اسفند 20, 1399 15:54 Asia/Tehran [Updated: اسفند 20, 1399 16:11 Asia/Tehran]
  • وزیر امور خارجه: صلح همانند محیط زیست، میراث بشری و حق انسان‌ها است

وزیر امور خارجه گفت: صلح و امنیت مانند محیط زیست، میراث بشری و حق همه انسان‌ها است و باید با همکاری هم آن را پاس بداریم.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، محمد جواد ظریف روز چهارشنبه در مراسم کاشت نهال با حضور همسران دیپلمات‌های مقیم ایران که در تهران برگزار شد، افزود: امروز مراسم کاشت نهال را با هم داریم و شعر زیبای حافظ که می‌گوید درخت دوستی بنشان باید نمونه‌ای در رفتار بین‌المللی کشورها باشد.

وی خاطرنشان کرد: محیط زیست مربوط به یک شهر و کشور نیست و محیط زیست، جهان به هم پیوسته و میراث بشری است که همه ما باید در نگهداری از آن مراقبت کنیم. 

وزیر امور خارجه تصریح کرد اگر درخت دوستی بکاریم به دوستی در عالم کمک کرده‌ایم. همانطور که مسخره است اگر بگوییم دور خودمان دیوار می‌کشیم که برای خودمان محیط زیست آلوده داشته باشیم به همان میزان هم مسخره است که بگوییم برای خودمان صلح درست می‌کنیم در حالی که کشور همسایه درگیر جنگ و نا امنی است.

ظریف اظهار داشت: صلح و امنیت هم مانند محیط زیست، میراث بشری است و بدانیم که در دنیای نا امن، زندگی امن وجود نخواهد داشت و باید باور کنیم که بدون همدیگر و مشترکات فراوان میان ما امکان زیست همگانی در جهان وجود ندارد.

وزیر خارجه همچنین با تاکید بر اینکه وجدان بشری خواهان صلح است و وظیفه ماست که در این زمینه همکاری کنیم، خاطرنشان کرد برخی کشورها باید حمایت از تروریسم و اعمال فشار اقتصادی به مردم را کنار بگذارند.//114

کلیدواژه