دی 30, 1399 11:23 Asia/Tehran [Updated: دی 30, 1399 11:27 Asia/Tehran]
  • خطیب زاده: پرسشنامه اطلاعات کارخانه اورانیوم فلزی به ‌آژانس ارائه نشده است

تهران- ایران پرس: سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: پرسشنامه اطلاعات طراحی کارخانه اورانیوم فلزی اصفهان هنوز به آژانس ارائه نشده و این اقدام، پس از انجام تمهیدات لازم و در مهلت تعیین شده در قانون انجام خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، «سعید خطیب‌زاده» روز سه شنبه درباره بیانیه اخیر سه کشور اروپایی افزود: بهره‌برداری از کارخانه تولید اورانیوم فلزی اصفهان مندرج در قانون مجلس شورای اسلامی ایران و تولید سوخت پیشرفته (سیلیساید) برای استفاده در راکتور تحقیقاتی تهران، دو موضوع کاملاً متفاوت از هم هستند.

سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: آنچه که آژانس مبادرت به گزارش‌دهی در مورد آن کرده است، ناظر بر آغاز فعالیت تحقیق و توسعه برای طراحی سوخت پیشرفته‌تری برای رآکتور تحقیقاتی تهران تحت عنوان سوخت سیلیساید است که ایران دو سال پیش برنامه آن را به اطلاع آژانس رسانده و اخیرا نیز اطلاعات طراحی مربوطه را ارائه کرده است.  

خطیب‌زاده با بیان اینکه در فرآیند تولید سوخت سیلیساید، اورانیوم فلزی یک محصول میانی است، تصریح کرد: پرسشنامه اطلاعات طراحی کارخانه اورانیوم فلزی اصفهان هنوز به آژانس ارائه نشده و این اقدام، پس از انجام تمهیدات لازم و در مهلت تعیین شده در قانون انجام خواهد شد.

وی با انتقاد از جوسازی‌های بی‌اساس در این خصوص خاطرنشان کرد: اورانیوم فلزی کاربردهای صلح‌آمیز نیز دارد و هم اکنون برخی کشورها از سوخت مبتنی بر اورانیوم فلزی برای رآکتورهای خود استفاده می‌کنند و این موضوع، منافاتی با معاهده عدم اشاعه و تعهدات پادمانی کشورها ندارد.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی افزود: این فناوری برای ایران که باید نیازهای بیماران خود به رادیوداروها را با بهترین کیفیت تهیه کند، یک الزام است و کاملا از جنبه‌های بشردوستانه و صلح آمیز برخوردار است.

سه کشور اروپایی عضو برجام (آلمان، انگلیس و فرانسه) با صدور بیانیه ای از اعلام ایران درباره آمادگی برای تولید اورانیوم فلزی به‌ عنوان سوخت راکتور تحقیقاتی تهران ابراز نگرانی کردند و از ایران خواستند به تعهدات برجامی خود بازگردد.

117

بیشتر بخوانید:

کمالوندی: ایران قادر به غنی سازی ۹۰ درصدی اورانیوم است

صالحی خبر داد: تولید اورانیوم غنی‌شده 20 درصدی؛ ماهانه 8 الی 9 کیلوگرم

کلیدواژه