بهمن 06, 1399 10:42 Asia/Tehran [Updated: اسفند 13, 1399 18:54 Asia/Tehran]

تهران- ایران پرس: سخنگوی وزارت خارجه در واکنش به توقیف نفتکش ایرانی توسط آژانس امنیت دریانوردی اندونزی گفت:  برخی اطلاعات ضد و نقیضی در این باره دریافت کردیم ولی منتظر دریافت اطلاعات بیشتر هستیم.

«سعید خطیب زاده» امروز دوشنبه در نشست خبری هفتگی خود در پاسخ به سوال خبرنگار ایران پرس مبنی بر اقدامات وزارت خارجه درباره توقیف نفتکش ایرانی از سوی اندونزی اظهار داشت: این موضوع فنی است و در کشتی رانی از این موارد وجود دارد، شرکت بنادر در پی دلیل موضوع و حل و فصل آن و سفارت کشورمان در جاکارتا و وزارت خارجه پیگیر موضوع هستند. 

اتفاق جدیدی درباره برجام شاهد نبودیم

سخنگوی دستگاه دیپلماسی در بخش دیگری از سخنان خود درباره لغو تحریم‌ها از سوی آمریکا تصریح کرد: هیچ اتفاق جدیدی در مورد برجام شاهد نبودیم.

خطیب زاده تصریح کرد: ایران پیشتر موضع خود را مطرح کرده است و آن، این است که باید شاهد رفع تحریم‌ها و اجرای موثر توافق از سوی آمریکا و دیگر طرف‌ها باشیم؛ تا زمانی که این اتفاق رخ ندهد، هیچ اتفاقی از سوی ایران رقم نمی‌خورد.

وی اظهار کرد: اگر طرف مقابل به تعهداتش پایبند باشد و شرایط به قبل از خروج آمریکا از برجام بازگردد، اقدامات کاهشی ایران هم برگشت پذیر است؛ ما صحبت‌ زیاده شنیده‌ام اکنون نوبت عمل است.

کلمه به کلمه قانون مجلس را اجرا می‌کنیم

سخنگوی دستگاه دیپلماسی تصریح کرد: این آخرین شانس اروپایی‌ها است که به تعهداتشان بازگشته و برجام را حفظ کنند. آمریکایی‌ها هم باید بدانند ما کلمه به کلمه قانون مجلس را اجرا می‌کنیم.

خطیب زاده تاکید کرد: ما طراحی‌های خود را منوط به طرف مقابل نمی‌کنیم. هر وقت طرف مقابل گام‌های خود را اصلاح کند، ما نیز اقدامات خود را از جمله غنی سازی 20 درصد را اصلاح می‌کنیم. اجرای تعهدات هم یعنی ایران بتواند به راحتی نفت خود را فروخته و پولش بازگردد.  

عربستان از چرخه باطل خشونت فاصله بگیرد، آغوش ما باز است

سخنگوی وزارت امور خارجه با بیان اینکه سیاست منطقه‌ای ایران عوض نشده است، عنوان کرد: ‌فکر می‌کنیم سازوکار پیشنهادی ما پیشنهاد خوبی است و چارچوب خوبی برای همکاری است. اگر عربستان از چرخه باطل خشونت و همکاری با کشورهای فرامنطقه‌ای فاصله بگیرد و این مسئله در گفتار و رفتار ریاض مشاهده ‌شود، آغوش ما باز است و گام‌های موثرتری را برخواهیم داشت.

خطیب زاده ادامه داد: نمی‌توانیم شاهد این باشیم که بمباران روزانه در یمن ادامه دارد اما صحبت از صلح در یمن شود یا آنکه در روزهای آخر «دونالد ترامپ» یکی از گروه‌های یمنی را در لیست خودخوانده تروریسم آمریکا قرار دهند اما در عین حال، صحبت شود که ریاض آماده حل و فصل مسائل منطقه‌ای است؛ یک شجاعت در طرف سعودی و تغییر گفتمان نیاز است.

اجازه نمی دهیم داعش دوباره خود را سازماندهی کند

وی درباره اتفاق تروریستی روزهای اخیر در عراق یادآور شد: ما با مردم عراق پیوستگی‌های عمیق و تاریخی و چندلایه داریم. درد و رنج مردم عراق، درد و رنج ماست. اتفاق تروریستی روزهای اخیر در عراق ما را هم متاثر کرد. این اتفاق نشان دهنده روی کریه تروریسم است که برخی فکر می‌کنند می‌توانند از آن بهره‌برداری کنند.

سخنگوی وزارت امور خارجه با تاکید بر اینکه تروریسم ریشه در افراطی‌گری‌های فکری و سازمانی دارد، بیان کرد: البته دست برخی عناصر در این اقدامات دیده شده است. به نظر می‌رسد طرف سومی است که با آشفته کردن وضعیت منطقه از آب گل‌آلود ماهی گرفته و به قول ظریف به دنبال این است با خون آمریکایی‌ها به نیات خود برسند.

خطیب زاده تصریح کرد: ایران در کنار متحدین خود اجازه نمی‌دهد بار دیگر داعش در عراق و کشورهای دیگر خود را سازماندهی کند.

برای پرداخت بدهی به سازمان ملل باید مسیر امنی طراحی شود

وی درباره پرداخت بدهی ایران به سازمان ملل عنوان کرد: بدهی ما به سازمان ملل متحد برخلاف آنچه گفته شده، به خاطر آمادگی ما نبوده است بلکه منابع تخصیص داده شده و کانال هم در نظر گرفته شده اما مانعی برای برداشت وجود داشت که آمریکا ایجاد کرده بود. هر وقت سازمان ملل بردارد، می‌تواند آن در اختیار بگیرد. ما در حال رایزنی با دبیرخانه سازمان ملل هستیم که مسیر امنی طراحی شود که سازمان ملل این پول را در اختیار بگیرد.  

رئیس مرکز دیپلماسی عمومی و رسانه‌ای وزارت امور خارجه اضافه کرد: اینکه دولت آمریکا از مسیر قبلی بازگردد، به خودشان ربط دارد ما اقدامات آنها را رصد می‌کنیم. به یکی یا دو اقدام پراکنده نگاه نمی‌کنیم ما اقدام موثر و جدی تعهداتشان را در نظر می‌گیریم که در چند سال اخیر انجام نشده است.

117

کلیدواژه