اسفند 25, 1399 10:16 Asia/Tehran [Updated: اسفند 26, 1399 10:15 Asia/Tehran]
  • آغاز فاز 2 و 3 مطالعات بالینی اولین واکسن ایرانی کرونا

تهران- ایران پرس: فاز 2 و 3 مطالعات بالینی اولین واکسن ایرانی کرونا به نام «کوو ایران برکت» امروز (دوشنبه) بر روی دو داوطلب آغاز شد.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، مرادوند متخصص قلب و عروق و رسولی نژاد متخصص عفونی از استادان برجسته دانشگاه علوم پزشکی تهران این واکسن را دریافت کردند.

مدیر مرکز کارآزمایی بالینی دانشگاه علوم پزشکی تهران دراین باره گفت: اجرای مرحله 2 تست انسانی واکسن ایرانی کرونا از امروز آغاز و فاز سوم هم در امتداد این مرحله اجرایی خواهد شد.

دکتر «حامد حسینی» اظهار داشت: با کسب مجوز از سازمان غذا دارو و کمیته ملی اخلاق، مطالعه فاز دوم و سوم تست انسانی واکسن ایرانی کوو ایران برکت با هم انجام می شود. 

تزریق انسانی مرحله اول مطالعات بالینی نخستین واکسن کرونا ساخت محققان ایرانی با نام «کُوو ایران برکت» روز سه شنبه (نهم دی ماه) با حضور وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و معاون علمی و فناوری رییس جمهوری روی سه داوطلب آغاز شد.

تزریق واکسن ایران کوو برکت در 2 دوز به داوطلبان 18 تا 50 سال انجام شد، به عبارتی 56 داوطلب این مرحله دو دوز واکسن خود را دریافت کردند و تزریق آخر واکسن هم 30 بهمن ماه به آخرین داوطلب این مرحله انجام شد.

آخرین نمونه گیری از خون داوطلبان این مرحله تا 14 اسفند ماه به اتمام رسید. بعد از آن گزارش نهایی فاز اول تست انسانی واکسن ایرانی کرونا در اختیار وزارت بهداشت قرار گرفت و این واکسن ایرانی پس از اخذ مجوزهای لازم به داوطلبان مرحله دوم تزریق شد.

قرار است، فازهای دوم و سوم این مطالعه بالینی هم زمان آغاز شود و براساس برنامه ریزی های انجام شده فاز دوم تا پایان اردیبهشت سال آینده به پایان می رسد.

117

بیشتر بخوانید:

نتایج بسیار امیدوارکننده مرحله اول تست انسانی واکسن کوو ایران برکت

ساخت واکسن «کوو ایران برکت» با تکیه بر برترین استانداردهای بین‌المللی

کلیدواژه