آذر 13, 1399 10:10 Asia/Tehran [Updated: دی 30, 1399 14:53 Asia/Tehran]

تهران ایران پرس: مراسم بهره برداری از 25 طرح بزرگ صنعت برق در سه استان، با حضور رئیس جمهور به صورت یدئوکنفرانس در ساختمان حافظیه تهران آغاز شد.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، در سی امین هفته از «پویش هرهفته الف - ب ایران»، ابتدا «رضا اردکانیان» وزیر نیرو گزارشی از طرح‌های صنعت برق این وزارتخانه ارائه می‌کند و پس از پاسخ به سوالات رئیس جمهور این طرح‌ها به بهره برداری می‌رسد و در پایان مراسم نیز حسن روحانی سخنرانی می‌کند.

این پروژه ها به ارزش پنج هزار و 936 میلیارد تومان در سه استان خوزستان، خراسان رضوی و سیستان و بلوچستان افتتاح و بهره برداری از آن آغاز شد. از این تعداد 15 پروژه در استان سیستان و بلوچستان، یک پروژه در استان خراسان رضوی و 9 پروژه هم استان خوزستان است.

افتتاح خط 400 کیلوولت زاهدان - بم، نیروگاه‌های مقیاس کوچک سراوان، ایرانشهر و نیروگاه بادی میل نادر به ظرفیت 38/5 مگاوات و 11 پروژه خط انتقال شبکه فوق توزیع برق پروژه هایی است که امروز در سیستان و بلوچستان افتتاح می شود.

تکمیل رینگ 400 کیلوولت شرق کشور، بهبود پایداری و قابلیت اطمینان شبکه برق در استان سیستان و بلوچستان و جنوب‌شرق کشور و تامین نیازمندی صنایع جدید استان در سال جهش تولید از جمله مزایای فنی این پروژه ها به شمار می رود.

همچنین با بهره‌برداری از فاز نخست نیروگاه بادی میل نادربه ظرفیت 2/5 مگاوات و خط انتقال این پروژه، علاوه بر امکان صادرات برق تولیدی نیروگاه‌های بادی به افغانستان، بخشی از نیاز مصرف استان تامین شده و زیرساخت لازم برای سرمایه‌گذاری در منطقه نیز فراهم می‌شود.

امروز همچنین در استان خوزستان پنج نیروگاه مقیاس کوچک و تجدیدپذیر در شهرهای اهواز، اندیمشک، شوش و آغاجری به ظرفیت 61 مگاوات و چهار پروژه خط انتقال و شبکه فوق توزیع برق به بهره برداری می رسد.

این طرح‌ها با هدف تامین انرژی پایدار به ویژه در پیک تابستان و رفع افت ولتاژ به ویژه در بخش صنعت و همچنین تقویت زیرساخت‌های لازم برای توسعه صادرات برق به کشورهای همسایه در دستور کار قرار گرفته است.

امروز همچنین واحد شماره یک بخش بخار نیروگاه سیکل ترکیبی فردوسی به ظرفیت 160 مگاوات در استان خراسان رضوی افتتاح می شود. با بهره برداری از این طرح با اعتبار سه هزار و 400 میلیارد تومان توان تولید انرژی و پایداری شبکه در استان‌های شمال‌شرق کشور ارتقا می‌یابد.

117

بیشتر بخوانید:

بهره‌برداری از 14 طرح صنعت برق در استان یزد با حضور اردکانیان

کلیدواژه