فروردین 18, 1400 17:37 Asia/Tehran [Updated: فروردین 18, 1400 18:02 Asia/Tehran]
  • نامه وزیر بهداشت به مدیران و نیروهای حوزه سلامت/ بسیج همگانی برای مقابله با موج سهمگین کرونا

وزیر بهداشت با انتقاد از برخی دلایل بروز موج چهارم کرونا و همچنین نگاه سیاسی برخی به ویروس کرونا، با ابلاغ دستوری، بسیج همگانی برای مقابله با این موج سهمگین را خواستار شد.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، در نامه دکتر سعید نمکی به مدیران و نیروهای حوزه سلامت آمده است با وجود تحریم‌ها و کاستی‌های تحمیلی ظالمانه خارجی و کم مهری های داخلی که گروهی ماسک و لباس محافظ و دارو و انتقال ارز را مانع شدند و جمعی هم بدلیل مدیریت نقدینگی و یا بهانه ضیق منابع کشور قطره چکانی به بخش بهداشت منابع تزریق کردند و درآمدهای اختصاصی بیمارستانهای دانشگاهی نیز به حداقل در تاریخ چند ساله اخیر رسید، اما سه موج قبلی ویروس کشنده کرونا در کشور مهار شده که این بیش از همه نتیجه ایثار و نجابت نیروهای حوزه سلامت است.  

در بخش دیگری از این نامه آمده است وزارت بهداشت و مدیران حوزه سلامت در یک سال گذشته به جای فریاد و منازعه، با استفاده از ظرفیت خیرین و مردم همیشه همراه، سه هزار تخت ICU و هزاران ونتیلاتور و ابزار مورد نیاز و همچنین تهیه و ساخت دارو را فراهم کردند تا تلفات ویروس کرونا در کشور کاهش پیدا کند و هیچ بیماری اعم از کرونایی یا مبتلایان به دیگر بیماری‌ها بدون خدمات راهی منزل نشود. 

وزیر بهداشت تصریح کرد با توجه به شیوع کرونا انگلیسی در خوزستان و قدرت سرایت این ویروس، درخواست کردیم، اما این درخواست مورد موافقت قرار نگرفت و علاوه بر عوامل خطرزائی همچون صف‌های طولانی تهیه ارزاق عمومی، مسافرت‌ها و دورهم آئی ها نیز وضعیت جدیدی در خصوص شیوع موج جدید کرونا برای کشور رقم زد.

دکتر سعید نمکی با درخواست از همکاران خود در بخش بهداشت و درمان برای کمک به مردم در این موج از کرونا، گفت ما سیاست زده و سیاست باز نیستیم، نیامده ایم تا برایمان کف بزنند و صندلی های بعدی را نشانه رویم، آمده ایم تا بسوزیم، تا فنا شویم تا در پای عشق به مردم و سلامتشان جان نثار کنیم. ما اهل فرار از سختی های پیش رو به بهانه بی توجهی به تقاضاها و هشدارهای کارشناسی مان نیستیم.

وزیر بهداشت همچنین با انتقاد از سیاسی نگری برخی افراد به ویروس کرونا، افزود آنها که کرونا و مرگ مردم این سرزمین را ابزار سیاسی می کنند تا بتوانند ورشکستگی گذشته را شاید جبران و در ماه های پیش رو آب رفته به جوی را بازگردانند و برای فروپاشی نظام سلامت و تسلیم در مقابل بیماری شعار ترغیب به استعفای این تیم را سر می دهند، نیز بدانند که این گروه پایدارتر از آنست که فکر می کنند و ایستاده اند تا پایان این راه، تا متقاعد کردن دیگران به همراهی، تا عرضه زودرس واکسن ایرانی، تا مهار کامل بیماری در این سرزمین سرافراز، تا آشفته کردن خواب همه کسانی که منتظرند درماندگی این کشور را به جای سربلندی نظاره کنند.

دکتر نمکی از مدیران بیمارستان ها خواست سریعاً در مورد بخش های بستری حتی الامکان با لغو موارد غیر اورژانسی، اکثر بخش ها را برای بیماران کووید آماده کنند و هرگونه نقص سیستم اکسیژن رسانی و کمبودهای داروئی سریعاً منعکس شود.

وزیر بهداشت همچنین خواستار این شد نیروهای جدید که آزمون استخدامی آنها برگزار شده در اسرع وقت بکارگیری شوند.// 114

بیشتر بخوانید:

شناسایی بیش از 20 هزار بیمار کرونا در شبانه روز گذشته

حریرچی: واکسن ایرانی کرونا از 40 روز دیگر در اختیار مردم قرار می‌گیرد

کلیدواژه