آذر 20, 1399 10:23 Asia/Tehran [Updated: فروردین 25, 1400 14:34 Asia/Tehran]

راه‌آهن «خواف» واقع در جنوب شرق استان خراسان رضوی به «هرات» واقع در غرب افغانستان، به شکل ویدیوکنفرانس با حضور روسای جمهوری ایران و افغانستان به بهره برداری رسید.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، راه آهن خواف - هرات تا ایستگاه روزنک به طول 140 کیلومتر و با هدف تکمیل بخشی از کریدور ریلی بین‌المللی شرق به غرب و توسعه منطقه، امروز (پنجشنبه) به طور رسمی با حضور «حسن روحانی» و «محمد اشرف غنی» روسای جمهوری ایران و افغانستان به بهره برداری رسید.

راه آهن خواف - هرات به عنوان خط ارتباطی و پیوند دهنده ایران و افغانستان، با شعار «پیوند دو ملت، یک تاریخ - یک فرهنگ» احداث شده است.

عملیات احداث راه آهن خواف - هرات، به طول 225 کیلومتر شامل چهار قطعه است که قطعات 1 و 2 واقع در ایران بطول 78 کیلومتر از خواف تا مرز شمتیغ در استان خراسان رضوی و قطعه سوم از شمتیغ تا ایستگاه روزنک در کشور افغانستان بطول 62 کیلومتر به همراه ساختمان ایستگاه روزنک به هزینه ایران و با هدف کمک به توسعه کشور افغانستان احداث شده است. 

قطعه 4 این خط آهن نیز از ایستگاه روزنک تا شهر هرات به طول 85 کیلومتر در تعهد کشور افغانستان است.

راه‌آهن خواف - هرات به صورت یک خطه، بـا سرعت 160 کیلومتر بر ساعت برای قطارهای مسافری و 120 کیلومتر بر ساعت برای قطارهای باری طراحی شده است.

همچنین هفت ایستگاه، 347 پل کوچک و بزرگ در طول مسیر راه‌آهن خواف - هرات ساخته شده که پل 360 متری «هریرود» یکی از آنها است. 

توسعه و تقویت روابط اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی دو کشور با تسهیل صادرات و واردات کالا و مسافرت بین دو کشور، دسترسی مناسب ریلی افغانستان از طریق ایران به دیگر مناطق بین‌المللی اعم از آب‌های آزاد جنوب، منطقه قفقاز، ترکیه، عراق و اروپا، ‌ پوشش خدمات ترابری ریلی برای حدود یک میلیون نفر از مردم افغانستان در منطقه هرات، جابجایی و ترانزیت بیش از شش میلیون تن بار در سال از جمله ابعاد اقتصادی این طرح است.

شکوفایی فعالیت های عمرانی و اقتصادی منطقه شمال‌ غرب افغانستان، امکان توسعه و ایجاد کریدور ریلی از هرات به مزارشریف در شمال شرق افغانستان، خروج از انزوای جغرافیایی منطقه سنگان در خاک ایران و شهر هرات افغانستان، کاهش هزینه نسبی حمل و نقل و رفع انحصار حمل کالا از حمل و نقل جاده ای، افزایش ایمنی در ترابری منطقه کاهش مصرف سوخت در مقایسه با حمل و نقل جاده‌ای  از دیگر ابعاد اقتصادی طرح راه آهن خواف - هرات است.

117

بیشتر بخوانید:

امروز؛ افتتاح راه آهن خواف - هرات با حضور روحانی و اشرف غنی

 ظریف: خط آهن خواف - هرات به ثبات و توسعه منطقه کمک می‌کند

فردا؛ اتصال راه‌آهن ایران به افغانستان با حضور روسای جمهور دو کشور

 

 

 

 

 

کلیدواژه