اسفند 10, 1399 11:51 Asia/Tehran [Updated: فروردین 22, 1400 18:53 Asia/Tehran]
  • اهداف سفر وزیر خارجه عراق به ایران

ایران پرس: فؤاد حسین وزیر امور خارجه عراق، برای رایزنی با مقامات ایران درمورد گسترش  روابط دوجانبه و بررسی تحولات منطقه روز شنبه به تهران آمد. 

سفر وزیر خارجه عراق به تهران از سه جنبه "تحولات منطقه ای"؛ "تهدید های مشترک درحوزه امنیت "و"ضرورت رفع موانع و تسریع دراجرای توافقات وطرح های راهبردی" حائز اهمیت است .

دومین سفر وزیر خارجه عراق به تهران در فاصله کمتر از یک ماه، در شرایطی که برخی اقدامات مشکوک نظامی و ضد امنیتی در عراق، نشان از تحرکات تنش‌زای امریکا در منطقه دارد؛ اهمیت مذاکرات در این سفر را برجسته تر ساخت   .

حمله هوایی اخیر امریکا به  مواضع گروه‌های مقاومت در مرزعراق و سوریه که پنتاگون آن را بعنوان حملات تلافی حمله موشکی اوایل ماه جاری به اربیل عراق توجیه کرده است در همین راستا قابل ارزیابی است.

محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه، حملات و اتفاقات اخیر در داخل خاک عراق را مشکوک خواند و به این نکته اشاره کرد که تحرکات می‌تواند با هدف اختلال در روابط ایران و عراق و برهم زدن امنیت و ثبات این کشور طراحی شده باشد. برهمین اساس؛ وی بر ضرورت اقدام دولت عراق برای یافتن مسببان این حوادث تاکید کرد.

 وزیر خارجه عراق نیز تصریح کرد؛ دولت عراق اجازه سوء استفاده از اتفاقات این کشور برای برهم زدن روابط عالی  با ایران  را نخواهد داد.

این اظهارات نشان‌دهنده اهمیت مذاکرات مقام های دو کشورو فهم مشترک از روند تحولات در عراق و منطقه است.

احمد دستمالچیان سفیر سابق ایران در لبنان و اردن، از همین دید گاه رایزنی های مستمر بین ایران و عراق را در ارتباط تحولات منطقه‌ای حائز اهمیت دانسته و معتقد است؛ عراق کشوری است که همواره برای ایران جایگاه مهمی داشته و در سیاست خارجی این کشور از جایگاه بالایی برخوردار است؛ چرا که تحولاتی که در این همسایه غربی روی می‌دهد روی امنیت جمهوری اسلامی اثرگذار بوده و ایران نمی‌تواند نسبت به تحولات آن بی‌تفاوت باشد.

اکنون هم در حالی که آمریکا هر روز به سناریو سازی های  جدید در عراق و ایجاد  تهدیدهای امنیتی در عراق روآورده است همکاری دو طرف ضروری به نظر می‌رسد.

عراق طی چند سال گذشته با انواع و اقسام بحران‌های امنیتی، اقتصادی  و سیاسی مواجه بوده و در سایه افزایش تحرکات تروریست‌های داعش، دستخوش بحران سیاسی شده که دست‌ساخته قدرت‌های خارجی بوده است.

«علی شمخانی» دبیر شورای عالی امنیت ملی نیز در دیدار با وزیر امور خارجه عراق با اشاره به تحرکات اخیر آمریکا در عراق خاطر نشان ساخت ؛ تاخیر در اجرای قانون مصوب مجلس این کشور مبنی بر خروج نیروهای نظامی بیگانه موجب افزایش تنش و تصاعد بحران در منطقه است. 

شمخانی، با تاکید بر ضرورت همکاری و تشریک مساعی کشورهای منطقه برای کاهش تنش و  بحران‌های موجود ، تصریح کرد؛ آرامش و امنیت امروز عراق حاصل اقتدارمرجعیت، تدبیر دولتمردان و مجاهدت حماسی نیروهای مسلح و گروه‌های مقاومت مردمی است و باید از آن حراست شود.

از جنبه اقتصادی نیز باید گفت: تقویت روابط روابط اقتصادی و تجاری راهبردی بین دوکشور در حوزه انرژی و توسعه بازارهای صادراتی با ساخت و تکمیل خط آهن شلمچه - بصره به یک ضرورت تبدیل شده است.

اکنون با تلاش مستمر مقام های دوکشوربرخی ازموانع مهم برداشته شده است. آنگونه که فواد حسین، درتهران تصریح کرد بر اساس مدل مورد توافق دو کشور روند پرداخت بدهی‌ها تادیه بدهی عراق به ایران که به دلیل تحریم‌های خارجی به تعویق افتاده به زودی آغاز می‌شود.

 این توافقات وهمسویی مواضع دو کشور درحوزه های راهبردی نشان‌دهنده اهمیت مذاکراتی است که در دیدار های وزیر خارجه عراق درتهران انجام شد.

نویسنده: جمشید امین زاده

112

بیشتر بخوانید:

تاکید ظریف بر تعهد ایران به ثبات در عراق

 

 

کلیدواژه