اسفند 09, 1399 10:42 Asia/Tehran [Updated: اسفند 09, 1399 14:05 Asia/Tehran]

تهران ایران: رئیس جمهور درجلسه ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: این روز‌ها حساستر برای همه ما است به دلیل اینکه مردم درجنب وجوش اجتماعی و فرهنگی و بهداشتی و خرید و فروش هستند.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، حسن روحانی امروز شنبه در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا با تسلیت سالروز وفات حضرت زینب (س) بانوی فداکار اسلام بر پیروی از خاندان نبوت و رسالت در تمام امور تاکید کرد.

رئیس جمهور همچنین با اشاره به اینکه سالروز تولد حضرت زینب (س) روز پرستار نیز هست، گفت: پرستاران ما در سراسر کشور افتخارشان این است که مسیر و راه آن حضرت را انتخاب کنند.

رئیس جمهور افزود: طی یکسال گذشته که ویروس کرونا به ایران وارد شد، پرستاران، پزشکان و کادر پزشکی روز‌های سختی را پشت سر گذاشته و در عین حال با حضور در صحنه بهداشتی کشور کار‌های بزرگی انجام داده اند.

روحانی با اشاره به اینکه ملت ما همیشه از خادمان خود تقدیر و تشکر کرده است، گفت: به نوبه خود از خدمتگزاران و مدافعان سلامت تقدیر و تشکر می‌کنم.

وی همچنین با اشاره به گذشت یک سال از ورود ویروس کرونا و روز‌های سخت این بیماری به نزدیک شدن به روز‌های پر جنب و جوش عید اشاره کرد و افزود: باتوجه به اینکه در روز‌های اخیر تا فرارسیدن عید نوروز تلاش‌ها و جنب و جوش‌ها برای انجام امور و خرید‌ها بیشتر شده، شاید فاصله اجتماعی کمتر رعایت شود.

روحانی گفت: اگر امروز ما دستورالعمل‌های بهداشتی را رعایت نکنیم آثار آن را خواهیم دید.

رئیس جمهور افزود: همه دوست داریم که شب عید آرامی داشته باشیم و رسوم و سنت‌هایی که بوده با رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی انجام شود به همین خاطر باید با رعایت بهداشت، ویروس کرونا را ساده نگیریم.

وی اضافه کرد: عید ، سفر‌ها و رفت و آمدها طوری باشد که دچار موج چهارم نشویم و اگر شرایط عادی باشد باز هم باید همه مراعات کنیم.

رئیس جمهور افزود: عید امسال مشابه عید پارسال است و شاید از یک نظر بیشتر از پارسال باید مراعات کنیم. چون پارسال می‌گفتیم که از دست ویروس ووهان چه کار باید کرد؟ اما امروز می‌گویند که از دست ویروس انگلیسی باید چه کار کرد؟روحانی تصریح کرد: شرایط ما امسال قدری سخت‌تر شده و مردم عزیز که در طول ۱۳ ماه گذشته همیشه همکاری کرده اند انشاءالله بیشتر مراقبت کنند و مراودات کمتر شود. اگر ایام نوروز شرایط ما شرایط مناسبی بود همه باید دستورالعمل‌ها را مراعات کنیم.

رییس جمهوری در ادامه با اشاره به شروع واکسیناسیون در کشور گفت: شرایط هم برای کادر درمان در سراسر کشور و هم برای افرادی که مسن هستند یا بیماری زمینه ای دارند، در هفته‌های پیش رو بهتر می‌شود. همه توان دولت برای خرید واکسن امروز متمرکز است. شرایط ما در کل به گونه‌ای است که هر مقدار بتوانیم واکسن مورد نیاز را تهیه می کنیم.

روحانی با بیان اینکه شرایط واکسن امروز مشابه ماسک در روزهای اول این بیماری است، گفت: در روزهای اول این بیماری بر سر ماسک دعوا بود و در فرودگاه‌ها ماسک‌های کشورهای دیگر را تصرف می‌کردند و مسیر هواپیماها را عوض می کردند و یادمان هست در روزهای اولیه این بیماری چه وضعی بود.

رییس جمهوری اضافه کرد: آن روز آن شرایط برای ماسک بود و امروز برای واکسن این شرایط در دنیا پیش آمده است. امتحان بزرگی برای همه دنیا، ‌کشورهایی که پیشرفته و پول‌دار هستند و امکانات دارند می‌خواهند همه واکسن‌ها را در کشور خود بیاورند و سریع واکسیناسیون در کشورشان انجام شود که البته طبیعی است که هر حکومتی به فکر مردم خود باشد. اما وظیفه اخلاقی و انسانی حکم می‌کند که به فکر همه مردم جهان باشیم. 

روحانی گفت: این بیماری که سراسر جهان را فراگرفته است، اگر یک کشور صد در صد هم واکسیناسیون را اجرا کند باز هم ممکن است از این بیماری مصون نماند. برای این که تردد و رفت و آمد وجود دارد بنابراین مصونیت واقعی زمانی حاصل می‌شود که در سراسر جهان واکسیناسیون انجام بگیرد و همه کشورها بتوانند از آن استفاده کنند.

وی با اشاره به این که امروز واکسن شرایط خاصی دارد گفت: اولا که آثار واکسن‌ها هنوز مشخص نیست. این که کدام واکسن موثرتر است و تا چه زمان موثر است، عوارض آن چیست، آیا عوارضی دارد یا ندارد هنوز روشن نیست و همه در ابهام است.

روحانی با تاکید بر این که درشرایط فعلی راهی جز اجرای پروتکل و در کنار آن واکسن نداریم، گفت: از واکسن باید استفاده شود چراکه این واکسن برای خیلی افراد مصونیت ایجاد می کند. البته این که این مصونیت تا چند ماه است مسائلی است که مورد بحث است.

رییس جمهوری با تاکید بر این که در شرایط فعلی باید مراقبت از مرزها بیشتر از سابق شود، افزود: استان خوزستان یکی از استان‌های مهم ما با پیک جدیدی مواجه شده است. امروز وضعیت قرمز و شهرهای قرمز ما فقط در خوزستان است و هیچ استانی شهر قرمز نداریم که اگر مراعات نکنیم به استان‌های همجوار و کل کشور سرایت می کند بنابراین امروز قرارگاه، رسالت سنگینی در استان خوزستان و رابطه این استان با سایر استان‌ها بردوش دارد که مساله بسیار مهمی است. 

رییس دولت ادامه داد: خوشبختانه در گزارش امروز ستاد دیدیم که در خوزستان تست‌ها افزایش پیدا کرده و به یازده تا دوازده هزار نفر در روز رسیده است که خیلی مهم است. در کنار آن بیماریابی و مساله رهگیری افزایش پیدا کرده است یعنی اگر کسی مبتلا شده مشخص شود که با چه کسانی در ارتباط بوده است. 

وی با تاکید بر لزوم اعمال محدودیت‌ها گفت: باید ورود و خروج ها کنترل شود تا شرایط مردم خوزستان هرچه زودتر شرایط بهتری شود و به استان‌های دیگر سرایت پیدا نکند.

روحانی با بیان این که سیستم ایمنی و شرایط سنی افراد متفاوت است، گفت: همانطور که بارها گفته شده است تا حالا هیچ دارویی پیدا نشده است که کسی از این دارو استفاده کند و این ویروس از بین برود. داروها عمدتا برای بافت‌هایی است که این ویروس آسیب زده است و بتواند جلوی این آسیب را بگیرد. 

رییس جمهوری افزود: یکی از راه هایی که سیستم ایمنی تمرین کند و در برابر این ویروس آماده شود تزریق واکسن است. واکسن در واقع تزریق موادی است شبه ویروس برای این که سیستم ایمنی با آن بجنگد و آماده شود.

 وی علاوه بر این ویروس ممکن است هر روز جهش خاصی داشته باشد. این مسئله برای کسانی که واکسن را می‌سازند، کار را سخت‌تر می‌کند چون ممکن است نیازهای جدیدی پیدا کرده و تغییرات جدیدی در واکنش به این مسئله نیاز باشد. 

روحانی با بیان اینکه کشور نمی‌تواند یک ساعته واکسینه شود، عنوان کرد: اگر واکسن هم به اندازه کافی باشد، ماه‌ها وقت برده و ممکن شش، هفت ماه زمان ببرد. در این شرایط، رعایت پروتکل‌های بهداشتی یک ضرورت است یعنی واکسن موجب نمی‌شود مراعات مردم و پروتکل‌ها ضعیف شود و پروتکل‌ها به عنوان یک اصل بهداشتی باید مد نظر ما باشد. 

وی با بیان اینکه امکانات بهداشتی باید بسیج شود و اقدامات کنترلی و پایشی با قدرت بیشتر ادامه یابد، یادآور شد: تست تشخیصی به صورت روزانه افزایش یابد که نسبت به قبل بهتر و بیشتر شده است و افراد مبتلا را می‌توان بیشتر شناسایی کرد تا نیاز به بستری نداشته باشد. ناچاریم محدودیت‌ها را ادامه دهیم. شاید کل سال آینده محدودیت‌ها ادامه یابد و اقدامات تنبیهی هم باید انجام شود. 

رییس‌جمهوری با تاکید بر اینکه دولت خود را موظف می‌داند بستر ارائه خدمات الکترونیکی را توسعه دهد، بیان کرد: روزانه و هفتگی این کار را انجام می‌دهیم تا کلیه نیازمندی‌های مردم از طریق دیجیتالی و الکترونیکی انجام شود و از طرف دیگر اقدامات حمایتی هم مانند پرداخت وام‌ها برای مردم و صاحبان کار انجام شده است. کمک‌هایی که باید دولت انجام دهد، یارانه ویژه‌ای که شرایط سخت‌تری داشتند، مدنظر گرفته شد و اگر شرایط سال آینده مانند امسال باشد نیاز داریم اقدامات حمایتی را انجام دهیم. 

روحانی ابراز امیدواری کرد با تلاش و اقدامات هماهنگ و کمک بخش‌های مختلف از وزارت بهداشت، هلال احمر و نیروهای مسلح و همچنین کمک‌های مردم با اجرای همه پروتکل‌ها و دستورالعمل‌های بهداشتی انجام می‌دهند، شرایط بهتری داشته باشیم و سریع‌تر بر این ویروس فائق شویم.112

بیشتر بخوانید:

روحانی: برای مقابله با ویروس کرونا باید سبک زندگی عوض شود

آخرین آمار مبتلایان به کرونا در کشور، فوت 69 بیمار در شبانه روز گذشته

کلیدواژه