اسفند 26, 1399 14:58 Asia/Tehran [Updated: خرداد 23, 1400 21:06 Asia/Tehran]

سخنگوی دولت گفت: همه تلاش بدخواهانی که خواهان فروپاشی ایران و تخریب زندگی مردم بودند رو به پایان است.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، علی ربیعی روز سه شنبه در نشست خبری با تبریک میلاد حضرت امام حسین(ع)، حضرت ابوالفضل العباس (ع) و امام سجاد (ع) گفت: دولت و مردم سالی نسبتاً سخت را پیش سر گذاشته ایم.

ربیعی با بیان اینکه آثار تحریم و جنگ اقتصادی در سال ۹۸ به اوج خود رسید، افزود دولت به نمایندگی از مردم همه تلاش خود را به کار بسته است تا به رغم ناملایمات داخلی و فشارهای بی حد و حساب خارجی هم به فکر امروز ایرانیان و هم زندگی فردای ایرانیان باشد. ما واقفیم جنگ اقتصادی و همراه شدگی آن با کرونا در سال ۹۹ فشار زیادی بر دهک های پایین اجتماعی وارد کرده است.

وی خاطرنشان کرد: امروز می‌توانیم بگوییم همه تلاش بدخواهانی که خواهان فروپاشی ایران و تخریب زندگی مردم بودند رو به پایان است. دولت با همه توان در مقابله با کرونا در حوزه سلامت و در مقابله با جنگ اقتصادی در حوزه اقتصاد و رفاه اجتماعی و نیز در سیاست خارجی اقدامات بی‌شماری سامان داده و دنبال کرده است.

سخنگوی دولت با بیان اینکه در سیاست خارجی در سال گذشته موفقیت‌های بزرگی بدست آوردیم، گفت: ما در برابر فشار کم نظیر رژیم سابق آمریکا برای امنیتی سازی و منزوی کردن ایران، نه تنها آن اهداف را ناکام گذاشتیم بلکه با ایستادگی و اصرار بر دیپلماسی به جای بحران آفرینی، آمریکا را در نشست‌های مجمع عمومی و شورای امنیت سازمان ملل متحد و در دادگاه بین المللی لاهه به انزوای اخلاقی و محکومیت حقوقی کشاندیم.

وی با اشاره به اینکه صدای ما برای فراخواندن همه کشورهای منطقه به صلح و دوستی و حل اختلافات به شیوه دوستانه هرگز قطع نشد، تصریح کرد: تجارت ما با کشورهای همسایه به رغم تحریم ها در سطح خوبی پیش رفت و همچنان مصمم هستیم که مرزهای تجارت و رفت و آمد همسایگی را به اتصال جغرافیایی امن و پرسود برای همه ملت های منطقه تبدیل کنیم.

سخنگوی دولت اضافه کرد: اطمینان داریم که در ماه‌های نزدیک آینده، دولت آمریکا چاره ای جز تن دادن به روند صلح جهانی و پایان دادن به ظلم علیه ایران نداشته و زمستان برجام به پایان خواهد رسید و فصل تازه‌ای از تعامل با جهان که رضایت و امنیت اقتصادی بیشتری برای مردم ما و البته همه ملت های منطقه فراهم می کند آغاز خواهد شد.

 وی تاکید کرد هیچ‌یک از اینها بدست نمی آمد اگر دولت در هفت سال گذشته در برابر تحریک‌های خارجی و توهین های داخلی شکیبا نمی‌بود و به استراتژی تعامل سازنده با جهان متعهد نمی ماند و اگر به این صبوری و تعهد ادامه ندهیم، این دستاوردها حفظ نخواهند شد

 ربیعی در بخش دیگری از نشست خبری در خصوص اقدامات دولت در حوزه سلامت گفت: در حوزه سلامت؛ طرح تحول سلامت بزرگترین پروژه دولت بود که از سال ۹۳ آغاز شد. این طرح موجب کاهش خروج از جیب بیمار و جلوگیری فرو افتادن افراد به خاطر بیماری در تله فقر شد.

سخنگوی دولت اظهار کرد: طی ۷ سال گذشته ۳۶ هزار تخت جدید بیمارستانی اضافه شده و ۴۰ درصد تخت‌های بیمارستانی به طور کامل مورد بازسازی قرار گرفته و تعداد تخت‌های آی‌سی‌یو بیش از ۲ برابر شده است.

وی ادامه داد: امروز بیماران کرونایی حداکثر ۱۰ درصد هزینه را پرداخت می‌کنند و اگر بیمه روستایی داشته باشند، ۵ درصد هزینه ها را می‌دهند. علاوه بر این در مقابله با کرونا در مدت زمان بسیار کمی تولیدات ماسک و ونتیلاتور به صادرات رسید.

ربیعی در بخش دیگری از این نشست با تشریح اقدامات دولت در حوزه اقتصاد گفت: در حوزه توسعه انسانی و اقتصادی به رغم همه فشارها، کمبودها، نابسامانی ها و بهم خوردن تعادل و قصد اصلی آمریکا برای فروپاشاندن این حوزه ها، دولت به موفقیت‌های قابل توجهی دست یافته است.

وی افزود: در اولین گام زیرساخت‌های فضای مجازی را گسترش دادیم و با تلاش زیادی به حفاظت از این حوزه نیز پرداختیم و امروز می‌توانیم بگوییم مفهوم دولت الکترونیک محقق شده و تحولات عظیمی چه در حوزه اداری و چه کسب و کار در این حوزه پدید آمده است.

ربیعی با بیان اینکه امروز حدود یک میلیون شغل فقط در یک شبکه اجتماعی ایجاد شده است، گفت: بر اساس اهداف برنامه ششم توسعه باید ۸۰ درصد روستاهای بالای ۲۰ هزار خانوار به اینترنت متصل می شد که با توجه به شرایط کرونا به ۹۶ درصد رسیده و در حال حاضر بشاگرد و روستاهای سیستان و بلوچستان اینترنت دارند و تا پایان این دولت نیز صد در صد خواهد شد.

سخنگوی دولت یادآورشد: به رغم سختی‌های مالی که دولت دارد امروز بیش از ۴ میلیون طلبه، دانشجو و اساتید و حدود یک میلیون دانش آموز از بسته های اینترنت رایگان استفاده می کنند.

ربیعی با اشاره به گزارش اخیر بانک مرکزی درخصوص شاخص‌های اقتصادی گفت: بنابر گزارش بانک مرکزی در بخش کشاورزی ۴.۶ درصد، در بخش نفت ۳.۲، در بخش صنایع و معادن ۶ درصد مثبت شده ایم. در بخش خدمات به علت شیوع ویروس کرونا و تعطیلی‌های اجباری و تاثیر مستقیم آن بر اقتصاد خدمات در سال ۹۸ دارای رشد منفی زیادی بودیم و با سیاست‌های اعمالی به تدریج در فصل اول سال ۹۹ رکود منفی به ۱.۹ درصد رسید.

وی یادآورشد: با برنامه ریزی‌های حمایتی برای بخش خدمات بتدریج در این بخش نیز وضعیت بهتری پیدا کردیم و با مقداری بهبود در فصل دوم و سوم نهایتا منفی ۰.۳ درصد هستیم.

در مجموع ۹ ماهه تولید ناخالص داخلی با نفت ۲.۲ درصد رشد و بدون نفت نیز ۱.۱ درصد مثبت شده ایم. این در حالی است که در ۱۵ سال گذشته قبل از تحریم میانگین درآمد ارزی ۴۵ میلیارد دلار بوده و امسال ما ۱۰ درصد آن درآمد ارزی داشته ایم.

ربیعی با بیان اینکه هدف اصلی تحریم قرار دادن ایران در دو راهی گرسنگی کشیدن مردم و تبدیل جامعه به یک دولت پلیسی بود، گفت: اجازه ندادیم هیچ کدام از این دو سناریو محقق شود. تلاش کردیم نتایج و اثرات تحریم بر زندگی مردم را تا جایی که ممکن است از آنها دور کنیم و برای کاهش آزادی‌های سیاسی و مدنی مردم ایستادگی کردیم.

وی با اشاره به اقدامات دولت برای حفظ زندگی مردم گفت: در مورد حقوق بازنشستگان و همسان‌سازی حقوق آنها به رغم مخالفت‌هایی که در داخل صورت می‌گرفت اقدام عملی انجام دادیم و شاید لبخندی هر چند کوچک بر لبان بازنشستگان نشادیم و همین جا به بازنشستگان تامین اجتماعی نیز وعده می‌دهم همسان‌سازی آنها در ماه‌های باقی مانده دولت با تمام توان دنبال خواهد شد.

سخنگوی دولت با بیان اینکه امروز هیچ ایرانی نیست که بخواهد و دفترچه درمانی نداشته باشد، ‌گفت: امروز حدود ۳ میلیون روستایی از بیمه تامین اجتماعی روستایی و عشایر استفاده می کنند. علاوه بر این سهم اشتغال روستاها  از ۳ درصد به ۲۹ درصد رسید و به گواه دستگاه‌های نظارتی بیش از ۲۰ هزار میلیارد تومان بدون کمترین ریخت و پاش برای اشتغال روستاها هزینه شد.

وی گفت: در حوزه مددجویان با یک نظریه مشخص توانمندسازی از سیاست رفاه صدقه‌ای و جبرانی عبور کردیم و علاوه بر افزایش مستمری‌ها برنامه توانمند کردن آنها را دنبال کردیم که فعالیت دو نهاد حمایتی بزرگ ما کمیته امداد امام خمینی (ره) و سازمان بهزیستی و میزان ایجاد اشتغال و خروج از مددجویی گواه این مدعاست.

سخنگوی دولت اضافه کرد: در حوزه مبارزه با معلولیت، ۳ غربالگری بزرگ و بی نظیر شنوایی، بینایی و ژنتیک را دنبال کردیم که در برخی از آنها بالای ۹۰ درصد موفقیت به دست آوردیم.

وی با اشاره به افزایش مهارت‌آموزی در مناطق محروم و روستایی گفت: یک برنامه مهم دولت مبارزه با بازماندگی از تحصیل بوده است، امروز می توانم با صدای بلند بگویم هر ایرانی که به مدرسه نرفته بود، دارای یک پرونده با بررسی احوال شخصی وعللی آن بوده و برای رفع بازماندگی تلاشی نزدیک به صد درصد موفقیت صورت پذیرفته است.

ربیعی ادامه داد: در زمینه فرصت‌های اجتماعی برابر نیز تلاش کردیم با نظریه توانمندسازی گروه‌های هدفی همچون زنان سرپرست خانوار را مورد توجه قرار دهیم. بیش از ۲۰۰ هزار نفر از این افراد دارای بیمه تامین اجتماعی شدند.

سخنگوی دولت با اشاره به برنامه‌های هدفدار دولت برای خانوارهای دو معلول به بالا و مددجویان و ایثارگران گفت: با وجود همه تحریم‌ها میانگین اشتغال کشور در این سال‌ها۵۵۱ هزار بوده است. البته با توجه به ورودی‌های بازار کار ما این اندازه کفایت مواجه با بیکاری گسترده را نداشت، اما در مقایسه با کشورهای دیگر با وجود تحریم‌هایی که داشتیم دارای عدد قابل قبولی هستیم. //114

کلیدواژه