بهمن 02, 1399 13:22 Asia/Tehran [Updated: بهمن 02, 1399 13:29 Asia/Tehran]
  • زنگنه: طرح پالایشگاه بیدبلند، نماد شکست تحریم آمریکا علیه ایران است

تهران- ایران پرس: وزیر نفت، بهره برداری از طرح پالایشگاه گاز بیدبلند خلیج فارس را نماد شکست تحریم و فشار حداکثری آمریکا علیه مردم ایران دانست.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، پالایشگاه گازی بیدبلند خلیج فارس به عنوان بزرگترین پالایشگاه گازی غرب آسیا روز پنجشنبه در استان خوزستان به بهره برداری رسید.

«بیژن زنگنه» وزیر نفت در مراسم افتتاح طرح پالایشگاه گازی بید بلند خلیج فارس گفت: تیم ترامپ فکر می‌کرد با تحریم می‌تواند صنعت نفت ایران را نابود کند اما جمهوری اسلامی قوی تر از گذشته است و تیم ترامپ به زباله دان تاریخ پیوست.

زنگنه ابر پروژه پالایشگاه گاز بید بلند را نمایش توانمندی و استقامت ملی دانست و افزود: ارزش و درآمد سالانه این طرح، بیش از  1.5 میلیارد دلار در سال خواهد بود.

همچنین به گفته وزیر نفت ایران، 16 قرارداد برای نگهداشت و توسعه میدان‌های در حال بهره برداری خوزستان  با حجم  سرمایه گذاری 2.2 میلیارد دلار در حال اجراست که زمینه ساز به کار گیری زنجیره ای از پیمانکاران بومی و اشتغالزایی است.

زنگنه خاطرنشان کرد: در این قراردادهای نگهداشت در واقع 80 درصد تجهیزات باید توسط پیمانکاران در ایران تامین شوند.

پالایشگاه گاز بیدبلند خلیج فارس یکی از بزرگ‌ترین پروژه‌های تاریخ ایران است که در اوج تحریم ها به دست متخصصان داخلی ساخته شده و وظیفه اصلی آن جمع‌آوری گازهای همراه با نفت (گازی های فلر) و تبدیل آن به خوراک مجتمع های پتروشیمی است.

این پالایشگاه با سرمایه‌گذاری سه میلیارد و 400 میلیون دلاری و در کمتر از 36 ماه با اتکاء به توان داخلی راه اندازی شده است.

پالایشگاه گاز بیدبلند خلیج فارس در شهرستان بهبهان استان خوزستان واقع شده است و حدود 11 هزار تُ‏‏ن گاز متان برای مصارف خانگی تولید و به شبکه گاز ایران تزریق می کند.

تولید روزانه 1400 تُن اتان، 2 هزار تُن ال‌پی‌جی و 1300 تُن محصول پنتان از دیگر محصولات این پالایشگاه است.112

بیشتر بخوانید:

 بهره‌برداری از بزرگترین پالایشگاه گازی غرب آسیا در خوزستان 

کلیدواژه