن را برای روند فعالیت‌های دیپلماتیک مضر می‌داند اما نرفتن به مجلس صرفا به دلیل پروتکل‌های بهداشتی و نه مساله دیگر بوده است.

روحانی در ادامه به اهمیت خاص و ویژه بودجه امسال اشاره کرد و گفت: اساسا سال 1400 از جهاتی سال ممتاز و حائز اهمیت است. اولا سال آینده سال پایانی قرن چهاردهم و در آستانه ورود به قرن جدید خواهیم بود و از طرف دیگر این بودجه در زمانی به مجلس شورای اسلامی تقدیم می‌شود که احساس می‌کنیم شرایط سال آینده با دهه‌ای که گذشت از آغاز سال 90 تا امروز، کمی متفاوت خواهد بود.

وی اظهارداشت: دشمنان همه توان خود را برای تسلیم کردن مردم ایران در این دهه به کار گرفتند و به ویژه در سه سال اخیر تحریم را به یک جنگ تمام عیار اقتصادی تبدیل کردند. اما در عین حال فکر می‌کنیم با شکست این جنگ و فشار حداکثری، شرایط در سال آینده شرایط متفاوتی خواهد بود.

رئیس جمهور افزود: البته این شرایط متفاوت نه تنها به خاطر اینکه «دونالد ترامپ» با سیاست‌های غلط خود نسبت به ایران و جهان شکست خورد، بلکه هر دولتی در آمریکا روی کار می‌آمد به خاطر شکست جنگ اقتصادی و فشار حداکثری، ناچار بود در برابر ملت ایران سر تسلیم فرود بیاورد.

روحانی در ادامه سخنان خود با بیان اینکه این دولت در شرایطی سال 92 فعالیت خود را آغاز کرد که برای اولین بار بعد از جنگ تحمیلی شرایط رکود تورمی عمیقی را در کشور شاهد بودیم، گفت: در آغاز فعالیت دولت، با تورم بیش از 34 درصدی و رشد اقتصادی منفی 7/7 مواجه بودیم.

وی افزود: این دولت توانست طی 6 ماهه اول فعالیت خود در هر دو مسئله تورم و رکود، تغییرات اساسی در کشور ایجاد کند به طوری که با تلاش ها و اقدامات انجام شده همان سال تورم به 15/6 درصد رسید و در زمینه رشد اقتصادی هم به عدد مثبت 3/2 رسیدیم.

رئیس جمهور ادامه داد: برغم اینکه در بخش دوم سال 93  قیمت نفت با سقوط بی سابقه از 120 دلار به 30 دلار تنزل کرد، توانستیم کشور را بدون تکانه های اقتصادی اداره کنیم و در عین حال مذاکرات هسته ای را هم در سال 93 و 94 ادامه دهیم و با دستیابی به توافق هسته ای گشایش های زیادی در کشور ایجاد شد و اقتصاد رونق گرفت.

روحانی بهره برداری تعداد زیادی از فازهای پارس جنوبی، افتتاح کارخانجات متعدد پتروشیمی و همچنین تکمیل و به بهره برداری رسیدن پالایشگاه خلیج فارس را از اتفاقات مهم کشور بعد از امضای برجام و گشایش های اقتصادی عنوان کرد و افزود: شرایط کشور به طور کلی عوض شد تا جایی که در سال 95 بالاترین رشد اقتصادی جهان برای ایران به ثبت رسید.

وی تک رقمی شدن نرخ تورم در سال های 94، 95 و 96 و حتی ماه های اولیه سال 97 را مورد اشاره قرار داد و افزود: شرایط اقتصادی که در طول فعالیت این دولت ایجاد شده در متوسط 50 ساله کشور بی نظیر بوده است.

رئیس جمهور در ادامه به فعالیت های انجام شده از سوی این دولت در بخش اشتغال اشاره کرد و با بیان اینکه از سال 85 تا 91 رشد اشتغال خالص کشور تقریبا صفر بوده است، گفت: در این دولت اقدامات و تلاش های زیادی در بخش ایجاد اشتغال انجام شده است و به طور متوسط از 93 تا 97 حدود 700 هزار شغل ایجاد شده که آمار بی سابقه ای است.

روحانی در عین حال افزود: البته در کنار این افزایش شغل ما هر فصل نسبت به فصل مشابه قبل بیش از 900 هزار نفر جمعیت فعال کشور نیز افزایش یافته است.

رئیس جمهور همچنین اظهار داشت: طی این هفت سال برغم فراز و نشیب ها و کاهش قیمت نفت و طولانی شدن مذاکرات هسته ای تا سال 94، توانستیم پایه های مقاومت کشور در برابر فشارهای بیرونی را تقویت کنیم و به برکت همین مقاومت و ایستادگی بود که از سال 97، آمریکا در هر قطعنامه ای که علیه ایران به شورای امنیت سازمان ملل برد، ناموفق بود و شکست خورد.

روحانی با بیان اینکه تا قبل از سال 97 حتی روسیه و چین نیز به قطعنامه های آمریکا علیه ایران رای مثبت می دانند، گفت: از سال 97 به بعد با اقدامات و تلاش های انجام شده و دیپلماسی فعال، تنها یک یا دو کشور با آمریکا همراهی کرده اند و علاوه بر زمینه های سیاسی، در زمینه حقوقی نیز در هر دادگاه بین المللی که علیه آمریکا حضور یافتیم، تاکنون موفق بوده ایم.

تقویت قدرت دفاعی کشور طی سالهای اخیر

وی با اشاره به تقویت قدرت دفاعی کشور در این دولت، افزود: امروز قدرت دفاعی کشور ما با هشت سال قبل بویژه در زمینه سلاح های راهبردی زمینی، هوایی، دریایی، پدافند و موشکی قابل مقایسه نیست و قدرت ما چند برابر شده و توانسته ایم بنیه دفاعی کشور را از هر زمان دیگر بیشتر تقویت کنیم.

رئیس جمهور با بیان اینکه بسیار مهم است که آمار و ارقام در همه زمینه ها با گذشته مقایسه شود، افزود: امروز در زمینه هسته ای، شرایط ما به مراتب بهتر از 8 سال گذشته است، از IR1 و IR2 به IR8 و IR9 رسیده ایم و در زمینه غنی سازی از هر سال دیگری قدرتمند تر هستیم و امکان تحقیق و توسعه از هر زمان دیگری در کشور بهتر است.

روحانی با تاکید بر اینکه نباید بخاطر رقابت های سیاسی و انتخاباتی، اخلاق و حقایق را زیر پا بگذاریم و  باید واقعیت ها را با آمار و ارقام به مردم بگوئیم، گفت: موفقیت های این دولت در شرایطی بدست آمده که در بهترین شرایط صادرات نفتی در سال 96، درآمد این دولت به اندازه بدترین سال درآمد نفتی دولت قبل بوده است.

کشور به سمت بهبود تدریجی حرکت می کند

وی در بخش دیگری از سخنان خود در جلسه هیات دولت، گفت: همه می دانیم قبل از روی کار آمدن ترامپ در آمریکا، عده ای با برجام مخالف بودند و سه گروه متشکل از صهیونیست ها، ارتجاع منطقه و تندروها در آمریکا با همه توان می خواستند و تلاش می کردند که برجام به نتیجه نرسد اما موفق نشدند چون دولت قبلی در آمریکا تا حدی به سیاست و مدیریت بین المللی آشنا بود.

رئیس جمهوری افزود: اما کسی در آمریکا روی کار آمد که نه سیاست بلد بود و نه مدیریت و نه تدبیر داشت، پول عربستان و فشار تندروها او را به هر طرفی که خواستند، چرخاندند تا اینکه یک توافق سازنده برای همه جهان را زیر پا گذاشت و با خروج از برجام فشار مضاعف اقتصادی و تحریم را علیه ملت ایران اعمال کرد.

رئیس جمهور با بیان اینکه از سال 97 که فشار شدید و جنگ اقتصادی علیه ایران آغاز شد، نگذاشتیم کشور دچار تکانه شدید شود، گفت: در تحریم سال های 91 و 92 دیدیم که مردم چگونه برای کالای اساسی صف می بستند، اما در سال 97 برغم تحریم های شدیدتر، کالای اساسی به وفور در اختیار مردم بود.

روحانی افزود: در سال 98 برغم همه فشارها و مشکلات اقتصادی، کنترل تورم و افزایش رشد اقتصادی را در دستور کار داشتیم و تلاش ها منجر شد که در ابتدای سال 99 رشد اقتصادی ما مثبت شود اما در این سال همه دنیا با یک مشکل بی سابقه به نام ویروس کرونا مواج شد و همه کشورهای جهان از جمله ایران با مشکل اقتصادی مواجه شدند.

وی با بیان اینکه با شیوع بیماری عالمگیر کووید- 19 به طور طبیعی صادرات و واردات در کشور با افت مواجه شد، گفت: در شرایطی قرار گرفتیم که در 8 ماهه اول امسال صادرات کشور از نظر وزنی 14 درصد و از نظر ارزشی 19 درصد کاهش یافت و همچنین بخاطر مشکلاتی که برای خریداران نفت ما در عرصه بین المللی از سوی آمریکا ایجاد شد، درآمد نفتی کشور نیز در سال های 97 تا 99 کاهش داشت.

رئیس جمهور اظهار داشت: برغم همه این مشکلات خوشحالیم که امروز شرایط به سمت بهبود تدریجی حرکت می کند و امید مردم برای رونق اقتصاد بیشتر شده است، محاسبات هم بر این مبناست که جنگ اقتصادی دشمن به پایان نزدیک است و محاسبات جهانی این است که تحریم  و فشار آمریکا علیه ایران شکست خورده است.

روحانی با اشاره به سختی هایی که مردم عزیز کشور در طول این سال از ناحیه تحریم و جنگ اقتصادی دشمنان متحمل شده اند، گفت: دولت، مردم و همه قوای کشور با مقاومت در برابر این فشارهای ناعادلانه و همچنین مشکلات ناشی از کرونا مبارزه کردند و امیدواریم موفقیت نهایی را در هر دو زمینه بدست آوریم.

تلاش دولت برای افزایش رونق تولید

وی در بخش دیگری از سخنان خود به موضوع تولید و تلاش در کشور برای افزایش و رونق تولید اشاره کرد و گفت: خوشبختانه در تولید داخلی مهرماه امسال نسبت به سال گذشته، تولید و فروش فعالیت های اقتصادی مثبت بوده و رشد داشته ایم به عنوان نمونه در بخش صنعت در 7 ماه اول سال رشد تولید 6.4 درصد و رشد فروش 8.9 درصد بوده است و برغم اینکه در زمینه تامین دلار با مشکل مواجه بودیم، حرکت های بسیار خوبی در سال جهش تولید انجام شده است.

رئیس جمهور در ادامه به ارائه لایحه بودجه سال 1400 کل کشور به مجلس شورای اسلامی اشاره کرد و گفت: درآمد عمومی در لایحه بودجه سال آینده 841 هزار میلیارد تومان است که نسبت به سال گذشته افزایش داشته است و معتقدیم با کمک همدیگر این رقم در بخش های مالیات، گمرکات و عوارض، درآمد نفتی، فروش اوراق مشارکت و سهام که درآمدهای اصلی دولت هستند، قابل تامین است.

روحانی با بیان اینکه همه امکانات خود را بسیج کرده ایم و شرایط را مناسب می دانیم که سال آینده فروش نفت را افزایش دهیم، گفت: پیش بینی ما فروش بیش از 2 میلیون بشکه نفت و میعانات است اما این به معنای افزایش اتکا به نفت در لایحه بودجه نیست.

وی با تاکید بر اینکه اتکا به نفت در لایحه بودجه سال آینده همچون سال گذشته بوده و اتکا به نفت در لایحه بودجه سال 1400 بیشتر نشده است، افزود: افزایش درآمد نفتی در سال آینده به طور عمده در دو سرفصل "توسعه زیربنایی کشور" و "توانمندسازی اقشار محروم" مصرف خواهد شد و افزایش درآمد نفتی صرف بودجه جاری نخواهد شد.

رئیس جمهور با تاکید بر اینکه نباید در این زمینه خلط مبحث شده و این تلقی ایجاد شود که اتکا به نفت در لایحه بودجه سال آینده افزایش یافته است، گفت: بسیار مهم است که این اشتباه رخ ندهد، زیرا معتقدیم که فاصله گرفتن بودجه جاری کشور با نفت باید بیشتر شود.

روحانی با تاکید بر ادامه واگذاری سهام دولت به مردم افزود: همچنان علاقمندیم که دولت سهام بیشتری به مردم واگذار کند و این واگذاری به طور عمده از طریق بورس انجام شود تا مردم وارد اقتصاد شوند و مدیریت و مالکیت به مردم واگذار شود.

منابع درآمدی در بودجه برای توسعه کشور صرف می شود

وی با تاکید بر اینکه همه تلاش دولت بر این است که منابع درآمدی در بودجه برای توسعه کشور صرف شود، یکی از اولویت های دولت را توسعه دولت الکترونیکی و حمایت از شرکت های دانش بنیان عنوان کرد و افزود: در این بخش ها کارهای بسیاری انجام شده و تصمیم داریم تا خرداد سال 1400 تکمیل و نهایی شود.

رئیس جمهور با اشاره به افتتاح مرحله اول و مهم سامانه جامع تجارت در روزهای گذشته، گفت: بخش اول و مهم سامانه تجارت با هدف شفافیت و مبارزه با فساد فعالیت خود را آغاز کرد و بخش دوم بهمن ماه و بخش آخر آن نیز تا خرداد سال آینده به بهره برداری خواهد رسید.

روحانی با بیان اینکه برخی امور ممکن است به ظاهر بودجه جاری داشته باشند اما در اصل زیربنایی و ساختاری هستند، گفت: دانشگاه ها، آموزش و پرورش، بخش سلامت و پارک های علم و فناوری ممکن است ظاهر بودجه جاری داشته باشند اما ساختاری و زیربنایی هستند.

رئیس جمهور با اشاره به تلاش دولت برای تداوم کمک به اقشار ضعیف در ماه های آتی و سال آینده، اظهار داشت: در لایحه بودجه سال 1400 افزایش حقوق کارمندان و بازنشستگان 25 درصد دیده شده، معافیت مالیاتی 4 میلیون تومان در نظر گرفته شده  و حداقل دریافتی از 2.8 میلیون تومان به 3.5 تومان افزایش یافته و 16 هزار میلیارد تومان نیز برای کاهش فقر مطق تعیین شده است.

روحانی تاکید کرد: کمک های معیشتی همچون سابق پرداخت خواهد شد، بیمه رایگان برای 30 میلیون نفر در نظر گرفته شده و اعتبار بخش سلامت  2 برابر شده ، استخدام 50 هزار نیروی جدید در بخش بهداشت و درمان مد نظر قرار گرفته است.

وی ادامه داد: بودجه عمرانی کشور در لایحه بودجه سال 1400 را  104 هزار میلیارد تومان اعلام کرد و افزود: در بودجه سال آینده توجه خاصی به تولید و اشتغال شده تا بتوانیم در استانهای مختلف طرح ها و پروژه های ملی را سریع تر تکمیل و راه اندازی کنیم.

ویژگی های لایحه بودجه سال 1400

رئیس جمهور توجه و رسیدگی به اقشار محروم و کسانی که درآمد ثابت دارند و همچنین عدالت اجتماعی و حمایت از صندوق های تامین اجتماعی را از دیگر ویژگی های لایحه بودجه سال آینده عنوان کرد و افزود: تلاش خواهیم کرد از طریق  بودجه مولد سازی ظرفیت های منطقه ای را با توسعه ارتباطات و حمل و نقل  افزایش دهیم.

روحانی افزود: آب و محیط زیست، زیر ساخت های نفت و گاز و پتروشیمی، آموزش عالی و آموزش و پرورش، مبارزه با فساد و همچنین ارتقاء امنیت غذایی با توسعه زیر ساخت های کشاورزی از دیگر مواردی است که در لایحه بودجه سال آینده مورد توجه قرار گرفته است.

وی افزود: امیدوارم با بودجه 1400 برای ادامه رونق تولید و حمایت ازاقشار ضعیف جامعه و تحول در اقتصاد نوین بر مبنای اقتصاد دانش بنیان به توفیق برسیم .

رئیس جمهور در پایان از مجلس شورای اسلامی و نمایندگان ملت خواست با بررسی و تصویب لایحه بودجه  در زمان مناسب بهمن ماه، این امکان را برای دولت فراهم کنند تا در فرصت باقیمانده تا پایان سال آیین نامه های لازم را برای اجرای بودجه تصویب کند.

روحانی همچنین ابراز امیدواری کرد در آینده فرصتی فراهم شود تا بتواند در جمع نمایندگان مجلس در خانه ملت حضور یابد.

117

کلیدواژه