اسفند 05, 1399 15:12 Asia/Tehran [Updated: اسفند 06, 1399 13:08 Asia/Tehran]

تهران- ایران پرس: با حضور معاون علمی و فناوری رییس جمهوری امروز (سه شنبه9 در مراسمی از ۵ محصول پپتیدی و ۴ بذر واکسن رونمایی شد.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس به نقل از مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، این محصولات توسط شتاب دهنده‌های ماد و پایافن یاخته به تولید رسیده که در حوزه مواد اولیه دارویی و داروهای زیستی کاربرد دارد. با این اتفاق بیماری‌ها با محصولات ایران‌ساخت درمان می شوند و داروها واکسن‌های تولید داخل به کمک پزشکان می‌آید.

سورنا ستاری، معاون علمی و فناوری رییس جمهوری در این مراسم، با اشاره به واردات یک میلیارد دلاری مواد اولیه دارویی به کشور، گفت: معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری از یک سال و نیم گذشته به حوزه تولید داخلی محصولاتی که واردات آنها بیش از ۲ میلیون دلار است ورود کرده و در تلاش است این کار را با کمک فناوران داخلی انجام دهد.

توانمندی علمی جوانانمان پاسخ‌گوی نیازهای داخلی است

رییس بنیاد ملی نخبگان ادامه داد: این تلاش ها به مرور زمان به نتیجه رسیده است و امروز با استفاده از توان علمی بالای کشور در حوزه زیست‌فناوری و شیمی می توانیم بخش بزرگی از نیازهای کشور در حوزه تولید داروها و مواد اولیه دارویی را تامین کنیم. ایران در دنیا رتبه پنجم تولید مقالات مرتبط با حوزه شیمی را دارد.

 ستاری با بیان اینکه هر سال مبلغ زیادی برای واردات ماده اولیه دارو هزینه می‌شود، بیان کرد: مبالغ سنگینی در این زمینه متحمل می‌شویم. این در حالی است که توانمندی دانشمندان کشورمان برای تولید این محصولات بسیار بالا است.

پژوهش‌های بخش خصوصی نتیجه‌بخش است

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری، بزرگترین شرکت‌های دانش‌بنیان منطقه را متعلق به مجموعه‌های فناور زیستی دانست و بیان کرد: این شرکت‌ها سالی چند صد میلیارد تومان برای تحقیق و پژوهش هزینه می‌کنند. پولی که منتج به نتیجه شده و پژوهش‌های کاربردی را شکل داده است. این موضوع موید تفاوت سرمایه‌گذاری دولتی و خصوصی در حوزه پژوهش است.

ستاری ادامه داد: کیفیت سرمایه‌گذاری در حوزه پژوهش که توسط بخش خصوصی صورت می‌گیرد بسیار متفاوت تر از پولی است که دولت با سرمایه مردم در آن هزینه می‌کند.

رییس بنیاد ملی نخبگان، فناوران، نخبگان و سرآمدان علمی کشور را سربازان مبارزه با تحریم‌ها و مشکلات موجود در جامعه خواند و بیان کرد: تلاش آنها ایران را به خودکفایی نزدیک و مشکلات جامعه را به روشی مطمئن و فناورانه رفع کرد.

محصولات رونمایی شده کدامند

واکسن کشته برونشیت ماساچوست یکی از محصولات رونمایی شده در برنامه امروز است. این واکسن برای ایمن کردن گله های گوشتی، تخم گذار و مادر در برابر برونشیت کاربرد دارد.

همچنین واکسن کشته شده نیوکاسل محصول دیگری است که در شتاب دهنده پایافن یاخته تولید شده است. محصولی کاربردی در صنعت دامپزشکی و طیور. رلتسیمود نیز دارویی است برای ارتقای سیستم ایمنی بیماران مبتلا به آسیب های حاد کلیوی و عفونت های ساختاری پوست.

واکسن کووید ۱۹ با استفاده از سوش ویروس کرونا، اکسی توسین کاربردی در القا و تسریع زایمان، پکسیگانان برای درمان زخم پای بیماران دیابتی، تلاوانسین برای درمان عفونت های شدید پوستی و امیگانان برای درمان عفونت های باکتریایی، درماتیت و غیره محصولات دیگری بود که توسط شتاب دهنده پایافن یاخته به تولید رسید و رونمایی شد.

ماده اولیه دوزولامیدهیدروکلراید، سولفیناسین سوکسینات، پرگابالین و مزالازین نیز محصولات تولید و رونمایی شده شتاب دهنده ماد است.

بیشتر بخوانید:

رونمایی از 168 محصول جدید و نوآورانه دارویی در ایران

کلیدواژه