فروردین 18, 1400 12:31 Asia/Tehran [Updated: فروردین 18, 1400 12:39 Asia/Tehran]
  • ظریف: مشترکات بسیاری عامل پیوند ایران وقزاقستان است

وزیر امورخارجه ضمن تاکید بر تمایل ایران و قزاقستان به گسترش روابط دوجانبه گفت: همبستگی های تاریخی، فرهنگی، سیاسی و اقتصادی میان میان دو کشور ما را به هم پیوند داده است.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، «محمدجواد ظریف» روز چهارشنبه پس از دیدار با «مختار تیلو بردی» معاون نخست وزیر و وزیر امور خارجه قزاقستان در ضمن تشکر از مهمان نوازی دولت و ملت این کشور تصریح کرد: مذاکرات بسیار خوبی درباره موضوعات مهم منطقه ای، بین المللی انجام شد و از حمایت قزاقستان از جمهوری اسلامی ایران در صحنه‌های بین‌المللی، سپاسگزاری می کنیم.

وزیر امورخارجه افزود: در این دیدارها همچنین درباره مسائل منطقه ای به ویژه بحران افغانستان گفت وگو و بر ضرورت احترام به خواست مردم افغانستان و دستاوردهای آنها، نیاز به ادامه دموکراسی در افغانستان و توازن قومی و زبانی در آینده سیاسی این کشور تاکید شد.

ظریف ادامه داد: در حوزه روابط دوجانبه گسترش این روابط و حضور ایران در اتحادیه اقتصادی اوراسیا مورد تایید دو طرف قرار گرفت و بر استفاده صلح‌آمیز از دریای خزر که به صورت مشترک از سوی ایران و قزاقستان انجام می‌شود؛ تاکید شد.

وی ضمن امیدواری درباره نتیجه بخش بودن مذاکرات ترسیم خط مبدا در دریای خزر، گفت: راه آهن ها و مسیرهای ترانزیت ای مشترک بین ایران و قزاقستان و سایر همسایگان با جدیت در این دیدارها بررسی شد و ضرورت افزایش روش های اتصالی منطقه‌ای و بین‌المللی مورد بحث قرار گرفت.

رئیس دستگاه دیپلماسی کشورمان تاکید کرد: حضور قزاقستان در اینچه برون، بندرعباس و چابهار برای ایران محترم است و از افزایش این حضور خوشحال خواهیم شد، ایران مسیر دستیابی قزاقستان به آبهای و بین المللی است.

«محمدجواد ظریف» در ادامه سفر خود به کشورهای آسیای مرکزی صبح امروز (چهارشنبه) با «مختار تیلو بردی» معاون نخست وزیر و وزیر امور خارجه قزاقستان دیدار و گفت وگو کرد.

رایزنی‌های محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان از روز دوشنبه با سفر به ازبکستان و دیدار و تبادل نظر با مقامات این کشور آغاز شد.

ظریف روز گذشته (سه شنبه) در ایستگاه دوم تور آسیایی خود به قرقیزستان رفت و با همتای قرقیزستانی و رئیس جمهور این کشور در خصوص توسعه روابط دوجانبه گفت و گو کرد.

117

بیشتر بخوانید:

گسترش همکاری‌ها، محور دیدار وزرای خارجه ایران و قزاقستان

تاکید بر گسترش مناسبات دوجانبه در دیدار ظریف با وزیر خارجه قرقیزستان

گزارش توییتری ظریف از سفرش به ازبکستان

 سفر ظریف به چهار کشور آسیای مرکزی؛ دیداری با اهداف چندجانبه در نگاه بلند مدت

کلیدواژه