خرداد 19, 1400 14:14 Asia/Tehran [Updated: خرداد 29, 1400 22:30 Asia/Tehran]
  • پایداری شبکه برق جنوب با افتتاح پروژه 1400 مگاواتی سیریک هرمزگان

تهران- ایران پرس: وزیر نیرو گفت، کار اجرایی پروژه 1400 مگاواتی سیریک هرمزگان فردا (پنجشنبه) آغاز می‌شود. 

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، «رضا اردکانیان» روز چهارشنبه در حاشیه نشست هیات دولت در جمع خبرنگاران تصریح کرد، اهمیت پروژه 1400 مگاواتی سیریک این است که پایداری شبکه برق جنوب و جنوب شرق کشور به این نیروگاه وابسته است. 

وزیر نیرو افزود، اهمیت دوم این است که چون نیروگاه 1400مگاواتی سیریک نزدیک دریا و دور از مناطق مسکونی است مطابق استانداردهایی که دارد می‌تواند سوخت مازوت استفاده کند و در نتیجه سالی دو میلیارد و سیصد متر مکعب در مصرف گاز صرفه جویی می‌شود.

اردکانیان همچنین تاکید کرد، فردا (پنجشنبه) ششمین سد مخزنی دولت تدبیر و امید در مدار بهره‌برداری قرار خواهد گرفت و دو شبکه بزرگ آبیاری زهکشی هم آب‌اندازی می‌شود. 

وی گفت، واحد گازی نیروگاه جزیره هنگام نیز فردا به بهره برداری می‌رسد؛ پروژه‌های فردا به جز جزیره سیریک، جمعا با هزینه چهار هزار میلیارد تومان افتتاح خواهد شد.

وزیر نیرو همچنین افزود، شرکتی در مجموعه توانیر به نام مدیریت شبکه برق ایران است که مسئولیت اصلی پایداری شبکه برق برعهده دارد. 

اردکانیان گفت، مدیریت شبکه برق ایران اگر شرایطی را به گونه‌ای دید که شبکه عمومی برق کشور در معرض فروپاشی است و باید بلافاصله خاموشی موضعی بدهد، درنگ نخواهد کرد. 

وی اظهار کرد، پدیده‌ای به نام فروپاشی شبکه برق وجود دارد و شبکه‌های برق دنیا به طور متوسط هر 10 یا 12 سال یکبار این پدیده را به ناچار تجربه می‌کنند.

اردکانیان تاکید کرد، شبکه برق ایران 17 سال دور ماندن از فروپاشی را تجربه می‌کند، لذا اگر زمانی خاموشی خارج از برنامه اتفاق افتاد، این دستور کار شرکت مدیریت شبکه برق است.

117

بیشتر بخوانید:

فردا؛ بهره برداری از 4 پروژه صنعت آب و برق با دستور رئیس جمهور

کلیدواژه