فروردین 30, 1400 19:10 Asia/Tehran [Updated: فروردین 30, 1400 19:53 Asia/Tehran]
  • تجارت 2.5 میلیارد دلاری ایران با ۴ کشور حاشیه خزر

سخنگوی گمرک اعلام کرد، ایران با ۴ کشور حاشیه خزر 2.5 میلیارد دلار تحارت داشته است.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، سید روح الله لطیفی، سخنگوی گمرک ایران روز دوشنبه گفت: ایران در سال 1399 توانسته است بیش از ۶ میلیون و ۲۴۲ هزار تن کالا به ارزش دو میلیارد و ۵۲۵ هزار دلار با چهار کشور حاشیه دریای خزر تجارت غیر نفتی داشته باشد.

لطیفی افزود: سهم صادرات ایران به چهار کشور روسیه، جمهوری آذربایجان، قزاقستان و ترکمنستان، سه میلیون و ۱۲۵ هزار و ۷۰ تن به ارزش یک میلیارد و ۳۲۰ میلیون و ۸۵۶ هزار و ۴۶ دلار است.

سخنگوی گمرک همچنین گفت: جمهوری آذربایجان با یک میلیون و سه هزار و ۸۷ تن به ارزش ۵۱۰ میلیون و ۹۸۷ هزار و ۲۴۲ دلار نخستین مقصد کالا‌های ایرانی در حاشیه دریای خزر بود.

به گفته لطیفی، روسیه دومین مقصد و قزاقستان در جایگاه سوم و نهایتا ترکمنستان در جایگاه چهارم مقاصد صادراتی ایران در بین چهار کشور همسایه ایران در خزر قرار دارند. 

سخنگوی گمرک در خصوص واردات از چهار کشور حاشیه خزر به ایران نیز گفت: در سال گذشته سه میلیون و ۱۱۷ هزار و ۲۶۶ تن کالا به ارزش یک میلیارد و ۲۰۳ میلیون و ۸۴۷ هزار و ۱۰۴ دلار از این چهار کشور وارد ایران شده است که کشور روسیه بیشترین میزان صادرات به ایران را داشته است. 

لطیفی تاکید کرد: تراز تجارت ایران با کشور‌های حاشیه دریای خزر در سال 1399 مثبت ۱۱۷ میلیون دلار بوده است.// 114

کلیدواژه