فروردین 19, 1400 19:41 Asia/Tehran [Updated: فروردین 20, 1400 04:30 Asia/Tehran]
  • آمریکا موظف است با لغو تحریم ها و اتخاذ تدابیر عملی به برجام بازگردد

تهران- ایران پرس: رئیس جمهور تاکید کرد: ایالات متحده آمریکا موظف است با کلیه لغو تحریم‌ها و اتخاذ تدابیرعملی به برجام بازگردد؛ چراکه این تکلیفِ همان دولتی است که، نقض عهد را انجام داده است. جمهوری اسلامی ایران نیز اقدام آمریکا را حتما با اقدام مثبت متقابل پاسخ خواهد داد.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، حسن روحانی، رئیس جمهوری کشورمان روز پنج شنبه طی سخنانی در دهمین اجلاس سران سازمان همکاری اقتصادی دی 8 که به صورت مجازی و به میزبانی بنگلادش، رئیس دوره ای این سازمان برگزار شد، هدفِ غایی تمام این تلاش‌های جمعی و مشروعِ کشورهای در حال توسعه را دستیابی به رشد اقتصادی، توسعه متوازن، رفاه و سعادت مردم، حفظ ارزش‌ها و فرهنگ‌های ملی و کسب جایگاهِ مناسب، در روابط بین‌المللی دانست.

دکتر روحانی در ادامه سخنان خود تاکید کرد: امروز در کنار بلیه کرونا؛ یکجانبه‌گرایی و تروریسم اقتصادی و نحوه مواجهه با آن، از دیگر موضوعاتی است که چهره جامعه جهانی را لکه‌ دار کرده است.

رئیس جمهور افزود: این اقدامات نه تنها دولت‌های حاکم و ملت‌های مستقل را بطور غیرقانونی و نامشروع، هدف قرار داده‌اند بلکه تهدیدی جدی علیه دستاوردهای جامعه جهانی است. همچنین، جهان اسلام هدفِ اقدامات اسلام هراسانه سازمان یافته می باشد که علاوه بر هدف قرار دادن ارزش‌ها و کرامت‌های متعالی دین مبین اسلام، آثار منفی اقتصادی و توسعه‌ای گسترده برای کشورهای اسلامی، بهمراه داشته است.

دهمین اجلاس سران همکاری اقتصادی هشت کشور در حال توسعه، یا "دی هشت" امروز پنجشنبه  با حضور رئیس جمهوری ایران  و سران کشورهای عضو به صورت مجازی آغاز شد.

این نشست مجازی،  به میزبانی کشور بنگلادش رئیس دوره‌ای این سازمان برگزار شد. 

کلیدواژه