فروردین 30, 1400 11:52 Asia/Tehran [Updated: اردیبهشت 13, 1400 22:24 Asia/Tehran]

تهران- ایران پرس: سخنگوی وزارت امور خارجه گفت، هیچ گفت وگوی مستقیم و غیرمستقیمی بین ایران و آمریکا در وین انجام نمی‌شود.

«سعید خطیب‌زاده» روز دوشنبه در نشست خبری هفتگی در پاسخ به سوال خبرگزاری ایران‌پرس درباره ادعای «جو بایدن» رئیس جمهوری آمریکا مبنی بر مذاکرات غیرمستقیم ایران و آمریکا در وین تصریح کرد، آنچه در وین جریان دارد، گفت وگوها درچارچوب کمیسیون مشترک برجام است.

سخنگوی وزارت خارجه تاکید کرد، آمریکا بهتر از هر کس دیگری می‌داند که همه اقدامات ایران درچارچوب برجام انجام شده است و فقط زمانی این اقدامات متوقف می‌شود که آمریکا همه تحریم‌های اعمال شده ضد ایران را لغو کند و سپس راستی‌آزمایی شود.     

خطیب‌زاده همچنین درباره سفر آتی وزیر خارجه پاکستان به تهران اظهار داشت، این سفر مهم است و روابط و همکاری‌های ایران و پاکستان عمیق و گسترده است.

وی تصریح کرد، در جریان سفر وزیر خارجه پاکستان به ایران، علاوه بر گفت وگو درباره موضوعات مورد علاقه دو کشور، سومین مرز مشترک ایران و پاکستان افتتاح خواهد شد.

آمریکا از میراث ترامپ فاصله بگیرد رایزنی‌ها راحت‌تر جلو می‌رود

سخنگوی دستگاه دیپلماسی درباره کارگروه رفع تحریم‌ یادآور شد: آنچه مهم است، ایران در چهارچوب کمیسیون مشترک برجام با 1+4 مواضع خود را بر اساس موازین نظام مطرح کرده است. اگر آمریکا تصمیم بگیرد که از میراث شکست خورده «دونالد ترامپ» فاصله بگیرد و در چارچوب تعهداتش عمل کند، رایزنی‌ها راحت‌تر جلو می‌رود.

حادثه نطنز تروریسم آشکار هسته‌ای است

 خطیب‌زاده همچنین درخصوص شناسنایی عامل حادثه تروریستی مجتمع هسته‌ای نطنز و تحت تعقیب قرار گرفتن وی بیان کرد: درخصوص ابعاد امنیتی و اطلاعاتی حادثه تروریستی نطنز باید نهادهای مرجع اظهارنظر کنند. این حادثه، تروریسم آشکار هسته‌ای است و ایران در تمامی ابعاد آن پیگیری می‌کند. 

وی با بیان اینکه در وین گفت‌وگوهای مستقیم و غیرمستقیمی با آمریکا نداریم، یادآورشد: فکر می‌کنیم دولت آمریکا بهتر از هر کسی می‌داند ایران اقداماتش در چارچوب برجام است و تنها وقتی این اقدامات متوقف می‌شود که آمریکا تحریم‌ها را بردارد و ما بتوانیم راستی‌آزمایی کنیم. 

قرار نیست توافق جدیدی در کنار برجام داشته باشیم

سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به این سوال که آیا نشانه‌ای از نرمش آمریکا و لغو تحریم‌ها از سوی آنها وجود دارد؟ بیان کرد: قرار نیست توافقنامه جدیدی در کنار برجام داشته باشیم. کمیسیون مشترک و فصلی برجام تشکیل جلسه داده تا درباره مسیر بازگشت ناقض برجام به این توافق گفت‌وگو شود. 

خطیب زاده ادامه داد: البته نشانه‌هایی از سوی دولت آمریکا دیده شده ولی آنچه برای ما مهم است، چیزی است که به دست می‌آید. آمریکا باید تعهدات خود را اعلام و به آن اقدام کند و تحریم‌ها را بردارد. بعد از این کار، راستی‌آزمایی انجام می‌شود و بعد آنها می‌توانند در کمیسیون مشترک حاضر شوند. فعلا آمریکا پشت درهای برجام و کمیسیون مشترک قرار دارد. 

وی یادآورشد: البته فراموش نکردیم آمریکا چه خسارت‌هایی به ملت ایران زده و آن در جای خود قابل بحث است اما فعلا تمرکز ما این است که باید آمریکا بدون هیچ خدشه‌ای تعهداتش روشن شود.

 از گفت و گو با عربستان استقبال می‌کنیم

سخنگوی دستگاه دیپلماسی همچنین درباره خبر گفت‌وگوهای ایران و عربستان در عراق تصریح کرد: ما گزارش‌های رسانه‌ای را دیدیم. در این باره نقل قول‌های بعضا متضاد منتشر شده است. ایران از گفت‌وگو با عربستان سعودی استقبال کرده و این مسئله را به نفع مردم دو کشور و صلح و ثبات منطقه‌ای می‌داند. 

خطیب‌زاده سفر ظریف به اندونزی را هم یک سفر دوجانبه عنوان کرد و گفت: دیروز هفتادمین سالگرد روابط دو کشور بود. این سفر برای پیگیری روابط دوجانبه، ارتقای و گسترش آن و رفع موانع انجام شده است.

وی با بیان اینکه در طی دو سال اخیر حجم روابط بین دو کشور تقریبا دو برابر شده است، افزود: در کشورهای اسلامی، دید و بازدیدهای در ماه رمضان مطرح است. ان‌شاالله وزیر امور خارجه نیز از دیپلماسی رمضان استفاده می‌کنند. 

117

بیشتر بخوانید:

خطیب زاده: نیازی به مذاکره مستقیم یا غیرمستقیم با آمریکا نیست

کلیدواژه