اسفند 05, 1399 11:39 Asia/Tehran [Updated: اسفند 10, 1399 14:18 Asia/Tehran]

تهران ایران پرس: سخنگوی دولت گفت: اقدامات اخیر آمریکا در رفع محدودیت‌های دیپلمات‌های ایرانی در ایالات متحده و پس گرفتن ادعای مکانیسم ماشه ناکافی است.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، علی ربیعی سخنگوی دولت صبح امروز(سه‌شنبه) در نشست خبری با خبرنگاران که به صورت ویدئو کنفرانس برگزار شد، گفت: شکست سیاست فشار حداکثری آمریکا نشان داد که هیچ‌کس با هیچ فشاری نمی‌تواند ملت ایران را تسلیم کند.

ربیعی گفت: امروز آمریکا در معرض آزمون دشواری قرار گرفته است. آزمون این است که آیا کاخ سفید به رأی مردم آمریکا علیه ترامپ تن خواهد داد؟ آیا آمادگی گسست از ترامپ و میراث شوم آن را دارد؟ خروج قلدرمآبانه از برجام یکی از ارکان میراث شوم ترامپ است.

وی افزود: اقدامات اخیر آمریکا در رفع محدودیت‌های دیپلمات‌های ایرانی در ایالات متحده و پس گرفتن ادعای مکانیسم ماشه را ناکافی می‌دانیم.

سخنگوی دولت تاکید کرد، هیچ فشاری نمی‌تواند ملت ایران را تسلیم کند. 

ربیعی با بیان اینکه پیشتر شاهد انزوای آمریکا در سازمان ملل  بودیم، گفت: امروز بیش از هر زمان دیگری در سال‌های اخیر به هدف عقب راندن تحریم و ناکام گذاشتن جنگ اقتصادی نزدیک شده‌ایم.

سخنگوی دولت گفت: در عین توقف پروتکل الحاقی تلاش شد به سطح همکاری‌ها و اعتماد متقابل و مناسبات ایران و آژانس که ستون اعتماد جامعه بین المللی به فعالیت‌های صلح آمیز هسته‌ای ایران است آسیب وارد نشود.

ربیعی درباره مواضع و ابهامات مطرح شده در مجلس و بیانیه دولت تصریح کرد: دولت همواره خود را متعهد به قانون اساسی و قوانین جاری کشور می‌داند و برای اجرای این قوانین، مصالح ملی و صیانت از زندگی شرافتمندانه مردم را مبنای عمل خود قرار داده است.

وی افزود: با ابراز تاسف شدید از برخی مباحث مطرح شده روز گذشته در مجلس شورای اسلامی و متخلف دانستن رئیس محترم جمهور و رئیس سازمان انرژی اتمی همانطور که در بیانیه شب گذشته هیات دولت مطرح شد ضمن استقبال از دستور مقام معظم رهبری برای ایجاد یک صدایی در اجرای قانون مجلس تاکید می‌کنیم که اجرای این قانون بر اساس مصوبه شورای عالی امنیت ملی بوده و انتظار رفتاری توام با شکیبایی را از همگان داریم. حل مسائل کلان کشور به دور از هیجان راحت‌تر و امکان پذیرتر است.

ربیعی گفت: در موضوع هسته‌ای موضع دولت، پس از اعلام نظرات خود در مرحله تصویب، اجرای تکلیف قانونی بوده است، ولی در نحوه اجرا، کاهش هزینه‌های اجرا و کمک نکردن به دشمنان ایران را هدف قرار داده است.تدبیری هم که اندیشیده شد، و به تصویب شورایعالی امنیت ملی رسید، همین هدف را تحقق داد.

وی افزود: لازم می‌دانیم از مقام معظم رهبری تشکر صمیمانه کنیم که یکبار دیگر ضرورت شنیده شدن صدای واحد از کشور را مورد تاکید قرار دادند. پس از آنکه در مسیر صحیح، تدبیر شد و تصمیم گرفته شد، همه باید همین سخن واحد را بگویند. امیدواریم تمهیدی اندیشیده شود که اطلاعات مربوط به این تدبیر به نمایندگان محترم مجلس منتقل شود، این در سایه همکاری متقابل امکان پذیر است.

ربیعی افزود: دولت از ابتدا وظیفه خود می‌دانست که همه تلاش خود را بر این مبنا استوار کند تا ظلم‌هایی را که سال‌ها تحت عنوان تحریم و جنگ اقتصادی بر زندگی، معیشت و سلامت مردم سایه افکنده و تحمیل شده است، رفع نماید. اکنون بیش از هر زمان دیگری در سال‌های اخیر به هدف عقب راندن تحریم و ناکام گذاشتن جنگ اقتصادی نزدیک شده ایم.

سخنگوی دولت گفت: دولت با تکیه بر مقاومت و شکیبایی ملی دوراندیشانه بر همان هدف نخست اصرار دارد و تا اطمینان از برچیده شدن فشار و تحریم از زندگی روزمره مردم از پای نخواهد نشست.

ربیعی گفت: همانطور که بار‌ها گفته ایم در صورتی که سایر اعضای برجام براساس قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت به تعهدات خود بازگردند ما نیز آمادگی داریم به تعهدات برجامی خود بازگردیم. اجرای پروتکل را هم متوقف کرده ایم که در صورت بازگشت آمریکا و سایر طرف‌ها به تعهدات برجامی، ایران نیز به تعهدات قبلی خود بازخواهد گشت.

وی تصریح کرد: دولت بر اساس وظایف قانونی خود در تعریف آیین نامه‌های اجرایی متکی بر قوانین کشور و مصالح نظام اطمینان پیدا کرد که قانون مصوب مجلس شورای اسلامی بطور کامل در عین رعایت ملاحظات فنی و منافع ملی به اجرا درخواهد آمد.112

بیشتر بخوانید:

ربیعی: با سفر گروسی به تهران نگرانی‌ها حل و فصل شد 

کلیدواژه