اسفند 04, 1399 15:44 Asia/Tehran [Updated: اسفند 04, 1399 18:32 Asia/Tehran]

تهران- ایران پرس: نمایندگان مجلس شورای اسلامی به تخلف دولت برای اجرای قانون «اقدام راهبردی برای لغو تحریم» و ارسال گزارش آن به قوه قضائیه رای دادند.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، نمایندگان مجلس شورای اسلامی، امروز دوشنبه با ۲۲۱ رای موافق، ۶ رای مخالف و  ۷ رای ممتنع از ۲۳۹ نماینده حاضر در جلسه علنی،‌ توافق سازمان انرژی اتمی با مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی را خلاف قانون ارزیابی کرده و بر اساس اصل ۲۳۴ آیین نامه داخلی مجلس با ارسال آن به قوه قضاییه موافقت کردند.

«احمد امیرآبادی فراهانی» عضو هیات رئیسه مجلس گزارش «مجتبی ذوالنوری» رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس را در این باره قرائت کرد و گفت: اقدام دولت مخالف نص صریح قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها و صیانت از منافع ملت ایران است و دستور موقت ابطال بیانیه مشترک بین سازمان انرژی اتمی و آژانس بین المللی انرژی اتمی و معرفی به قوه قضائیه را خواستاریم.

وی افزود: در قانون یاده شده رییس جمهوری اسلامی ایران مسوول اجرای آن تعیین شده است و  بر اساس ماده ۲۳۴ آیین نامه داخلی مجلس، رییس جمهور و همه ناقضین و مستنکفین با قید فوریت به قوه قضائیه معرفی تا بر اساس قانون قوه قضائیه خارج از نوبت و تشریفات، مورد رسیدگی فوری قرار دهد.

گروسی از توافق سه ماهه ایران و آژانس خبر داد

آژانس بین‌الملل انرژی اتمی و جمهوری اسلامی ایران روز یکشنبه در پایان سفر رافائل گروسی مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به تهران، با صدور بیانیه‌ای مشترک درباره تداوم فعالیت‌های ضروری بازرسان آژانس در ایران تفاهم کردند.

خطیب‌زاده: مفاد توافق با آژانس درچارچوب قانون مجلس است

«سعید خطیب زاده»، سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان اما امروز در نشست هفتگی خود با خبرنگاران در پاسخ به سوال خبرگزاری ایران پرس درباره توافق شب گذشته میان سازمان انرژی اتمی و آژانس بین المللی انرژی اتمی تصریح کرد که این توافق در چارچوب مصوبه اخیر مجلس موسوم به «طرح اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها» است.

«سعید خطیب زاده» همچنین گفت که آنچه بین ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی انجام شده، در چارچوب مصوبه مجلس است و اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی از فردا 23 فوریه متوقف می‌شود.

سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان درباره جزییات سفر «رافائل گروسی» مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به تهران و توافق سه ماهه با آژانس و ادامه بازرسی‌ها و اظهارات او درباره بازرسی‌های سرزده افزود، آنچه در این سفر بین آژانس و ایران صورت گرفت دستاورد بسیار قابل توجه دیپلماتیک و دستاوردی فنی برای سازمان انرژی اتمی ایران است.

کلیدواژه