بهمن 05, 1399 19:33 Asia/Tehran [Updated: بهمن 05, 1399 20:34 Asia/Tehran]
  • تاکید قالیباف بر قوی شدن از درون/ قدرت‌های بزرگ قابل اعتماد نیستند

رئیس مجلس شورای اسلامی با تاکید بر لزوم قوی شدن از درون، گفت: قدرت‌های بزرگ که درون آنها خوی استکبار، تکبر و دوری از انسانیت است، قابل اعتماد نیستند.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، «محمدباقر قالیباف»، رئیس مجلس شورای اسلامی عصر امروز یکشنبه در نشست نمایندگان اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران با بیان اینکه در پایان سال ۹۹ و در روزهای آغاز قرن جدید هستیم، گفت: ویروس کرونا نشان داد این دنیا با این تکنولوژی چگونه می‌تواند غافلگیر شود و چگونه می‌تواند همه برنامه‌های طراحی شده را درهم کوبد.

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: در این سال خوی استکباری را از ترامپ دیدیم؛ دیدیم چگونه با دنیا رفتار کرد. از تعهدات چه در درون کشور و چه بیرون کشور خود عبور کرد، ما هم بی‌آسیب از تصمیمات او نبودیم و این اتفاقاتی که رخ داد درس بزرگی برای ما داشت.

قالیباف افزود: این اتفاقات نشان داد قدرت‌های بزرگ که درون آنها خوی استکبار، تکبر و دوری از انسانیت است قابل اعتماد نیستند.

وی گفت: ما باید از این اتفاقات درس بگیریم و باور کنیم که باید قوی شویم و دست به زانو بزنیم و بلند شویم؛ به تولید کنندگان، علم، اندیشه و تفکر مردم خود ایمان بیاوریم و به آنها اعتماد کنیم.

رئیس مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: در سال‌های قبل، مقام معظم رهبری فرمودند دشمن ما آمریکا است، اما ایشان فرمودند که راه مبارزه با آمریکا کار است که البته این موضوع شعار نیست.

رئیس قوه مقننه گفت در شرایط کنونی که کشور با تحریم و کرونا دست و پنجه نرم می‌کند، دو عامل سوءمدیریت و تضاد منافع موجب ایجاد مشکلات بسیار شده است.

وی با بیان اینکه اقتصاد آلوده به نفت شده و باید این آسیب را حل و فصل کرد، افزود: در حال حاضر مردم از تورم، گرانی، رکود، بیکاری، نوسانات ارزی و قیمت، فقر و تبعیض آسیب می‌بینند درحالی که نبود ثبات در اقتصاد به سهم خود موجب آسیب به افراد شده است.

قالیباف تصریح کرد یکی از ریشه‌های این مشکلات ساختار بودجه کشور است؛ این ساختار معیوب است به گونه‌ای که در لایحه بودجه سال آینده این آسیب‌ها، رکورد زده و در حالی که افزایش هزینه‌ها ۴۶ درصد است، رشد درآمدها فقط ۱۰ درصد است و در واقع فاصله این دو عدد به ۳۶ درصد می‌رسد.

رئیس قوه مقننه با بیان اینکه در حوزه نظام مالیاتی با مشکلاتی رو به رو هستیم، تصریح کرد: دلالی‌ها، سوداگری‌ها و قاچاق، فرار مالیاتی دارند، اما تولیدکننده بدون آنکه موضوعی را پنهان کند فرار مالیاتی ندارد.

وی با بیان اینکه نابسامانی‌ها در ساختار بودجه باید اصلاح شود، اضافه کرد: اگر نظام مالیاتی و ساختار بودجه اصلاح نشود بسیاری از مشکلات پابرجا می‌ماند.

قالیباف با اشاره به گفتمان بین دولت و مجلس یادآور شد: سلایق سیاسی متفاوت وجود دارد اما اقتصاد منطق خود را دارد، عزت کشور، منافع ملی و حل مشکلات مردم ذائقه سیاسی نمی‌شناسد و هر فرد با انصاف و باغیرت دلش به خاطر مردم می‌سوزد و شب خوابش نمی‌برد.

قالیباف در بخش دیگری از سخنان خود که با استقبال و تشویق فعالان اقتصادی بخش خصوصی همراه شد، گفت: شاید در شرایط فعلی بخواهند برچسب‌هایی به بخش خصوصی بچسبانند، اما فساد امروز در کشور ناشی از رفتار بخش خصوصی نیست بلکه ناشی از بخشنامه‌های غیرمنطقی و تصمیمات همچون ارز ۴۲۰۰ تومانی است و این رانت و فسادها از تبعیض و تصمیمات کلیدی متمرکز و تمرکزگرایی نشأت می‌گیرد که ما در مجلس به آنها باید توجه می‌کنیم.// 114

کلیدواژه