اسفند 13, 1399 19:01 Asia/Tehran [Updated: اسفند 13, 1399 19:43 Asia/Tehran]
  • تاکید وزیر کشور بر روابط راهبردی ایران و عراق

 وزیر کشور در دیدار با هیات عراقی با تاکید بر اینکه روابط ایران و عراق در چهارچوب توافق نامه‌ها و تفاهم نامه‌ها نمی‌گنجد، گفت: روابط دو کشور بر مبنای اعتقادات، اشتراکات فرهنگی، دینی و مذهبی است.

به گزارش روز چهارشنبه خبرگزاری ایران پرس از پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت کشور، «عبدالرضا رحمانی فضلی» در دیدار با هیات وزارت کشور عراق افزود: وزارت کشور عراق و ایران می‌توانند نقش بسیار مهمی در تقویت دو کشور داشته باشند.

وزیر کشور با بیان اینکه با دو وزیر کشور قبلی عراق، همکاری بسیار خوب و موثری داشتیم، ادامه داد: امیدواریم در امتداد همکاری‌های قبلی، روابط‌مان را توسعه دهیم.

 وی به حوزه‌های مقابله با تروریسم اشاره کرد و گفت: هر زمان عراق درخواست پشتیبانی و مستشاری داشت، ایران همه توان را در اختیار کمک به ملت و دولت عراق قرار داد.

وزیر کشور تاکید کرد: دوست و دشمن معترف هستند به اینکه همکاری‌های دو کشور ایران و عراق باعث شد داعش و دیگر نیروهای تروریستی در آنجا شکست بخورند. خون شهدای ایران و عراق در مبارزه با تروریسم در هم آمیخته شده است؛ خون به ناحق ریخته شهید حاج قاسم سلیمانی و ابومهدی المهندس، گواه بسیار بزرگی بود بر حقانیت مبارزه ملت عراق و کمک ایران در مبارزه با تروریسم و باطل بودن رژیم آمریکا و کسانی که از تروریست حمایت می‌کردند.

رحمانی فضلی به نشست‌های این سه روزی که هیات عراقی در ایران حضور دارند، اشاره و این نشست‌ها را بسیار مثبت ارزیابی کرد و گفت: در حوزه همکاری‌های پلیس دو کشور، مقابله با تروریسم، امنیت، ترددهای مرزی، قاچاق مواد مخدر و اتباع می‌توانیم همکاری‌های موثرتر از قبل داشته باشیم.

وی اظهار داشت: یکی از همکاری‌های بسیار مهم بین دو وزارتخانه، مساله اربعین حسینی (ع) است. اربعین برای مردم ایران و عراق یک موضوع اعتقادی، قلبی و فرهنگی است که می‌تواند موجب گسترش روابط هر چه بیشتر بین دو کشور شود.

وزیر کشور با بیان اینکه در آخرین سال اعزام زائر برای اربعین از ایران، حدود سه میلیون زائر برای مراسم اربعین از ایران به عراق رفتند، گفت: مطمئن هستیم اگر شرایط مناسب باشد و ظرفیت‌ها را بیشتر فعال کنیم و امکانات را توسعه دهیم، از جمله راه آهن مورد توافق که به زودی کار اجرایی آن انجام خواهد شد به نتیجه برسد و جاده‌های در مسیر از مهران، کرمانشاه، خوزستان تا شهرهای عراق، گسترش پیدا کند تعداد زوار تا ۵ میلیون نفر افزایش خواهد داشت.

رحمانی فضلی در ادامه به موضوع مقابله با کرونا اشاره کرد و افزود: این موضوع می‌تواند مورد دیگری بین همکاری دو وزارتخانه باشد. در ایران فرماندهی قرارگاه مقابله با کرونا با وزارت کشور است، با کارهایی که وزارت بهداشت و دیگر دستگاه‌ها و همکاری مردم صورت گرفت، در مسیر مقابله با کرونا موفقیت‌های خوبی کسب کردیم.

وزیر کشور با بیان اینکه روزهای اول پیدایش بیماری تمام دنیا با مشکلات مواجه بودند از جمله کمبود ماسک، دستکش، تخت، ونتیلاتور و بیمارستان که در همه جای دنیا بود؛ گفت: در حال حاضر ما به جایی رسیدیم که تمام این تجهیزات را می‌توانیم صادر کنیم.

رحمانی فضلی افزود: در ایران سه واکسن در حال ساخت است و تمام مراحل انجام شده است و امیدواریم در سه ماه آینده به عرضه عمومی برسد. همچنین آمادگی کامل داریم در حوزه مقابله با کرونا هم وزارت کشور و هم وزارت بهداشت ایران با عراق همکاری بسیار نزدیکی داشته باشند چرا که اگر بیماری در هر کدام از کشورهای ایران و عراق زیاد شود به دلیل داشتن مرز مشترک و حمل و نقل روزانه، برای هر دو کشور خطرناک است.  

«عبدالحلیم فاهم الفرهود»، مشاور عالی وزیر کشور عراق نیز در این دیدار ضمن تشکر از وزارت کشور جمهوری اسلامی ایران به خاطر حسن استقبال و مهمان نوازی و نشست‌هایی که در آن شرکت داشتند، گفت: در بحث همکاری‌های امنیتی بین دو کشور توافق داشتیم که به محض بازگشت به عراق، پیگیر امضای این تفاهم نامه خواهم بود.

وی ادامه داد: این تفاهم نامه تشریفاتی و پروتکلی است چرا که همکاری بین ایران و عراق از مدت‌ها پیش در حال انجام است و این موضوع را در میدان عمل مشاهده کردیم هنگامی که گروهک‌های تروریستی از جمله داعش به عراق حمله ور شدند، شاهد این بودیم که ایران به سرعت به عراق کمک کرد و شخصا شاهد تفام نامه‌هایی بودم که بین دو کشور بسته شد.

مشاور عالی وزیر کشور عراق تاکید کرد: امنیت عراق، امنیت ایران است و روابط مشترک و منافع مشترک بین دو کشور وجود دارد و فکر می‌کنم مسیر ما هم یکی است.// 114

کلیدواژه