بهمن 02, 1399 11:43 Asia/Tehran [Updated: اسفند 10, 1399 14:18 Asia/Tehran]

رئیس جمهور گفت: مستبدین یک روز مجلس شورای ملی ایران را به توپ و یک روز کنگره آمریکا را به توپ بستند، اما دشمنان ملت ایران با سرافکندگی و ذلت سرنگون شدند.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، حسن روحانی در مراسم بهره‌برداری از بزرگترین پالایشگاه گازی خاورمیانه در بیدبلند؛ امروز پنجشنبه را روز بسیار مبارکی برای مردم ایران دانست و افزود: روز‌های اول بهمن در واقع پیام آور صلح و آزادی و استدلال است.

رئیس جمهور تصریح کرد: طرح‌های بخش نفت در زمانی افتتاح می‌شود، که افرادی مدعی بودند ایران را به زمین خواهند زد و می‌توانند کمر ملت سرافراز ایران را در برابر استبداد و قلدری خم کنند.

روحانی افزود: آن‌هایی که توطئه و برنامه ریزی کردند، هم اکنون دیگر نیستند و با ذلت و سرافکندگی سرنگون شدند و کار‌ها و روز‌های عمر منحوس شان برای همه جهان، ملت‌ها و ملت آمریکا روشن شد که آن‌ها از آغاز ضد دموکراسی و ضد پارلمان بودند.

رئیس جمهور گفت: همانطور که مستبدان مجلس شورای ملی آن زمان را به توپ بستند، این‌ها نیز آخر عمرشان کنگره را به توپ بستند و برای همگان آشکار شد که این تروریست‌ها چه جنایتی ضد مردم آمریکا و جهان روا داشتند.

روحانی افزود: پروژه پالایشگاه گازی بیدبلند خلیج فارس یکی از بزرگترین پروژه‌ها در سطح منطقه و خاورمیانه است و امروز به دست فرزندان این مرز و بوم و ملت افتتاح شد.

رئیس جمهور ادامه داد: آغاز این طرح در سال ۹۴ و ۹۵ در شرایطی بود که در سایه برجام دستمان باز بود و می‌توانستیم نفت را صادر کنیم.

روحانی گفت: مردم ما می‌دانند ۳۸ درصد نفتی که می‌فروشیم به صندوق واریز می‌شود، اما مردم تصور می‌کنند فروش نفت و مبالغی که به دست می‌آید تمام آن در اختیار دولت است، اما بخشی از آن نیز در اختیار خود شرکت ملی نفت برای توسعه صنعت نفت است.

رئیس جمهور افزود: آنچه از فروش نفت در اختیار دولت قرار می‌گیرد مقدار کمی است و هرچقدر دولت شرایط مناسب تری داشته باشد و درآمدمان افزایش یابد، امیدوار هستیم سال آینده همانگونه که پیش‌بینی کردیم ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار بشکه بفروشیم و پیداست که بخشی از سهم نفت در اختیار صندوق قرار می‌گیرد.امروز ابر طرح‌های کشاورزی، نیروگاه سازی، پتروشیمی در حال انجام است

رئیس جمهور در ادامه با بیان اینکه سیاست خارجی و دیپلماسی در اقتصاد، تولید و جهش تولید نقش بسزایی دارد افزود: جهادگری و ایثار مهندسی در کشورمان باعث شده شاهد پیشرفت‌های چشمگیری باشیم و با دست فرزندان خودمان توانستیم این پروژه پالایشگاهی را به سرانجام برسانیم.

رئیس جمهور گفت: ابر طرح‌های کشاورزی، نیروگاه سازی، پتروشیمی که امروز در کشور در حال انجام است توسط فرزندان این کشور انجام می‌گیرد.

روحانی افزود: بسیاری از تجهیزات بیمارستانی را در حال حاضر شرکت‌های دانش بنیان تولید می‌کنند و ۹۳ تا ۹۴ درصد دارو‌های مورد نیاز در داخل کشور تولید می‌شود.

رئیس جمهور گفت: ملت ایران کار بزرگی انجام دادند و به موفقیت‌های قابل توجهی دست یافتند.

روحانی افزود: نقش بانک‌ها را نیز در تامین منابع مالی پروژه‌ها نباید فراموش کرد که برای به ثمررساندن پروژه‌ها تلاش بسیاری کردند، بانک‌ها با تشکیل یک کنسرسیوم به عنوان بخش عامل وارد عمل شدند و هزینه‌های پروژه را به ثمر رساندند.

رئیس جمهور همچنین گفت: نکته بسیار مهم این است که بخش خصوصی در حوزه پتروشیمی هم در بالادست و هم پایین دست وارد عمل شده و کار‌های بسیار مهمی را انجام داده، امسال نیز ۱۱ طرح پتروشیمی مهم به افتتاح رسیده است.112

بیشتر بخوانید:

روحانی: در پایان سال 99 شاهد یک حرکت با ثبات در اقتصاد کشور هستیم

روحانی: تحریم عملی ظالمانه از سوی دشمنان است و باید برداشته شود

کلیدواژه