اسفند 02, 1399 13:48 Asia/Tehran [Updated: اسفند 02, 1399 13:52 Asia/Tehran]
  •  تخت‌روانچی: بدون راستی‌آزمایی، هر امضایی برای بازگشت به برجام بی‌اعتبار است

سفیر و نماینده‌ی جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل درباره برجام و رفع تحریم‌ها گفت: بدون راستی‌آزمایی، هر امضایی برای بازگشت به برجام بی‌اعتبار است.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، «مجید تخت‌روانچی» در گفت و گو با پایگاه اطلاع‌رسانی KHAMENEI.IR افزود، مبنای برجام قبول یک‌سری محدودیت‌ها توسط ایران در ارتباط با موضوع هسته‌ای در قبال لغو تحریم‌های شورای امنیت، اروپایی‌ها و آمریکایی‌ها بود؛ در حقیقت اگر ما بخواهیم برای رفع تحریم، به‌صورت ناقص برخورد کنیم، توازنی که از ابتدا در برجام شکل گرفته بود، به هم می‌خورد. همین اتفاق هم افتاد و با خروج دولت قبلی آمریکا از برجام، عدم توازن شدیدی به‌وجود آمد.

تخت‌روانچی تصریح کرد، وقتی «دونالد ترامپ» از برجام خارج شد، یک‌سری تحریم که‌ باید در چهارچوب برجام لغو می‌شد، برگشت و یک‌سری تحریم دیگر هم اضافه شد؛ علاوه بر این آمریکایی‌ها تحریم‌های دیگری، با عناوین جدیدی (غیر از هسته‌ای) اعمال کردند. در واقع نه‌تنها در چهارچوب برجام تحریم‌ها برچیده نشد، بلکه عناوین همان تحریم‌ها را عوض کردند و به‌عنوان تحریم جدید مطرح کردند. در مجموع از زمان خروج آمریکا از برجام تا الآن، سه نوع تحریم علیه ما اعمال کردند. اگر هر کدام از این تحریم‌ها لغو نشود، بازگشت آمریکا معنی ندارد.

سفیر و نماینده جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل متحد اظهار داشت، موضوع خسارات ایران در برجام هم یکی از موضوعات بسیار حساس و جزو مطالبات ماست زیرا در طول چند سال اخیر، صدمات زیاد جانی و مالی در اثر تحریم‌ها به ما وارد شد. مثلاً آمریکایی‌ها ادعا می‌کردند که دارو تحریم نیست و به دروغ اعلام می‌کردند که خارج از شمول تحریم است، ولی تحریم بود و صدمات زیادی به مردم به‌خصوص در دوران کرونا ما زد. بنابراین، ما در طول این سال‌ها هم ضربه‌ انسانی و هم خسارات مادی فراوانی خوردیم. خسارات موضوع مهمی است و باید به آن پرداخته شود که چه کسی مسئول این کار است و چگونه باید به خسارات رسیدگی و به مردم پرداخت شود.

117

بیشتر بخوانید:

تخت روانچی: آمریکا از اهرم تحریم برای امتیاز گیری استفاده می کند

تخت‌روانچی: اقدامات ایران برگشت‌پذیر است اگر همه طرف‌ها به برجام پایبند باشند

کلیدواژه