فروردین 16, 1400 19:47 Asia/Tehran [Updated: فروردین 25, 1400 14:34 Asia/Tehran]

تهران- ایران پرس: وزیر کشور با بیان اینکه برگزاری انتخابات ریاست جمهوری مهمترین رویداد سیاسی سال 1400 است، گفت: مردمی که پای صندوق رای می‌آیند باید نماینده سلیقه و فکرشان را در میان نامزدها داشته باشند.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، «عبدالرضا رحمانی فضلی» روز دوشنبه در حاشیه نشست استانداران سراسر کشور اظهار داشت: در نشست امروز چهار دستور کار تنظیم بازار در ایام ماه مبارک رمضان، بررسی شرایط امنیت داخلی کشور، روند مدیریت بیماری کرونا در مناطق مختلف کشور و فراهم سازی مقدمات برای برگزاری انتخابات خرداد ماه سال جاری مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

وزیر کشور خاطرنشان کرد: یکی از مسائل مطرح شده موضوع امنیت به ویژه امنیت با نگاه انتخاباتی بود، برای انتخابات همیشه بستر امنیت اجتماعی و انتظامی را از ماه ها قبل رصد و تحلیل کرده و اطلس امنیتی تدوین می شود و متناسب با آن نیز اقدام می کنیم.

رحمانی فضلی اضافه کرد: طبق گزارش ارائه شده در این زمینه، روند بسیار مثبت و مناسب است و آمادگی های لازم در این حوزه وجود دارد.

وی یادآور شد: دستور کار دومی که در جلسه امروز مورد بحث و گفت و گو قرار گرفت، مسائل اقتصادی است که با توجه به نزدیک شدن به ایام ماه مبارک رمضان، استانداران در حوزه معیشت، افزایش قیمت ها و تامین کالاهای اساسی مردم دغدغه هایی داشتند که در این زمینه هم وزیر جهاد کشاورزی و دبیر ستاد تنظیم بازار در جلسه با ارائه برنامه، به استانداران اطمینان دادند که در حوزه تامین کالاهای اساسی به ویژه در ایام ماه مبارک رمضان مشکلی وجود نخواهد داشت.

موج چهارم کرونا یک موج جهانی است

وزیر کشور همچنین ضمن تشکر از مردم به خاطر همراهی با ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: مردم عزیز کشورمان در روز طبیعت امسال هم همراهی کردند و با اقدام خوب صدا و سیما و بقیه رسانه ها، مردم هم همراهی کردند.

رحمانی فضلی با اشاره به اینکه طبق نمودارهای ارائه شده وزارت بهداشت، موج چهارم کرونا یک موج جهانی است، گفت: در همه دنیا موج چهارم بیماری شکل گرفته و در ایران هم این موج به وجود آمده و در این مسیر همه ما باید به دستورالعمل‌های ارائه شده از سوی ستاد ملی عمل کنیم.

وی تصریح کرد: استانداران و فرمانداران به عنوان مسئولین قرارگاه‌های استانی موظف شده اند که ضمن افزایش همکاری‌ها بتوانند با همکاری و همدلی مردم عزیزمان هر چه زودتر به این مرحله چهارم پایان دهند.

وزیر کشور با بیان اینکه موضوع کرونا برای وزارت کشور موضوعی چند وجهی است، گفت: یک موضوع اصلی، جان مردم است که برای ما واقعا سخت است اتفاقاتی در این حوزه برای مردم بیفتد و دیگری بحث سیاسی است که در این عرصه انتخابات خردادماه را در پیش داریم که شیوع کرونا بر مساله مشارکت در انتخابات هم موثر است.

رحمانی فضلی اضافه کرد: موضوع دیگر، ابعاد اجتماعی و امنیتی است و در این عرصه، بسته شدن مغازه ها، از رونق افتادن کسب و کارها و کاهش فعالیت های اقتصادی، ظرفیت ایجاد نارضایتی و تحرکات اجتماعی را دارد.

وی ادامه داد: برای وزارت کشور و نهادهای تابعه آن موضوع کرونا اهمیت چند برابری دارد و در این خصوص ضمن اینکه حمایت مستمر با حوزه کادر درمان و پرستاران عزیز خواهیم داشت در بستر اجتماعی و سیاسی هم تلاش بیشتری خواهیم کرد که آثار و هزینه های اجتماعی و سیاسی کرونا را هم مدیریت کنیم.

برگزاری انتخابات قانونی، سالم و در بستری امن، وظیفه وزارت کشور است

وزیر کشور به دستورکار آخر نشست استانداران یعنی موضوع انتخابات اشاره کرد و گفت: انتخابات خرداد ماه از نظر سیاسی مهم‌ترین حادثه سال 1400 است و در واقع به معنای انتقال قدرت در حوزه اجرایی است که طبق این انتقال، رئیس جمهوری جدید با اندیشه، فکر توان و باانرژی بالاتری خواهد آمد.

رحمانی فضلی با اظهار اینکه وظیفه وزارت کشور در این عرصه برگزاری انتخابات به صورت قانونی، سالم و در بستری امن است، گفت: آمادگی‌های لازم از نظر اجرایی برای برگزاری انتخابات خرداد ماه با استقرار هیات های اجرایی و ارسال تدارکات، پشتیبانی و خدمات به همه استان‌ها فراهم شده است.

وی افزود: با توجه به اینکه امسال چهار انتخابات یعنی انتخابات ریاست جمهوری، شوراهای اسلامی شهر و روستا و میاندوره‌ای مجلس شورای اسلامی و خبرگان رهبری داریم کار به لحاظ اجرایی به خاطر وجود چهار قانون انتخابات سخت است، اما آمادگی لازم در مجموعه وزارت کشور برای برگزاری این تعداد انتخابات وجود دارد.

وزیر کشور در ادامه به دو بعد مهم انتخابات اشاره کرد و  گفت: یک بعد انتخابات، سلامت، قانون و امنیت است و بعد دیگر مشارکت است که در این خصوص مقام معظم رهبری و رئیس جمهوری کشور به صورت مداوم بر لزوم مشارکت حداکثری مردم تاکید دارند ما وظیفه خود می دانیم که مقتضیات و شرایط این حضور پرشور مردمی را در وزارت کشور و دیگر نهادها فراهم کنیم.

رحمانی فضلی گفت: از صدا و سیما این تقاضا را داریم که با رعایت بی‌طرفی و قانونمداری با برنامه‌های تبلیغاتی، شور انتخاباتی مناسبی در جامعه ایجاد کند.

وی با تشریح این امر که لازم است بستر مناسب رقابت انتخاباتی فراهم شود، گفت: مردمی که پای صندوق رای می آیند باید نماینده سلیقه و فکرشان را در میان نامزدها داشته باشند.

117

بیشتر بخوانید:

اعلام زمان ثبت نام داوطلبان ۴ انتخابات ۱۴۰۰

رحمانی فضلی: انتخابات مهمترین مساله سیاسی کشور است

کلیدواژه