فروردین 15, 1400 11:35 Asia/Tehran [Updated: فروردین 29, 1400 16:30 Asia/Tehran]
  • عمویی: مجلس بر گفتگوهای برجامی نظارت می کند

تهران- ایران پرس: سخنگوی کمیسیون امنیت ملی گفت: مجلس بر مجموعه روند گفت‌وگوهای ایران در موضوع برجام نظارت خواهد داشت.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، ابوالفضل عمویی در حاشیه جلسه امروز در نشست خبری اظهار داشت: نمایندگان بر اجرای دقیق و با جزئیات قانون اقدام راهبردی تاکید داشتند.

عمویی گفت :در روز سه شنبه در وین، مذاکره مستقیم و غیر مستقیم میان ایران و آمریکایی‌ها صورت نمی‌‎گیرد. جمهوری اسلامی، ایالات متحده را عضو برجام نمی‌شناسد؛ جون از این توافق خارج شده و به تعهداتش پای بند نبوده است.

وی اضافه کرد: در این چارچوب تاکید شد تا رفع کامل تحریم‌ها و راستی آزمایی از جانب جمهوری اسلامی، ایران به تعهداتش باز نخواهد گشت و اجازه حضور آمریکا را در مذاکرات ۵+۱ نمی‌دهد.

عمویی افزود: نمایندگان تاکید کردند اجرای دقیق قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها را پیگیری می‌کنند و پیگیری سیاست‌های نظام درباره تحولات برجام هم مورد مداقه قرار گرفت.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس تصریح کرد: لغو کلیه تحریم‌ها علیه کشورمان خواست اساسی است که به صورت عملیاتی تحریم‌های لغو شده را مورد راستی آزمایی قرار دهیم.

وی افزود: در جلسه با عباس عراقچی معاون وزیر خارجه، نمایندگان دیدگاه‌هایشان را مطرح کردند و مقرر شد مجلس بر مجموعه روند گفتگو‌ها نظارت کند.

بر اساس گفتگو با معاون وزیر خارجه، سیاست‌های کلی نظام و مواضع رهبری در روند آتی مورد توجه خواهد بود.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: امروز موضوع ما روند مذاکرات بین جمهوری اسلامی و ۴+۱ است و هیچ عضو جدیدی برای کمیسیون مشترک شناخته نشده است. اخبار و اطلاعاتی می‌گوید طرف‌هایی درخواست حضور در مذاکرات را دارند که از دید ما مبنای حقوقی و سیاسی ندارد. آن‌ها سعی دارند روند گفتگو‌ها را تخریب کنند در حالیکه جمهوری اسلامی بر مواضع اصولی خود و لغو تحریم‌ها مصر است.

وی یادآور شد: طبق قانون اقدام راهبردی گام آتی بر اساس ماده ۴ قانون، راه اندازی کارخانه تولید اورانیوم فلزی است که باید ۵ ماه پس از تصویب اجرا می‌شد و این یکی از گام‌های آتی کشور خواهد بود.

نماینده مردم تهران تاکید کرد: موضوع توافق همکاری جامع میان ایران و چین که در هفتم فروردین ماه امضا شد، امروز با حضور اقای قالیباف رئیس مجلس در جلسه غیر علنی بررسی شد و تا حدودی در جریان جزئیات آن قرار گرفتیم.

وی افزود: امروز همچنین جلسه‌ای از سوی گروه دوستی ایران و چین با حضور مقامات وزارت خارجه برگزار شد.

عمویی بیان کرد: امروز ظهر در کمیسیون امنیت ملی میزبان معاون اقتصادی وزیر خارجه هستیم؛ رویکرد تعامل با کشور‌های مختلف از جمله دولت چین مورد حمایت مجلس است و مجلس بر جزئیات این برنامه جامع همکاری و روند اجرا و قرارداد‌های ذیل این برنامه نظارت جدی دارد.

112

بیشتر بخوانید:

عراقچی: هیچگونه مذاکره مستقیم و غیر مستقیم با آمریکا نداریم

کلیدواژه