فروردین 18, 1400 06:31 Asia/Tehran [Updated: فروردین 18, 1400 06:32 Asia/Tehran]
  • مقام پارلمانی صربستان: روابط بلگراد - تهران دوستانه و مستجکم است

رئیس گروه دوستی پارلمانی صربستان با ایران با اشاره به همکاری‌های خوب پارلمانی میان دو کشور گفت: روابط بلگراد - تهران دوستانه و مستجکم است.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، «یاسمینا کاراناتس» روز سه شنبه در دیدار با «رشید حسن پور» سفیر ایران در بلگراد اظهار کرد: همکاری های پارلمانی صربستان با جمهوری اسلامی ایران در سطح مطلوبی قرار دارد و وجود گروه‌های دوستی پارلمانی و تبادل هیات‌های دوجانبه در دوره‌های گذشته موید این واقعیت است.

رئیس گروه دوستی پارلمانی با ایران از رویکرد اصولی جمهوری اسلامی ایران مبنی بر احترام به تمامیت ارضی و حاکمیت ملی کشورها تشکر کرد و خواستار تداوم و ارتقای تعاملات و همکاری‌ها در محافل و عرصه‌های بین‌المللی شد.

کاراناتس بر لزوم دستیابی به سازوکارهای خلاقانه برای گسترش همکاری‌های اقتصادی - تجاری متناسب با روابط و مناسبات سیاسی در شرایط تحریمی تاکید کرد.

رئیس گروه دوستی پارلمانی ایران ضمن ابراز امیدواری به فائق آمدن دو کشور در مبارزه با ویروس کرونا و تبریک بابت موفقیت ایران در تولید واکسن ملی،‌ آمادگی کشور متبوعش را برای همکاری‌های بهداشتی به ویژه در تولید واکسن کرونا اعلام کرد.

سفیر جمهوری اسلامی ایران در صربستان نیز در این نشست با ابراز خرسندی از همکاری‌های توسعه‌یافته پارلمانی دو کشور گفت: ایران برای توسعه همکاری‌های پارلمانی ارزش زیادی قائل است.

حسن پور ضمن اشاره به موفقیت‌های صربستان در مبارزه با ویروس کرونا و واکسینه کردن شهروندان، از تعامل و همکاری با ایران در این زمینه‌ها به ویژه تولید واکسن استقبال و حمایت کرد.

وی با اشاره به قرابت دیدگاه ها و رویکردهای سیاسی دو کشور، تاکید کرد: سیاست اصولی جمهوری اسلامی ایران حمایت از تمامیت ارضی و حاکمیت ملی تمامی کشورها برای حفظ صلح، ثبات و امنیت می باشد و از سیاسی کردن این موضوع خودداری کرده است.

در این نشست همچنین بر اهمیت دیپلماسی پارلمانی تاکید و در مورد امکان توسعه همکاری‌ها در زمینه‌های علمی، فناوری، جنگلداری و فرهنگ گفت و گو و تبادل نظر شد.125

کلیدواژه