فروردین 17, 1400 13:53 Asia/Tehran [Updated: فروردین 17, 1400 14:48 Asia/Tehran]

تهران- ایران پرس: وزیر دفاع کشورمان در دیدار وزیر دفاع تاجیکستان گفت: اشتراکات دو کشور می‌تواند ظرفیت‌های فراوانی را برای توسعه روابط ایجاد کند.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس؛ امیر سرتیپ امیر حاتمی وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح دراین دیدار، حضور سپهبد «شیرعلی میرزا» وزیر دفاع تاجیکستان و هیئت همراه در فصل زیبای بهار و ایام"عید باستانی نوروز" در جمهوری اسلامی را مبارک دانست و گفت: امیدواریم که همچون شروع فصل زیبای بهار، شاهد شروع فصل جدیدی در روابط و همکاری‌های دوجانبه با دوستان و برداران تاجیک باشیم.

وزیر دفاع با بیان اینکه طی سال‌های اخیر جمهوری اسلامی ایران به‌رغم تحریم‌های ظالمانه و فشارهای سنگین در حوزه‌های مختلف پیشرفت‌های چشمگیر و فراوان داشته است، گفت: خوشبختانه در اکتبر 2020 تحریم‌های تسلیحاتی جمهوری اسلامی ایران به ‌موجب قطعنامه شورای امنیت به پایان رسید و ما در امر صادرات اقلام و تجهیزات دفاعی هیچ مشکلی نداریم.

وی با بیان اینکه توسعه حضور داعش و گروه‌های افراط‌گرا در برخی کشورهای منطقه موضوع مهم و حساسی است، گفت: همواره مخالفت خود را با حضور نیروهای فرامنطقه ای در جنگ‌ها و درگیری‌های مختلف از جمله در سوریه، عراق و افغانستان اعلام کرده‌ایم.

امیر حاتمی تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران با رویکرد حل‌وفصل مشکلات و مسائل منطقه با حضور و مشارکت خود کشورهای منطقه، هزینه زیادی برای بازگشت صلح و ثبات در منطقه متحمل شده است که مهم‌ترین و البته جبران ناپذیرتربن آن شهادت سردار سلیمانی قهرمان مبارزه با تروریسم و افراط‌گرایی بوده است.

سپهبد «شیرعلی میرزا» وزیر دفاع تاجیکستان نیز در این دیدار با ابراز خرسندی از حضور در جمهوری اسلامی ایران، اراده کشور تاجیکستان را به توسعه هکاری های سیاسی، نظامی دفاعی و همکاری های همه جانبه با ایران اسلامی جدی خواند و تصریح کرد: متناسب با سابقه روابط تاریخی دو کشور توانسته ایم با توجه به اشتراکات فراوان فرهنگی و اجتماعی به نتایج خوب و ارزنده راهبردی دست یابیم.

وزیر دفاع تاجیکستان همکاری‌های دو کشور را در برقراری صلح، ثبات و امنیت منطقه بسیار حائز اهمیت دانست و خاطرنشان کرد: مناقشه ها و ناامنی‌های موجود در منطقه ضرورت همکاری های دو کشور را در مقابله با تروریسم، مبارزه با قاچاق، مواد مخدر و همچنین توسعه و تحکیم امنیت منطقه‌ای دو چندان می کند.

112

بیشتر بخوانید:

وزیر دفاع تاجیکستان وارد تهران شد

دیدار ظریف با رئیس جمهوری تاجیکستان

کلیدواژه