فروردین 15, 1400 17:10 Asia/Tehran [Updated: فروردین 22, 1400 18:53 Asia/Tehran]

تهران- ایران پرس: ییس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اهمیت سند راهبردی ۲۵ ساله ایران و چین گفت پکن در دوران تحریم‌های آمریکا و اروپا، همکاری اقتصادی با ایران داشته است.

محمدرضا پورابراهیمی در گفت وگوی اختصاصی با خبرگزاری ایران‌پرس درباره اهمیت سند راهبردی ایران و چین تصریح کرد، روابط ایران با چین، سابقه دیرینه دارد و با توجه به سابقه خوب همکاری دو کشور در حوزه ماموریت‌های منطقه‌ای و جهانی، موضوع اجرای سند همکاری‌های جامع در دستور کار قرار گرفت.

رییس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد، چین تلاش کرده است در موضوعات راهبردی با ایران مسیری را انتخاب کند که خروجی آن به نفع دو طرف باشد و در این چارچوب، سند ۲۵ ساله همکاری ایران و چین اهمیت پیدا می‌کند.  

وی گفت، نگاه راهبردی مسیر حرکت ایران را در یک رویکرد بلندمدت با کشور چین مشخص می‌کند تا دو کشور در حوزه‌های مختلف از جمله صنعت نفت، پتروشیمی، گردشگری و ترانزیت و ریلی همکاری کنند.  

پورابراهیمی همچنین اظهار کرد، مسیر راه ابریشم به دلیل لزوم اتصال آسیا به اروپا، از خاک ایران می‌گذرد و چین هم ناچار است این مسیر را در ارتباط و همکاری راهبردی با ایران ببیند. 

سند برنامه همکاری جامع ایران و چین روز ۷ فروردین به امضای محمدجواد ظریف و وانگ یی، وزیران خارجه دو کشور رسید. 

بر پایه سند منتشر شده توسط وزارت خارجه، این برنامه همکاری ۲۵ ساله در سه بُعد سیاسی-راهبردی، اقتصادی و فرهنگی امضا شده است.

این سند در بعد سیاسی-راهبردی به دنبال تحقق اهدافی همچون ارتقای سطح همکاری مشترک در موضوع‌های مورد نظر و در نهادهای منطقه‌ای و بین‌المللی است. همچنین دو طرف قصد دارند، زیر ساخت‌های دفاعی، مقابله با تروریسم و همکاری در عرصه‌های مختلف دفاعی را تقویت کنند.

مطابق سند منتشر شده، ایران و چین در بُعد اقتصادی نیز به دنبال همکاری در حوزه‌های نفت، صنعت و معدن و حوزه‌های مرتبط با انرژی هستند. در این سند همچنین بر مشارکت ایران در ابتکار کمربند-راه چین و همکاری در توسعه مناطق ویژه و آزاد از جمله در سواحل مکران تاکید شده است. دو کشور همچنین قصد دارند همکاری‌های مالی، بانکی، گمرکی و زیر ساختی و ارتباطی را با تکیه بر توسعه سرمایه‌گذاری و تامین مالی پروژه‌ها گسترش دهند. 

این سند همکاری همچنین شامل بُعد فرهنگی است که دو کشور توافق کرده‌اند تا نسبت به افزایش تبادل گردشگر و مراودات رسانه‌ای، دانشگاهی و سازمان‌های مردم نهاد اقدام کنند. // 114

بیشتر بخوانید:

فرهنگی: کمیسیون ویژه‌ برای بررسی سند ایران و چین تشکیل می‌شود

بررسی سند همکاری ایران و چین در جلسه غیر علنی مجلس آغاز شد

سخنگوی وزارت خارجه چین: پکن به دنبال هیچگونه حوزه نفوذ یا اهداف خودخواهانه در غرب آسیا نیست

 ظریف: سند همکاری ایران و چین نیازی به تصویب مجلس ندارد

کلیدواژه