آذر 12, 1399 11:36 Asia/Tehran [Updated: اسفند 06, 1399 13:08 Asia/Tehran]

تهران- ایران پرس: معاون اول رییس جمهور تاکید کرد که نامه ای در هیات دولت خطاب به رییس شورای نگهبان درباره مصوبه شب گذشته مجلس درباره «طرح اقدام راهبردی برای لغو تحریم ها» تهیه و ارسال شده است.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، «اسحاق جهانگیری» روز چهارشنبه در حاشیه جلسه هیات دولت در جمع خبرنگاران گفت: بحث هسته ای بیش از دو دهه است که در دستور کار دولت جمهوری اسلامی ایران بوده و تدبیری که رهبر معظم انقلاب اسلامی اتخاذ کردند بر اساس قانون اساسی این بود که مدیریت پرونده هسته ای بر عهده شورای عالی امنیت ملی به عنوان یکی از اساسی ترین مسائل جمهوری اسلامی ایران است.

جهانگیری تصریح کرد: چون کشورهای متعددی درگیر این موضوع هستند، گزارش‌ها در شورای امنیت ملی مورد بررسی قرار می گیرد و مدیریت واحدی تصمیم گیرنده است نه دولت؛ بنابر این با توجه به اینکه مصوبات شورای عالی امنیت ملی پس از آنکه به تایید رهبری برسد لازم الاجرا می شود، ورود مجلس به این امر به نظر دولت به مصلحت نیست.

معاون اول رئیس جمهور در ادامه تصریح کرد: خصوصا اینکه بعد از سال 1397 که آمریکایی ها از برجام خارج شدند و فشارهای اقتصادی سنگینی وارد کردند جمهوری اسلامی با راهبرد مقاومت هوشمند در برابر راهبرد فشار حداکثری که رهبر انقلاب ترسیم کردند، باعث بی نتیجه شدن فشار حداکثری دشمن شدند و ما نباید در این مقطع مدیریت هسته ای را تغییر دهیم چون فشار زیادی را بر کشور وارد می کند.

مجلس نباید در امور اجرایی دخالت کند

جهانگیری افزود: رییس جمهور، وزیر خارجه و رییس سازمان انرژی اتمی به عنوان قوه مجریه اختیاراتی دارند. قانونگذاری حق مجلس است و اجرا هم حق دولت است. مجلس نباید در امور اجرایی دخالت کند. هماگونکه تفکیک قوا تصریح شده است در قانون اساسی رییس جمهور به عنوان کسی که از طرف مردم انتخاب می شود، بر اساس اصول متعدد قانون اساسی اختیاراتی دارد که باید عمل کند. وزیر خارجه نیز اختیاراتی دارد و البته رییس سازمان انرژی هسته ای و نباید با موضوع هسته ای برخورد احساسی خواهد کرد.

وی همچنین در پاسخ به سوال خبرنگار ایران پرس درباره نحوه اجرای طرح مجلس در صورت نهایی شدن، تصریح کرد که اگر این امر نهایی شد در قبال آن بحث صورت خواهد گرفت.

نمایندگان مجلس شورای اسلامی کلیات و جزئیات طرح «اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها و صیانت از حقوق ملت ایران» را در جلسه علنی روز سه شنبه مجلس تصویب کردند.

117

بیشتر بخوانید:

متن کامل مصوبه مجلس درباره لغو تحریم‌ها و صیانت از حقوق ملت ایران

کلیدواژه