بهمن 01, 1399 11:16 Asia/Tehran [Updated: اسفند 13, 1399 18:54 Asia/Tehran]

تهران- ایران پرس: وزیر امور خارجه کشورمان تاکید کرد: سابقه اقدامات «دونالد ترامپ» و تصویری که از وی در خود آمریکا هست، برای افراد جدید باید کافی باشد که بدانند روش های ترامپ اگر بر روی هر کشور دیگری جواب بدهد با مردم ایران جواب نمی دهد.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، «محمدجواد ظریف» روز چهارشنبه در حاشیه جلسه هیات دولت در پاسخ به سوال خبرگزاری ایران پرس درباره اظهارات وزیر خارجه دولت جدید آمریکا مبنی بر لزوم اجرای توافقی مستحکم‌تر با ایران در چارچوب موضوعات منطقه‌ای و موشکی گفت: بحث های موشکی از ابتدا موضوع برجام نبوده است.

وزیر خارجه اظهار داشت: یک نکته ای را که باید دولت جدید آمریکا و اروپا بداند این است که مشکل سلاح در منطقه ما از مقدار محدود تسلیحات بومی ایران نیست بلکه از فروش های سلاح آنها به منطقه است که منطقه را انبار باروت کرده است.

ظریف تاکید کرد: آمریکا و کشورهای اروپایی باید فروش 25 درصدی و غیرانسانی سلاح به منطقه را متوقف کنند.

وی با بیان اینکه مردم آمریکا، دولت «دونالد ترامپ» را به زباله دان تاریخ فرستادند، گفت: این دولت حتی به کنگره و بقول خودشون مرکز دموکراسی رحم نکرد.

«آنتونی بلینکن» گزینه پیشنهادی «جو بایدن» برای وزارت خارجه آمریکا روز سه‌شنبه گفت: "در صورتی که ایران تعهدات خود در چارچوب توافق هسته‌ای برجام را انجام دهد، ایالات متحده نیز به تعهدات خود در این توافق عمل خواهد کرد."

آنتونی بلینکن که در برابر اعضای کمیته روابط خارجی سنای آمریکا صحبت می‌کرد، اظهار داشت: جو بایدن معتقد است که اگر ایران به اجرای تعهداتش بازگردد، ما نیز این کار را خواهیم کرد. اما ما به همراه متحدان و شرکای خود، که یکبار دیگر در یک صف خواهیم بود، از این موضوع به عنوان زمینه‌ای برای دستیابی به یک توافقی طولانی‌تر و مستحکم‌تر استفاده خواهیم کرد.

117

بیشتر بخوانید:

ظریف: مبنای سیاست ایران در برجام فرمایش‌های رهبر معظم انقلاب است

کلیدواژه