اسفند 05, 1399 18:33 Asia/Tehran [Updated: اسفند 05, 1399 19:18 Asia/Tehran]
  • دیدار رحمانی فضلی با رئیس جمهور و وزیر امور داخلی تاجیکستان

وزیر کشور ایران با رئیس جمهور و وزیر امور داخلی تاجیکستان در دوشنبه، پایتخت این کشور دیدار و درباره گسترش همکاری های دوجانبه گفت و گو کرد.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، «عبدالرضا رحمانی فضلی» وزیر کشور ایران و «امامعلی رحمان» رئیس جمهوری تاجیکستان روز سه شنبه با یکدیگر دیدار و در مورد جنبه های مختلف روابط دوجانبه به ویژه وضعیت و چشم انداز همکاری های دو کشور در زمینه امنیت گفت و گو و تبادل نظر کردند.

تشدید تهدیدهای مدرن برای امنیت جهانی و منطقه ای، همه گیری ویروس کرونا، موضوع بحران اقتصادی و مالی جهانی به عنوان تهدیدی جدی برای وضعیت فعلی و آینده منطقه، از دیگر موارد مطرح شده در این دیدار بود.

دکتر رحمانی فضلی همچنین بعداز ظهر امروز با وزیر امور داخلی این کشور دیدار و گفت و گو کرد .

وزیر کشور در این دیدار، ضمن بررسی تحولات منطقه گفت: در منطقه خاورمیانه، افراطی گری، تروریسم، قاچاق انسان، قاچاق مواد مخدر و ناامنی، عمدتاً توسط کشورهای خارج از منطقه ایجاد می شود.

رحمانی فضلی به مقاومت جمهوری اسلامی ایران در طول ۴۲ سال در برابر فشارها و تهاجمات خارجی اشاره کرد و علت اکثر اتفاقات پیرامون ایران را خشم کشورهای خارج از منطقه به خاطر استقامت، پایداری و استقلال جمهوری اسلامی و ایجاد امنیت و ثبات بدون نیاز به بیگانگان بیان کرد.

وزیر کشور همچنین با اشاره به وجود اشتراکات فراوان سیاسی، اجتماعی، فرهنگی، تاریخی و زبانی بین دو کشور ایران و تاجیکستان، تصریح کرد: ملت های دو کشور خواهان گسترش روابط فی ما بین هستند. دو کشور اشتراکات زیادی دارند و به دنبال صلح، ثبات، عدالت و امنیت در منطقه و در همه کشورها هستیم. مردم ما نیز این انتظار را از ما دارند و ما آمادگی گسترش روابط میان دو کشور را داریم.

وزیر امور داخلی تاجیکستان نیز در این دیدار، با توجه به تحولات منطقه ای و سابقه روابط و همچنین وجود مظاهر تروریسم و افراط گرایی خصوصا گسترش گروههای تروریستی در منطقه، اظهار کرد: تجربه ثابت کرده است که مبارزه با تروریسم، جنایات سازمان یافته و قاچاق مواد مخدر و جرایم سایبری بدون همکاری سایر کشورها امکان پذیر نیست و با توجه به سابقه و تجربیات ایران، آماده همکاری در همه این زمینه ها هستیم.

در این گفت و گو دو طرف بر اجرایی نمودن موافقتنامه همکاری های امنیتی و انتظامی دو کشور، همکاری و تبادل اطلاعات و تجربیات در مبارزه با جرایم سازمان یافته فراملی، تروریسم و افراطی گری، مبارزه با تولید موادمخدر، مواد روانگردان و پیش سازه های آن و قاچاق این مواد، همکاری در زمینه تبادل اطلاعات مجرمین تحت تعقیب در چارچوب توافقات فیمابین، مبارزه با قاچاق آثار هنری، میراث فرهنگی، اسلحه، مهمات و مواد منفجره، تاکید کردند.

رحمانی فضلی روز دوشنبه در صدر هیاتی وارد تاجیکستان شد.//114

بیشتر بخوانید:

ورود وزیر کشور به تاجیکستان

کلیدواژه