بهمن 01, 1399 00:27 Asia/Tehran [Updated: بهمن 01, 1399 00:31 Asia/Tehran]
  • استقبال ایران از پیشنهاد قطر برای انجام گفت‌وگوهای منطقه‌ای

وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران سه شنبه شب از پیشنهاد وزیر خارجه قطر درباره گفت‌ وگو میان ایران و کشورهای عربی حاشیه جنوبی خلیج فارس استقبال کرد.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، "محمد جواد ظریف" در توییتر نوشت: «ایران از دعوت  "محمد بن عبدالرحمن آل‌ثانی" وزیر خارجه قطر برای گفت ‌وگوهای فراگیر  در منطقه‌ استقبال می‌کند.»

وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران در ادامه تصریح کرد، «همانطور که ایران همواره تاکید کرده‌ است؛ راه حل چالش‌ها در همکاری برای تشکیل مشترک یک منطقه قدرتمند، صلح‌آمیز، باثبات و کامیاب و رها از هژمونی منطقه‌ای و جهانی نهفته است.

وزیر خارجه قطر اخیرا از آمادگی کشورش برای میانجی‌گری جهت برگزاری نشستی میان اعضای شورای همکاری خلیج فارس و جمهوری اسلامی ایران خبر داده بود.

جمهوری اسلامی ایران  همواره بر اصل گفت و گو و احترام به حاکمیت و حسن‌همجواری در منطقه تاکید کرده و علاقه‌مندی خود را به داشتن روابط منطقی،‌ متناسب و متوازن با همه همسایگان ابراز کرده است.

ایران معتقد است نخستین گام برای تقویت فضای همکاری و تعامل سازنده کشورهای منطقه، تغییر گفتمان اتهام‌زنی و طرح ادعاهای غیرسازنده درباره واقعیت انکار ناپدیر نقش موثر و ثبات‌بخش ایران در منطقه است.

عربستان، کویت، امارات، قطر، بحرین و عمان 6 کشور عضو شورای همکاری خلیج فارس هستند.

120

کلیدواژه