بهمن 22, 1399 11:03 Asia/Tehran [Updated: آذر 08, 1400 14:41 Asia/Tehran]

تهران- ایران پرس: رئیس جمهوری کشورمان گفت: امسال در حالی سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی را جشن می گیریم که ملت ما در سال 1399 در یک جنگ بزرگ اقتصادی بعد از سه سال مقاومت در حال پیروزی است.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، «حسن روحانی» روز چهارشنبه در مراسم بزرگداشت پیروزی انقلاب اسلامی گفت: آن کس که «دونالد ترامپ» را سرنگون کرد خدا و ملت آگاه آمریکا بود اما بدون تردید ملت و دولت ایران در سرنگونی این مستبد نقش تاثیر گذار داشتند و امروز دنیا با رفتن ترامپ و در نتیجه احساس امنیت، قانون گرایی و ثبات بیشتر، دینی هم به ملت بزرگ ایران دارد.

رئیس جمهور افزود: همه مردم جهان بدهکاری بزرگی به ملت ایران دارند. اگر ملت ایران در برابر مستبد کاخ سفید نایستاده بود و او را به شکست نکشانده بود و اگر تدبیر دولت منتخب مردم نبود و از برجام خارج می شد یک پیروزی بدون زحمت و بدون هزینه از آن ترامپ می شد.

ر روحانی همچنین با اشاره به اهمیت مذاکره برای دستیابی به منافع ملت گفت: مذاکره جزو لوازم یک دولت و حکمرانی مدرن دنیای امروز و نه امروز که ارث پیامبر بزرگ اسلام(ص) است. پیامبر در مقاطع مختلف با دشمنان حرف زد و مذاکره کرد و پیمان صلح بست که نمونه بارز آن صلح حدیبیه است.

رئیس جمهور تصریح کرد: ما به مذاکره و پیمان با دشمنان‌مان به عنوان راهی که پیامبر(ص) و امام مجتبی(ع) به ما آموخته است، افتخار می‌کنیم.

حضور پرشور و متفاوت مردم در راهپیمایی 22 بهمن 99

روحانی در سخنان خود با اشاره به شرایط خاص امروز کشور و همه دنیا با توجه به شیوع ویروس کرونا گفت: آغاز چهل و سومین سال انقلاب اسلامی ایران، امسال با رنگ و بوی جدیدی همراه است و به دلیل اجرای پروتکل‌های بهداشتی مردم عاشق انقلاب و امام(ره)، نتوانستند آنطور که مورد نظرشان بود به خیابانها بیایند و احساسات پاک خود را نشان دهند. البته این حضور پرشور به شکل دیگری در سراسر کشور به نمایش گذاشته شد.

وی با اشاره به قرار داشتن در آخرین سال قرن گفت: با نگاهی به صد سال گذشته با توجه به اینکه در آستانه تحول قرن هستیم جشن پیروزی امسال از جهات دیگر هم متفاوت است و آغاز چهل و سومین سال پیروزی انقلاب با سالهای قبل متفاوت است. صد سال قبل در سال 1299 مردم ایران مشکلات ناشی از جنگ جهانی اول را پیش رو داشتند، قحطی، ویرانی و مشکلات ناشی از آن و از سوی دیگر قلدری به نام رضاخان با کودتا امور کشور را به دست گرفت. سال 1299 با این شکل بسیار تاسف انگیز برای مردم با سلطه یک مستبد شروع شد.

ملت ایران در جنگ اقتصادی در حال پیروزی است

رئیس جمهور افزود: امسال در حالی سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی را جشن می‌گیریم که ملت ما بعد از سه سال مقاومت در برابر تحریم و جنگ اقتصادی در حال پیروزی است.

روحانی با اشاره به رخدادهای مهم 100 سال اخیر گفت: در طول این 100 سال مردم دو کودتا را شاهد بودند. یکی کودتای رضاخان در سال 1299 و دیگری کودتای محمدرضا شاه در 28 مرداد 1332، کودتای اول را انگلیسی‌ها و کودتای دوم را آمریکایی‌ها بر مردم ایران مسلط کردند.

وی افزود: در این 100 سال همچنین شاهد دو جنگ بودیم. یکی قبل از آغاز قرن 14 و دیگری در سال 1320 که هر کدام 4 و 6 سال به طول انجامید و میلیون‌ها انسان در این جنگ‌ها از بین رفت و خانه‌های زیادی ویران شد. مردم ما همچنین در سالهای گذشته شاهد دو جنگ هم بوده‌اند که یکی جنگ تحمیلی 8 ساله که در آن ملت ما تنها و متکی به خداوند بودیم در حالی که متجاوزین به ایران متکی به قدرت‌های بزرگ جهان و شرق و غرب بودند.

رئیس جمهور ادامه داد: از سال 97 تا امروز نیز مردم ایران درگیر یک جنگ اقتصادی هستند. در آن جنگ تحمیلی نظامی به پیروزی بزرگ رسیدیم در این جنگ اقتصادی هم به حول و قوه الهی پیروز خواهیم شد و پایان شب ظلمانی و طلوع صبح صادق برای همه آگاهان مشهود است.

همه مردم جهان در این روزها یک بدهکاری بزرگ به ملت ایران دارند

روحانی با بیان اینکه همه مردم جهان در این روزها یک بدهکاری بزرگ به ملت ایران دارند، گفت: اگر ملت ایران مقابل این مستبد بزرگ نایستاده بود و او را با مقاومت به شکست نرسانده بود و اگر تدبیر این دولت نبود و بعد از خروج ترامپ از برجام ما هم خارج می‌شدیم این یعنی پیروزی بدون زحمت برای ترامپ بود.

وی افزود: اگر ما هم از برجام خارج می‌شدیم همه تحریم‌ها برگشته بود و پیروزی برای صهیونیست‌ها، ارتجاع منطقه و تندروها بود اما مقاومت مردم و تدبیر دولت باعث شد در این سه سال ترامپ نمدمال شد.

رئیس جمهور با اشاره به شکست‌های متعدد آمریکا در شورای امنیت سازمان ملل در برابر ایران و بی نظیر خواندن این شکست‌ها در عرصه بین‌المللی گفت: آمریکایی‌ها در چند نوبت در دادگاه بین‌المللی لاهه در مقابل ملت ایران و حقوق‌دان‌های ایران شکست خوردند که یکی از این شکست‌ها در چند روز اخیر بود و دادگاه لاهه علیه ترامپ رای داد.

روحانی با بیان اینکه آن کس که ترامپ را سرنگون کرد خدا بود و آن کس که به ظاهر موجب سرنگونی ترامپ در آمریکا شد ملت آگاه این کشور بود، گفت: نقش ملت ایران برای سرنگونی این مستبد بسیار تاثیرگذار بوده است. امروز دنیا با کنار رفتن ترامپ برای امنیتش، احساس قانون‌گرایی‌اش و احساس ثباتش به ملت ایران دین دارد.

تبیین عملکرد دولت در هشت سال گذشته

رئیس جمهور در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به شعارهای دولت تدبیر و امید و وعده‌های این دولت به مردم در انتخابات 92 و 96 گفت: در این دو انتخابات مردم حماسه بزرگی خلق کردند و با مشارکت بیش از 73 درصدی پای صندوق آمدند. مردم با این مشارکت بسیار بالا از منتخب خود خواسته‌هایی داشتند. مردم می‌خواستند منتخب آنها تعامل سازنده با جهان را با عزت ادامه دهد و پیمان‌هایی را که ملت ایران در برابر دنیا متعهد شده است، پاس بدارد.

روحانی ادامه داد: خواسته مردم از منتخب خودشان در انتخاب اول این بود که با تعامل سازنده سایه جنگ را از سرشان دور کند و منتخب مردم هم وعده داده بود که هم اقتصاد ایران و هم قدرت هسته‌ای کشور شرایط بهتری خواهد داشت.

وی با بیان اینکه ما امروز در برابر ملت سرافرازیم که به وعده‌هایی که دادیم در چهار و نیم سال اول خود به خوبی عمل کردیم، گفت: 8 سال دولت تدبیر و امید را باید به سه بخش تقسیم کنیم. از سال 92 تا 96 به مدت چهار و نیم سال دوران ثبات، رشد و پیشرفت کشور بود از سال 97 تا پایان 99 جنگ تحمیلی اقتصادی سه ساله و 6 ماهه پایان دولت که آن را باید دوران بازآفرینی بنامیم.

رئیس جمهور در ادامه سخنان خود با بیان اینکه تنها دولتی که بعد از جنگ تحمیلی 8 ساله کار خود را با رکود تورم آغاز کرد دولت تدبیر و امید در سال 92 بوده است، گفت: این دولت کار خود را در شرایطی آغاز کرد که با تورم 40درصدی و رشد اقتصادی منفی 7/6 درصدی یعنی رکود کامل مواجه بودیم.

روحانی خاطرنشان کرد: این دولت در طول چهار و نیم سال اول فعالیت خود با تلاش‌های انجام شده در کنار مردم به گونه‌ای عمل کرد که متوسط تورم در طول چهار و نیم سال 10/2درصد بوده است که در تاریخ کشور چنین رقمی را برای تورم سراغ نداریم. البته در دو سال 95 و 96 و حتی ماههای اولیه سال 97 که جنگ اقتصادی علیه  ایران آغاز شد نیز تورم تک رقمی بوده است که در تاریخ کشور بی‌سابقه است.

وی با بیان اینکه رشد اقتصادی ما در بعضی از سالهای فعالیت این دولت دو رقمی بوده است، گفت: سال 95 رشد اقتصادی ما بالای 14 درصد بود که این رقم بالاترین رشد اقتصادی در جهان بوده است که از افتخارات بی نظیر این دولت در تاریخ بعد از انقلاب است و همین موفقیت بود که رژیم صهیونیستی و ارتجاع منطقه را به لرزه درآورد. سالها در کنار ترامپ قرار گرفته تا ایران را در حصر و محاصره کامل قرار دهد.

رئیس جمهور ادامه داد: در طول چهارونیم سال اول فعالیت دولت رشد اقتصادی ما به طور متوسط 4/7 درصد بوده است و از سال 93 تا 96 در هر فصل نسبت به فصل مشابه سال قبل 700 هزار اشتغال خالص در کشور داشته‌ایم.

روحانی با طرح این سوال که این کار چگونه امکان‌پذیر شده است، گفت: پاسخ این است که هر جا با هم بودیم و در کنار هم و دست در دست هم تلاش کردیم خداوند هم پیروزی را نصیب ما ساخت.

وی افزود: اولین مصوبه این دولت احیای دریاچه ارومیه بوده است و این نشان از اهمیت دولت به سلامت مردم و محیط زیست می‌باشد. دومین مصوبه ما رفع موانع تولید بود و لایحه دوفوریتی که در این رابطه تنظیم و به مجلس ارائه کردیم که البته بعد از یک سال به تصویب رسید و با این مصوبه ما در کنار بخش خصوصی قرار گرفتیم و خصوصی سازی که  امروز بعضی آن را به عنوان یک نقطه منفی تلقی می‌کنند افتخار این دولت است. مقام معظم رهبری هم از خصوصی‌سازی و اجرای اصل 44 با عنوان انقلاب اقتصادی تعبیر کردند.

رئیس جمهور با اشاره به تاکید این دولت به واگذاری سهام بخش دولتی به بخش خصوصی و فاصله گرفتن بخش دولتی از تصدی‌گری تاکید کرد: این بخش خصوصی است که می‌تواند اقتصاد کشور را متحول کند و با راهنمایی‌ها و راهبری رهبر معظم انقلاب بود که توانست اقتصاد مقاومتی را در مسیر درست قرار دهد.

روحانی با بیان اینکه ما البته به مذاکره هم افتخار می‌کنیم، گفت: مذاکره چیز منفی نیست و جزو لوازم دنیای مدرن امروز است و نه تنها برای امروز که ارث پیامبر عظیم‌الشان ما هم هست چرا که پیامبر نیز مذاکره می‌کرد و صلح کرد که نمونه آن صلح حدیبیه است ما نیز در مذاکره به عنوان راه پیامبر افتخار می‌کنیم.

وی تاکید کرد: درست است که ما در پی تعامل سازنده و مذاکره بوده‌ایم اما قبل از آن به دنبال مبارزه با فساد بودیم و تنها این دولت بود که بانکها و موسسات اعتباری غیرمجاز را منحل کرد که البته بهای سنگینی هم برای آن پرداخت کردیم و 30هزار میلیارد تومان از منابع بانک مرکزی برای تسویه بدهی این موسسات به مردم پرداخت شد.

رئیس جمهور همچنین ادغام بانک‌های نیروهای مسلح را به رغم همه مخالفت‌ها یک اقدام بزرگ برای اصلاح نظام بانکی عنوان کرد و گفت: در این دولت طرح‌های زیربنایی را به عنوان پایه‌های اصلی اقتصاد مقاومتی به حرکت درآوردیم.

روحانی با اشاره به افتتاح پروژه‌های ملی کشور در روزهای پنجشنبه گفت: دیروز پنجاهمین سد در این دولت افتتاح شد و 44 تصفیه‌خانه آ‌ب و 78تصفیه‌خانه فاضلاب تا امروز در این دولت ساخته شده است.

وی همچنین به زهکشی و کانال‌کشی برای آماده‌سازی زمین‌های کشاورزی برای کشت اشاره کرد و گفت: در این دولت 520هزار هکتار زمین با زهکشی و کانال‌کشی احیا شده که فقط 295هزار هکتار آن در خوزستان و ایلام بوده، 78هزار هکتار در استان گلستان، 77هزار هکتار در غرب کشور و 46هزار هکتار در دشت سیستان بوده است.

رئیس جمهور با بیان اینکه اگر مردم در کنار منتخبان خود ایستاده‌اند و کشاورز، مهندس، پیر، جوان، روستایی، شهری و مرد و زن کمک و همراهی کردند ما به نقطه مثبت و زندگی اجتماعی خود خواهیم رسید، گفت: ما در دوره چهارونیم ساله شاهد انقلاب در بخش سلامت بودیم، افزایش سه برابری تخت‌های بیمارستانی کارِ بسیار بزرگی است که می‌توان در بخش سلامت و محیط زیست از این حرکت مثبت به «انقلاب» تعبیر کرد.

روحانی با بیان اینکه در حوزه ارتباطات نیز شاهد یک انقلاب بزرگ در این دولت هستیم، گفت: امروز جوانان این کشور در سایه پهنای باند می‌توانند به شکل‌های مختلف فعالیت‌های درآمدزا داشته باشند و اقتصاد دیجیتال در کشور رونق گرفته است. پهنای باند در این دولت 35 برابر شده و شاغلان در فضای مجازی افزایش بی نظیری داشتند.

وی افزایش شرکت‌های دانش بنیان از 55 شرکت به 5 هزار و 700 شرکت و توسعه و پیشرفت در حوزه‌های حمل و نقل جاده‌ای، ریلی، بنادر و ترانزیت کالا را از موفقیت‌های دیگر این دولت عنوان کرد و گفت: چهارونیم سال را با افتخار، توسعه، پیشرفت و از بین بردن رکود و تورم پشت سر گذراندیم و من از همه رسانه‌ها می‌خواهم خدای ناکرده به تاریخ و مردم خود خیانت نکنیم و واقعیت‌ها را به مردم بگوییم.

117

 

کلیدواژه