اسفند 04, 1399 00:25 Asia/Tehran [Updated: اسفند 06, 1399 13:08 Asia/Tehran]
  • بیانیه سازمان انرژی اتمی در خصوص تفاهم‌های مشترک با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی

ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی توافق کردند اجرای پروتکل الحاقی و دسترسی های برجامی به طور کامل متوقف شود و صرفا تعهدات پادمانی ایران اجرا می شود.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، سازمان انرژی اتمی ایران پس از سفر «رافائل گروسی»، مدیر کل آژانس به کشورمان و گفتگوهای انجام شده با وی بیانیه ای صادر کرد.

در این بیانیه آمده است: سفر مدیرکل آژانس به ایران بر اساس درخواست ایشان بود که مورد پذیرش جمهوری اسلامی ایران نیز واقع شد. 

این بیانیه می افزاید: در گفتگوها، آژانس بر ضرورت احترام به قانون مجلس و اجرای آن تاکید کرد که در بیانیه مشترک نیز انعکاس داشته است.

در این بیانیه تاکید شده است: ایران و اژانس توافق کردند اجرای پروتکل الحاقی و دسترسی های برجامی به طور کامل متوقف شود و صرفا تعهدات پادمانی ایران اجرا می شود. بر این اساس، طبق قانون مجلس هیچ دسترسی فراپادمانی به آژانس اعطا نخواهد شد و هیچگونه بازرسی فراپادمانی نیز انجام نمی گردد.

در بیانیه صادر شده آمده است: مقصود از تداوم راستی آزمایی و نظارت ضروری که در بند ۲ بیانیه آمده، این است که ایران به مدت ۳ ماه اطلاعات برخی فعالیت ها و تجهیزات نطارتی را نزد خود نگه خواهد داشت. در این مدت، آژانس به این اطلاعات هیچ دسترسی نخواهد داشت و اطلاعات منحصرا نزد ایران باقی می ماند. چنانچه ظرف ۳ ماه تحریم ها به طور کامل لغو شد، ایران این اطلاعات را در اختیار آژانس می گذارد، در غیر اینصورت اطلاعات برای همیشه پاک خواهد شد.

این بیانیه می افزاید: به دلیل ملاحظات حفاظتی و ضرورت پنهان ماندن مکان تاسیسات کلیدی ایران، پیوست بیانیه که شامل فهرست این تاسیسات است، محرمانه خواهد ماند.// 114

بیشتر بخوانید:

گروسی از توافق سه ماهه ایران و آژانس خبر داد

هدف گروسی از سفر به تهران چیست؟

کلیدواژه