فروردین 17, 1400 12:54 Asia/Tehran [Updated: فروردین 17, 1400 12:58 Asia/Tehran]

رئیس پلیس مینیاپولیس امریکا در دادگاه شهادت داد که افسر پلیسی که با گذاشتن زانو روی گردن جرج فلوید، سیاهپوست امریکایی باعث مرگ او شد، قوانین پلیس را نقض کرده است.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس به نقل از فرانس 24،  «مداریا آراندوندو» رئیس پلیس مینیاپولیس شهادت داد که استفاده از زور علیه فلوید در جریان دستگیری وی در 25 مه 2020 باید به محض اینکه او از خود مقاومتی نشان نداد، به پایان می‌رسید.

رئیس پلیس مینیاپولیس اعلام کرد: آنچه که از افسر «درک چاوین» دیدیم چیزی نبود که طبق سیاست و آموزش اداره ما باشد و خلاف ارزش‌های اخلاقی بود.

آرادوندو، درک چاوین و سه افسر دیگر را که در دستگیری جورج فلوید باعث مرگ وی شدند؛ چند روز پس از این حادثه اخراج کرد.

 پزشکی که فلوید را معاینه کرده بود نیز در شهادت خود اعلام کرد: فلوید هنگام ورود به بیمارستان دچار ایست قلبی بود و 30 دقیقه تلاش برای احیای او بی‌نتیجه ماند.

کمبود اکسیژن به احتمال زیاد دلیل توقف ضربان قلب فلوید است. او همچنین اضافه کرد دو پیراپزشکی که فلوید را به بیمارستان آوردند هیچ اشاره‌ای به مصرف مواد مخدر توسط فلوید نکردند.

دادستان‌ها در تلاشند ثابت کنند که مرگ فلوید به دلیل خفگی است در حالی که وکیل مدافع چاوین ادعا می‌کند این امر به دلیل استفاده از دارو‌های غیرقانونی و مواد مخدر بوده است.

" ایلهان عمر"، عضو دموکرات مجلس نمایندگان آمریکا روز گذشته در مصاحبه با شبکه تلویزیونی سی ان ان گفت: در جامعه آمریکا سالهاست که عدالت اجرا نشده است. اینکه می‌بینیم وکلای مدافع جورج فلوید را به جای افسر پلیسی که متهم به این قتل است در جایگاه متهم قرار می‌دهند، واقعا وحشتناک است.

در فیلمی که که پخش شد، درک چاوین، افسر پلیس بیش از ۹ دقیقه روی گردن جورج فلوید سیاه پوست زانو زده بود.

این ویدئو به اعتراضات علیه بی عدالتی نژادی و وحشیگری پلیس در آمریکا و سراسر جهان منجر شد.

بیشتر بخوانید:

محاکمه قاتل «جرج فلوید»، امیدی کم سو برای پایان خشونت پلیس آمریکا

خانواده فلوید: قاتلان جورج را اعدام کنید!

کلیدواژه