اسفند 12, 1399 12:15 Asia/Tehran [Updated: فروردین 22, 1400 18:53 Asia/Tehran]

تهران- ایران پرس: سخنگوی دولت به اعضای برجام هشدار داد: اقدام خلاف انتظار ایران آثاری مخرب بر فرایندهای دیپلماتیک خواهد داشت و می‌تواند پنجره‌های فرصت را به سرعت ببندد.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، علی ربیعی در نشست خبری هفتگی خود که در راستای رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی، به صورت ویدئوکنفرانس برگزار شد، گفت دولت در هشت سال گذشته تامین رفاه و آسایش مردم را با از میان بردن تحریم‌های ضد انسانی، تامین امنیت فیزیکی مردم در برابر خطر تروریسم و جنگ و همینطور تامین سلامت مردم در یک سال اخیر در برابر پاندمی ویروس کرونا دنبال کرده است و اعتقاد داشته ایم که هدف بنیادین سیاست خارجی نیز باید کمک به تامین این اهداف باشد.

وی افزود: دولت در 8 سال گذشته موفق شد ضمن پاسداشت همه دستاوردهای صنعت صلح‌آمیز هسته‌ای به این بحران جعلی خاتمه دهد و حلقه امنیتی‌سازی ایران را که صدمات بی‌شماری به حیات ملی ایران و زندگی روزمره ایرانیان وارد کرده بود، با قطعنامه 2231 شورای امنیت ملل متحد در هم شکست و آینده مبهم را که کشورمان با وارد شدن به فصل هفتم منشور ملل متحد انتظار آن را می‌کشید، به آینده روشن تبدیل کرد.

ربیعی با بیان اینکه اقدامات رژیم ترامپ نتیجه‌ای جز انزوای بین‌المللی آمریکا نداشت، تاکید کرد: رژیم ترامپ راهی شیطانی را انتخاب کرد که در نهایت به نتیجه ای جز انزوای بین المللی آمریکا در نهادها و سازمان‌هایی که روزگاری خود موسس آنها بود، نرسید.

وی تصریح کرد هرچند رفتارهای غیرمتعارف و غیرعقلانی و ظالمانه ترامپ هزینه‌های سنگینی به اقتصاد مردم ما تحمیل کرد، اما کوچکترین موفقیتی در شکستن کمر استقلال و استقامت ملی ما که از اراده برای تعیین حق سرنوشت یک تمدن کهن بر می خیزد، نداشت.

سیاست فشار حداکثری شکست خورده است

ربیعی خاطرنشان کرد امروز که به اقرار مقامات دولت جدید آمریکا و همه ناظران جهان، سیاست فشار حداکثری شکست خورده، برای آمریکا راهی جز بازگشت به برجام باقی نمانده است. ما در طول این سالها به عهد خود پایبند ماندیم و اکنون نوبت آمریکاست که شعار خود در بازگشت به جهان را با کنار گذاشتن غیرانسانی‌ترین تحریم‌هایی که جهان به خاطر می‌آورد، اثبات کند.

سخنگوی دولت تصریح کرد: ما هم مانند بسیاری از ملت‌های دیگر باور داریم که هیچ راهی جز دیپلماسی برای حل اختلاف جاری نیست، اما دیپلماسی نمی‌تواند بدون حسن نیت و نشان دادن صداقت آغاز شود.

ربیعی با بیان اینکه دولت آمریکا تا امروز از برداشتن کوتاه‌ترین گامی که نشانگر تلاش برای اعتمادسازی باشد خودداری کرده است، تاکید کرد دولت ایران در تعقیب دیپلماسی چه از راه سازوکارهای چندجانبه و چه از راه مجامع بین المللی کوتاه نخواهند آمد، اما هرگز تن به بازی بی‌پایانی نخواهند داد که هدف از آن خریدن زمان برای دولت آمریکا و به تعویق انداختن لغو تحریم هایی باشد که نه تنها با متن قطعنامه 2231 شورای امنیت، روح قوانین بین المللی و نص برجام مغایرت دارد، بلکه رنج را بر مردم ما تمدید می‌کند.

توافق با آژانس حامل پیامی روشن دال بر حسن نیت ما در فرصت دادن به دیپلماسی بود

سخنگوی دولت افزود: هفته گذشته در توافق با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، قانون مصوب مجلس را به نحوی اجرا کردیم که ضمن احترام به قانون، به جامعه بین‌المللی اطمینان بدهیم که برنامه‌های هسته‌ای ما همچنان ذیل نظارت‌های مشروع بین‌المللی و در مسیر صلح‌آمیز باقی خواهد ماند. این توافق حامل پیامی روشن دال بر حسن نیت ما در فرصت دادن به دیپلماسی بود.

سخنگوی دولت گفت: امروز انتظار داریم که اعضای شرکت کننده در برجام با دریافت این پیام، گام متقابلی را برای اثبات حسن نیت بردارند و در اینجا نمی‌توانم از این هشدار صرف نظر کنم که اقدامی خلاف انتظار ما آثاری مخرب بر فرایندهای دیپلماتیک خواهد داشت و می‌تواند پنجره‌های فرصت را به سرعت ببندد./114

کلیدواژه