اسفند 05, 1399 11:23 Asia/Tehran [Updated: اسفند 05, 1399 19:25 Asia/Tehran]

تهران- ایران پرس: وزیر امور خارجه کشورمان با اشاره به کوتاهی سازمان ملل در دفاع از حقوق ملت ایران طی جنگ تحمیلی، تصریح کرد: سازمان ملل پرونده درخشانی در حمایت از حقوق بین‌الملل ندارد.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، محمد جواد ظریف امروز(سه شنبه) در همایش بین المللی مطالبات حقوقی-بین المللی دفاع مقدس گفت: سازمان های بین المللی قدرت را تغییر نمی دهند بلکه یک مقداری استفاده از ابزار قدرت را تعدیل و قانونمند می کنند.

وی افزود: در جنگ تحمیلی سازمان ملل حتی از این ابزار تعدیل قدرت هم استفاده نکرد.

ظریف همچنین با اشاره به حمایت قدرت های جهانی از صدام در طی سال های جنگ تحمیلی گوشه ای از کمک های تسلیحاتی کشورهای مختلف به رژیم بعث عراق را برشمرد و گفت: «هنگام مذاکرات این را همیشه به طرف ها می گفتم؛ روس ها به صدام میگ دادند(شوروی)، چینی ها موشک سیلک‌ورم Silkworm دادند، آلمانی ها سلاح شیمیایی دادند، انگلیسی ها تانک های چیفتن دادند که انگار در زرورق بود، فرانسوی ها اگزوستExocet دادند(موشک ضدکشتی)، امریکایی ها آواکس دادند، اطلاعات ماهواره ای دادند در طول جنگ...»

 

حمله عراق به ایران نقض تمامی قوانین بین‌الملل بود

ظریف با اشاره به اینکه همه ما وام‌دار شهدا، آزادگان و جانبازان دفاع مقدس هستیم، اظهار داشت: امروز سربلندی و استقرار ملت ایران را وام‌دار شهدا می‌دانیم و خانواده شهدا نماد مقاومت هستند.

وی ادامه داد: در اینکه در حمله صدام به ایران قواعد و قوانین حقوق بین‌الملل مورد نقض قرار گرفت، تردیدی نیست؛ حمله به ایران که تازه از یک انقلاب وارد یک ساختار انقلابی شده بود، عملی جنایتکارانه و نیتی تجاوزکارانه دارد.

ظریف با بیان اینکه طبق قانون جنگ عراق به ایران تجاوز شکل گرفت، گفت: تجاوز عراق با هدف توسعه طلبی بود و نه دفع یک تهدید و تجاوز؛ رژیم عراق ۳۰ هزار اسیر ایرانی را ثبت نام نکرده بود که این نقض کنوانسیون ژنو بوده است.

وزیر امور خارجه گفت: استقاده از سلاح و تخریب منازل با وسایل مکانیکی خود نقض قوانین بوده است؛ استفاده از سلاح شیمیایی علیه نظامیان و غیر نظامیان و ملت ایران نقض قوانینی بوده است.

نگاه نیابتی در منطقه نداریم

وزیر امور خارجه کشورمان همچنین درباره مسائل منطقه گفت: نگاه ما در منطقه حمایت و همفکری و همکاری است، بنابراین نگاه نیابتی نداریم.

ظریف افزود: امروز از همه همسایگان دعوت می‌کنیم که سیاست خرید امنیت از خارج و سیاست نیابتی را کنار بگذارید و وارد تعامل امنیتی در منطقه شوید.

وی خاطرنشان کرد: ایران به لطف خدا و به برکت انقلاب اسلامی و به برکت خون شهدا نیازمند سرزمین و پول شما و نیازمند منابع و نیروی انسانی شما نیست.

وی گفت: ایران کشور بزرگ منطقه است که دوستی و همکاری شما را می خواهد و نیازمند رفاقت با شما بوده و این فرصت بسیار خوبی است.

ووزیر امور خارجه تصریح کرد: از سابقه تلخ چند دهه گذشته این منطقه درس بگیرید و یک راه جدید را در برابر منطقه و در برابر آیندگان باز کنید.

همایش بین‌المللی مطالبات حقوقی بین‌المللی دفاع مقدس، امروز سه شنبه  در موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس آغاز شد.

کلیدواژه