اردیبهشت 07, 1400 21:16 Asia/Tehran [Updated: اردیبهشت 07, 1400 21:24 Asia/Tehran]
  • انتقاد نماینده ایران در سازمان ملل از انفعال شورای امنیت در نقض حقوق غیرنظامیان

نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد با انتقاد از انفعال شورای امنیت در نقض حقوق غیرنظامیان در درگیری‌ها، سکوت در قبال جنایات صهیونیست‌ها، ۶ سال تجاوز سعودی به یمن و تحریم یکجانبه سوریه را نمونه‌های این رفتار منفعلانه عنوان کرد.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، مجید تخت‌روانچی روز سه‌شنبه در نشست شورای امنیت سازمان ملل متحد که با موضوع حفاظت از غیرنظامیان در درگیری‌های مسلحانه برگزار شد، افزود: در حالیکه ممنوعیت جنگ یک اصل بنیادین حقوق بین‌الملل است، اما متأسفانه درگیری‌های مسلحانه هنوز یک واقعیت زمان ما است و در عین حال، قواعد مسلمی نظیر حفاظت از غیرنظامیان نیز رعایت نمی‌شود.

وی با اعلام اینکه چالش امروز جهان فقدان قوانین الزام‌آور کافی برای حفاظت از غیرنظامیان نیست، بلکه عدم رعایت چنین هنجارهایی است، ادامه داد: متأسفانه شورای امنیت نیز در برابر نقض ماهوی و حتی نظام‌مند این قواعد رفتاری منفعلانه دارد.

نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد به رفتارهای غیرانسانی و غیرقانونیِ نظام‌مند رژیم اسرائیل طی دهه‌های گذشته در سرزمین‌های اشغالی فلسطین اشاره کرد که طیف وسیعی از اقدامات سبعانه مانند پاکسازی نژادی گسترده، تخریب خانه‌ها و مصادره املاک فلسطینیان، محاصره غیرقانونی باریکه غزه و کشتار غیرنظامیان از جمله زنان و کودکان بی‌گناه را که از مصادیق روشن جنایات جنگی است، مرتکب می‌شود.

تخت‌روانچی اضافه کرد: وحشیگری‌های عربستان در ۶ سال تجاوز به یمن نمونه دیگری است که در آن هزاران غیرنظامی از جمله زنان و کودکان کشته شده اند؛ خانه‌ها، مساجد، بیمارستان‌ها، مدارس، مراکز خرید، اماکن دیپلماتیک و حتی مراسم‌های عروسی و عزا مورد حمله قرار گرفته‌اند؛ و گرسنگی دادن به غیرنظامیان به عنوان یک روش جنگی استفاده و باعث ایجاد بدترین بحران بشردوستانه معاصر جهان شده است.

وی یادآور شد: اثرات اعمال تحریم‌های یکجانبه غیر انسانی علیه سوریه که از واردات کالاهای بشردوستانه از جمله غذا و دارو جلوگیری می‌کند و باعث آسیب جدی به زندگی مردم می‌شود، چندان کمتر از گرسنگی دادن به مردم نیست و اینگونه اقدامات باید فوری متوقف شود.

نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد با ابراز تاسف از اینکه در بیشتر این موارد، کودکان قربانیان اصلی بشمار می‌روند، گفت: در واقع کاری که شورای امنیت باید برای تضمین حفاظت از غیرنظامیان در درگیری‌های مسلحانه انجام دهد، وادار کردن عاملان اینگونه اقدامات به توقف فوری نقض‌هایشان و مسئول شناختن آنها به خاطر چنین جنایاتی است.// 114

کلیدواژه